[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
molly reproducere  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
onut
Member

Joined: 20/08/2013 16:28:01
Messages: 246
Location: bucuresti.apusului
IP:
Offline

intrebare. am 3 femele de molly si un mascul de molly galbeni si as dori sa-i reproduc numai ca de 5 luni de cand ii am nu sa intamplat nimic.mentionez ca masculul tot alearga dupa femele...dar alearga in gol .femelele sunt luate de pui si provin din import .este adevarat ca molly din import ajung mai greu la maturitatea de reproducere?ca acvariu am de 250 lit net populat cu 10 neoni , 7-8 cory si 4 molly.plante moss, riccia la suprafata,anubias,padure de hygrophila .semne ca ar fi bortoase ioc.astept sugesti sa am de unde invata
[Yahoo!]
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Pai trebuie sa fii atent...cand sunt gata sa nasca sa le pui in maternitate. Daca nu toti puii nascuti sunt mancati imediat. Cumpara-ti o maternitate sau fa-ti tu una. Asa puii scapa si ii poti creste. Eu asa fac si am pana acum vreo 300 d pui la acvtiv din toate speciile de vivipari. Bafta.

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
onut
Member

Joined: 20/08/2013 16:28:01
Messages: 246
Location: bucuresti.apusului
IP:
Offline

Ok.am maternitatea pregatita.ideea este ca femelele nu raman si nu au avut niciodata burta mare cu exceptia cand le dau mancare congelata .
[Yahoo!]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Poate femelele sunt sterile. Am auzit , citit undeva ca anumite specii de pesti, de import , sunt sterilizate intentionat de catre exportatori. In cazul respectiv parca era vorba de ramirezii albastri. Poate si in cazul tau poate fi o explicatie. Am si eu velifera galbeni si am observat ca femelele nu fac burta asa mare atunci cand sunt gravide comparativ cu guppy, xifo si molly negri. Stiu ca viviparii fac pui cam la 30 de zile , poti face un experiment si muta o femela, matura, intr-un acvariu maternitate pt o perioada mai lunga. Observi ca am spus acvariu maternitate si nu maternitate de-aia de plastic. Aceea cred ca este prea mica pt o femela de velifera si mai mult se chinuie.. in rest rabdare si noroc
[Email]
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Daca nu s-au umflat niciodata inseamna ca sunt sterile. Pacat ca nu esti din craiova ca iti dadeam eu de la mine.
Da asa este, daca sunt hraniti corespunzator si apa este in regula, odata la 30-35de zile ai pui.
Legat de maternitate: daca esti la inceput e bine sa ai acvariu maternitate pana inveti cum e cu ele, cand sunt gata de fatat dar si ele sa se invete. Asa am facut si eu. Acum acvariul maternitate e casa puilor pana pot sa ii pun in comunitar.femelele mari deja s-au invatat. Le urmaresc si cand sunt gata le in in maternitate deaia de plastic. Le pun seara si dimineata am puii.
Stima

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
onut
Member

Joined: 20/08/2013 16:28:01
Messages: 246
Location: bucuresti.apusului
IP:
Offline

multumesc pt raspunsuri.ideea este ca nu vreau sa am deodata 50 de pui,dar macar 2-3 sa scape de la fiecare femela si nu cred ca ar fi imposibil atat cat acvariul este foarte bine plantat.o sa astept o perioada sa vad ce se intampla cu molly mei in continuare.nu cred ca femelele sunt sterile daca provin de la parinti care sunt tot din import.am mai citit ca ajung la maturitate pt reproducere pe la 6 luni in comparatie cu ceilalti.ii am de cand erau mici de pana la 1 cm de la cineva dupa forum.
[Yahoo!]
onut
Member

Joined: 20/08/2013 16:28:01
Messages: 246
Location: bucuresti.apusului
IP:
Offline

Ura !au aparut in dim asta 8 pui destul de mari
[Yahoo!]
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Daca acvariul este bine plantat ii poti lasa, dar daca nu parerea mea este sa ii pui separat in maternitate....

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Felicitari. Destul de mari? Or fi facuti mai de mult si nu ai fost atent. Separa-i intr-ul acvariu maternitate, pune-le plante de suprafata si bucura-te de ei. Ape limpezi. Stima

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
onut
Member

Joined: 20/08/2013 16:28:01
Messages: 246
Location: bucuresti.apusului
IP:
Offline

Multumesc, primesc felicitarile pt masa .ii las in acvariu comunitar supravietuiesc fara probleme.acvariul este destul de plantat si nu- mi fac probleme.oricum vad ca ceilalti trec pe langa ei fara probleme .oricum cred ca mai multi de 10 nufac dar pui sunt destul de maricei la 7-8 mm
[Yahoo!]
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

E bine si asa... Puii de molly cresc foarte repede. Dupa 3-4 fatari o sa vezi ca ajung sa faca in jur de 30-35 de pui. Bafta in continuare. Stima

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
LoveFish
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2014 19:44:42
Messages: 10
Location: Iasi
IP:
Offline

La mine cresc foarte greu............
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Depinde de acvariu, apa si hrana. Daca ai un acvariu maricel, cel putin 30l, la o temperatura de 25grade, parametrii buni, filtrare ok si ceva hrana vie/congelata ar trebui cam la o luna sa aiba cam 2 cm jumate.

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
onut
Member

Joined: 20/08/2013 16:28:01
Messages: 246
Location: bucuresti.apusului
IP:
Offline

salutare!ai mei molly au deja un cm si un pic si stau bine merci in acvariul comunitar ,ca mancare le dau fulgi de la tetra dar foarte bine frecati in mana,au mai aparut cam 8 buc ,in total cred ca sunt cam 18-20.ideea este ca pesti sunt din import si nu fac foarte multi pui si care sunt destul de mari la nastere.
[Yahoo!]
Daniela.1992
Unripe member

Joined: 15/10/2019 16:25:53
Messages: 1
IP:
Offline

Buna ziua. Am o pereche de molly ?i vreau sa îi reproduc. Cum îmi dau seama ca este gestant??
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com