[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Spirulina folosita ca hrana???!!  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
alix
Junior member

Joined: 27/09/2005 08:56:29
Messages: 44
Location: Pitesti
IP:
Offline

Am inteles ca spirulina poate fi folosita ca hrana pentru pesti. eu am spirulina facuta de Hofigal( am un prieten care lucreaza acolo) la capsule....si mi-a spus ca nu este decat alga de spirilina foarte fin maruntita, adica un praf foarte fin, fara alti aditivi sau altceva deci e naturala, ca sa zic asa. problema mea e ca nu prea stiu cum sa o administrez ca hrana pestilor.
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Daca e pastila atunci o pui asa in apa iar pestii or sa ciugulesca din ea. Daca e praf ia intre degete si da-le pestilor.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Si bunica-mea ia spirulina la capsule (special pentru oameni) ca spune ca lungeste viata si asa mai departe....
Initial, cand am auzit ca se da spirulina la pesti la astfel de spirulina (pentru oameni) m-am gandit.
Merge data si spirulina din capsulele pentru oameni la pesti?
[Email]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Exista si spirulina special pentru pesti, care e clar ca mai contine in plus cate ceva ce e bun pentru ei. Dar ce este clar este ca si spirulina de uz uman poate fi data drept hrana pestilor.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

viviparu'"]...Daca e praf ia intre degete si da-le pestilor.[/quote:a043568b1d wrote:
M-as mira sa poata manca vreun peste acel praf.
Spirulina pentru pesti e sub forma de fulgi si mai contine peste, crustacee, cereale, drojdie, chlorella si grasimi.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
manex
Member

Joined: 18/09/2005 22:30:19
Messages: 120
Location: bucuresti
IP:
Offline

le-am dat eu spirulina praf si au mincat. se ridica la suprafata si si fac curat luciul apei. insa am renuntat sa lel mai dau, pentru ca in zilele urmatoare au aparut alge. se poate sa fie o coincidenta insa am preferat sa nu mai risc. poate cineva sa imi spuna daca e o prostie faza cu algele de el spirulina?
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

S-ar putea sa nu fie o prostie. Spirulina e tot o alga si probabil ca cea praf gaseste conditii prielnice in acvariu ca sa "invie". Pe de alta parte, de la spirulina special preparata pentru pesti nu se face nici un fel de alga. Presupun ca e vorba de modalitati diferite de preparare.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

Adevarul se pare ca e undeva pe la mijloc... ca mai mereu...

Spirulina( cum ar fi cea de Hofigal) are doar spirulina uscata si presata, si o papa pestii de spui ca nu au mai mancat de 2 saptamani( si metoda este chiar simpla - se preseaza pastila de spirulina de geamul acvariului, la cativa cm sub nivelul apei. Ramane acolo pana o termina pestanii...).

Cea speciala pentru pesti( fulgi), contine, uneori, si alte alimente( peste, vitamine, minerale, etc). Si asta este folositoare pentru pesti, chiar formeaza o alimentatie mai complexa decat altele.

Insa, pentru cei care sunt DIY-eri pana la capat, spirulina tablete pentru uz uman, se poate amesteca in mixurile pe care si le prepara ... Nu am incercat, doar am auzit si vazut discusi crescuti cu mixtura de inima in care era pusa si spirulina.

Primul avantaj la hranirea periodica cu spirulina este colorarea mai frumoasa a pestelui si imbunatatirea starii lui generale.

Spor la treaba!

http://www.seachem.ro
[Email]
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

Spirulina is 60-70% protein by weight and is the richest source of Vitamin B-12 and Beta carotene (twenty times that of carrots) and is also loaded with essential fatty acids and minerals.


Increases and promotes more uniform growth rates when fed at the recommended 0,5-2 % inclusion rate.


Stimulates the production of enzymes that transport fats within the fish's body.
The fish utilized the fat to power growth instead of just storing it and becoming flabby.


Enhances color.
The 5 ppt carotenoid pigments that are concentrated in Spirulina algae improve and intensify the coloration in fish.


Increases survival rates.
Studies in Japan on marine yellowtail showed that fingerlings fed a ration of 0.5% (5 ppt) spirulina resulted in a significant gain in survival over the non-Spirulina fed group. Similar results were obtained from professional Discus fish breeders whom incorporate Spirulina powder into the diet for newborn Discus fry.



THE BEST !!!... dar nu cea sub forma de tablete pt uz uman...nu ca nu ar fi buna dar contine prea multi excipienti si prea putina spirulina...

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Eu le dau din cea speciala pentru pesti. Si le place la nebunie. Se poate vedea aici.
varacosmin
Member

Joined: 31/12/2007 19:25:56
Messages: 101
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

manex wrote:le-am dat eu spirulina praf si au mincat. se ridica la suprafata si si fac curat luciul apei. insa am renuntat sa lel mai dau, pentru ca in zilele urmatoare au aparut alge. se poate sa fie o coincidenta insa am preferat sa nu mai risc. poate cineva sa imi spuna daca e o prostie faza cu algele de el spirulina?


Tocmai am facut si eu greseala sa le dau Spirulina de la Hofigal sub forma de capsule si acum, toata apa este ca o ceatza verzuie. Ce anume pot face ca sa mi se clarifice apa din nou?
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

varacosmin wrote:
Tocmai am facut si eu greseala sa le dau Spirulina de la Hofigal sub forma de capsule si acum, toata apa este ca o ceatza verzuie. Ce anume pot face ca sa mi se clarifice apa din nou?

Schimburi dese de apa, cu apa declorinata bineanteles.
varacosmin
Member

Joined: 31/12/2007 19:25:56
Messages: 101
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Dupa cateva ore, vad ca ceatza incepe sa se duca. O sa schimb si apa si sper sa fie totul ok.
Multumesc
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca vrei sa le dai spirulina de la Hofigal, foloseste tablete, nu capsule. Dar pentru pesti este foarte buna spirulina de la SERA - Spirulina tabs.. Si fi atent la termenul de valabilitate!. :-)
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com