[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou MALAWI 720l  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Titronix
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/08/2005 03:15:13
Messages: 57
Location: Bucuresti/ Tineretului
IP:
Offline

Dragi mei dupa multe zile de asteptare am reusit sa termin acvariul planuit, vroiam sa il fac de 200x70x65 dar camera nu este suficient de mare si nu locuiesc doar eu si Africani asa ca m-am redus la 160x70x65, filtrul l-am facut dupa modelul G.G & comp. (multumiri pentru info) insa mai am mici probleme la echilibrarea dintre debitul pompei (Ocean Runner 6500l/h)si returul din bazin (doua scurgeri din PVC 40mm) dar o sa rezolv si problema asta. In rest pare ca totul sa fie ok. Oricum pesti par tare fericiti. Am un Pseudotropheus elongatus mpanga care isi doreste o femela asa ca fac un apel la cine l-ar putea ajuta...
Sper sa va placa ce vedeti.

http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=471

Toate bune
[Email]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

pai ce ar fi de spus? e cel mai frumos acvariu de africani pe care l-am vazut. mi-ar placea si mie asa ceva! spune-ne ceva detalii legate si de suport si de filtrul ala daca nu e secret. acum cand privesc in spate imi pare rau ca nu mi-am facut acvariul mai mare. africanii astia imi plac la nebunie si ma bate gandul sa fac inca un bazin.

Acvariul meu
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Tare de tot acvariu' :nutz: .

Poate ca unii nu agreeaza crengile in bazine cu africani, da' mie mi-ar place acolo o creanga ramificata cu baza intre bolovani si ramificatiile iesind spre stinga.

Poze: smilie ... Poze cu plante
matrix
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/03/2004 09:33:58
Messages: 424
Location: TITAN
IP:
Offline

Da e intradevar cel mai frumos acvariu de Malawi. Cand s-or pune si algele pe decor o sa fie de vis. Foarte frumosi si pestii! De unde ii ai !?

Galeria mea
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

chitron wrote:nu prea au ce cauta cracile sau lemnele cum vrei sa le zici dar daca ai fi avut in bazin cyrtocare as bagat si ceva lemne.
Io parca vad doua Cyrtocare undeva in dreapta .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline

Lasand la o parte micile detalii (chiar foarte mici)
Acvariul este de nota 9.(9) (Pentru cei ce nu stiu 9.(9) se ia in considerare ca 10)
[WWW] [Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se pare ca sfaturile mele referitoare la hardware au dat rezultate. La mai mare. E bine si 720 nu era mare diferenta pana la 840.

Decorul e super, te las sa mai faci 1-2 si apoi te rog sa treci pe la noi sa ne faci si noua unul

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Desi nu prea ma pricep la "africani" nu pot sa nu spun ca e frumos.Desi cand aud cuvantul alge nu ma simt prea bine, in cazul de fata sunt perfect de acord cu Matrix ca aparitia lor pe decor, in spate, il va face si mai frumos. PS. Imaginile m-au ajutat sa conving pe cineva ca poti sa ai un acvariu mare si frumos, pastrand sau chiar amplificand estetica unei camere de zi. Bravo!

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Razvan M wrote: Lasand la o parte micile detalii (chiar foarte mici)
Acvariul este de nota 9.(9) (Pentru cei ce nu stiu 9.(9) se ia in considerare ca 10)

Hai sa bagi si tu un post in plus. nu strica, nu dauneaza, dar nu stiu ce experienta ai tu in ceea ce priveste africanii, incit sa mai dai si note. Nu stiu ce ma opreste sa-ti mai fac "cadou" un :ycard: Poate doar ca inca unul ca asta si "good bye"! Asa ca vezi ca mai scoti din tastatura. Si sa nu indraznesti un replay, ca atunci ti-ai pecetluit soarta definitiv. Dca nu ti-e inca destul de clar, asa sunt eu, mai a si nu e bine sa te pui.

@Titronix - superb acvariul. :bravo2:
yonutz
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 01:54:57
Messages: 55
Location: bucuresti - balta alba
IP:
Offline

Cu toate ca ti-am zis asta live ti-o spun si aici: FELICITARI! ...E superb ...in rest nu am cuvinte ... ce sa mai zic ... doar vazandu-l am ajuns sa bag si eu in bazinul meu africani ... cu toate ca aveam alte ganduri ...
[Email] [Yahoo!]
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

decorul e absolut superb.Bravo! Pot spune ca acvariul tau e o noua sursa de inspiratie pentru viitorul meu acvariu,ce va fi gata peste vreo 2 luni (sper ), cam jumate din vol. acv. tau,si in care nu voi baga africani ci 'americani' ,adik oscari si citrinelumi.
Foarte reusit background-ul,tu l-ai facut? Cum?? :-) .Astept detalii
Si nisipul ala e splendid, de unde l-ai luat? exact asa vreau sa bag intr-al meu.
O foarte reusita copie a naturii!
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Felicitari de acvariu, e chiar deosebit,ne dai niste detalii despre realizarea decorului si a tank-ului?

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Titronix
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/08/2005 03:15:13
Messages: 57
Location: Bucuresti/ Tineretului
IP:
Offline

Ce detalii sa va spun , intrebati-ma concret si va raspund, nu-i nici un secret...
Astept, toate bune!
[Email]
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

Pe mine ma intereseaza cum e facut filtrul ala...ceva multe detalii eventual poze.
E fain bazinul...n-am ce zice..bravo!!!
[Email] [Yahoo!]
Titronix
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/08/2005 03:15:13
Messages: 57
Location: Bucuresti/ Tineretului
IP:
Offline

Buna, te rog sa ma scuzi ca nu apuc sa raspund, intru doar scurt sa verific emailul... o sa incerc sa-mi fac timp sa desenez niste scheme cu explicatiile de rigoare. Am foarte mult de lucru si sunt rupt... in curand scriu.
[Email]
radu
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2002 12:25:09
Messages: 93
Location: Drumul Taberei,Bucuresti
IP:
Offline

Titronix wrote:Ce detalii sa va spun , intrebati-ma concret si va raspund, nu-i nici un secret...
Astept, toate bune!


... pt unii poate fi o intrebare "stupida" ..dar pt mine este f importanta!!!

...La ce etaj stai?

Asa ceva ar merge la etajul 9?

radu
[Email]
matrix
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/03/2004 09:33:58
Messages: 424
Location: TITAN
IP:
Offline

Nu o sa-ti vina sa crezi da sta tot la 9. Asa ca daca vrei unu la fel ca asta nu mai sta pe ganduri .

Galeria mea
[WWW] [Yahoo!]
Titronix
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/08/2005 03:15:13
Messages: 57
Location: Bucuresti/ Tineretului
IP:
Offline

LA 9 NU-TI FA PROBLEME blocurile sunt dimensionate pentru greutati mult mai mari...
[Email]
radu
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2002 12:25:09
Messages: 93
Location: Drumul Taberei,Bucuresti
IP:
Offline

Titronix wrote:LA 9 NU-TI FA PROBLEME blocurile sunt dimensionate pentru greutati mult mai mari...


...eu ma gandeam la un eventual cutremur! avand in vedere ka "balansul" este mai mare la etajele superioare!

...chiar ma gandeam sa intreb pe cineva .... cum au trecut de cutremure cei care detin "large aquariums"! nu cred ka este o pb de neglijat!!!

radu
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... de obicei, la un cutremur serios, acvariul este ultimul lucru care te intereseaza ... in cazul in care totusi blocul "balanseaza" si nu cade [ Doamne fereste ! ], ei bine, o sa ti se verse ceva apa din acvariu pe covor ... in rest, sta tranquilla ! ...

PS : ... te rog sa incerci sa renunti la exprimarea gen : "ka", "u", "jtii", etc ... Multumesc ! ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com