[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Help, alge!  XML
Forum Index » Alge
Author Message
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ma puteti ajuta cu identificarea cauzelor acestor alge?

Testul arata asa:
No3-10mg/l
No2-0mg/l
GH>7*d
Ph-7,6
Cl2-0mg/l

Multumesc.
[Thumb - DSC_5232.jpg]

[Thumb - DSC_5229.jpg]


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Parametrii apei nu sunt indeajuns cat sa ne dam seama care e cauza aparitiei algelor.Da mai multe detalii despre bazin,ce lumina ai,cat timp o tii aprinsa,cu ce si cat fertilizezi,bagi CO2,de unde,cat?

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
MaroKanu20
Junior member

Joined: 24/09/2013 22:23:01
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline

la anubias am si eu problema asta dar nu asa de grava poate gasesti o solutie !!!
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Dimensiuni acvariu L=140
l=50
i=60
Neoane T8 36watt 2-Grolux
2-Aquastar
1-daylight

Canistre externe Jebao 1200l/h
Tertatec Ex700
Filtru intern Fluval U4
Co2 Sera
Substrat Manado 20ltr+nisip decor luat din Horn.....!

Programul de lumina este impartit: Aprindere 2 Grolux ora 08AM, ora 9.30AM 2 Aquastar + 1 daylight,

stingere ora 17PM 2 Aquastar+1 daylight, stingere ora 22.30PM 2Grolux.

Fertilizant Ferropol JBL lichid
Biotopol pentru schimbul de apa

This message was edited 1 time. Last update was at 13/03/2014 22:11:33


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Programul de iluminare e cam mare...zic eu .Ferropol nu mi-ai spus cat dozezi,la fel si CO2-ul.

In schimb,acum mi-am dat seama ca planta din prima imagine este Anubias.Din cate stiu,Anubias-ul se planteaza la umbra,sub lemne sau alte decoruri,pentru ca la o lumina puternica se umple de alge,ca si in cazul tau.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pot sa reduc programul de luminare. Imi dai o varianta? Multumesc.

Co2 2bule/sec, vad ca plantelor le este bine, perleaza, fac lant de bule.
Ferropol cat scrie pe cutie, nu stiu acum din minte, capacul este gradat.
In mod normal capacul cu neoane trebuia sa fie mai in spate, a fost proiectat pe mijloc acum. Dar il voi modifica si voi concentra lumina mai mult pe spatele acvariului.

This message was edited 3 times. Last update was at 13/03/2014 23:37:21


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
FLORINO
Member
[Avatar]

Joined: 08/02/2013 19:33:26
Messages: 196
Location: ILFOV afumati
IP:
Offline

stingerea poti opta cam pe la ora 18 zic eu ca sa mai reduci din lumina
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Anubiasul se poate tine fare alge si la o lumina mai puternica, o sa pun maine o poza cu sa se vada dovada.
[ICQ]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Posibil sa ai un alt fel de dezechilibru acolo, ai niste frunze gaurite, necrozate, posibil deficienta de potasiu (K), Hetherantera (delicata mititica) are frunze ce bat spre verde-galbui, posibil sa ai deficienta de fier.

Ai zis ca adaugi Ferropol, eu cred ca Ferropolul simplu, fara Ferropol 24 nu te ajuta prea mult (desi stiu ca unii colegi, cum e stefanp, adauga zilnic Ferropol)

Ferropolul 24, pe langa fier sub o forma diferita de cea a Ferropolului standard, mai are niste bunataturi prin el, printre altele aminoacizi, pe care de exemplu Trace Mix Plus, nu le are. Nu degeaba e scumpel Ferropolul ala 24.

Dar ca sa nu divaghez, vorbeam de echilibru. Tu acolo adaugi CO2, ai program de iluminare destul de mare (deci deja "impingi" plantele sa creasca, le duci la sala Daca le "fortezi", in sensul bun al cuvantului, in felul asta, trebuie sa le si dai de mancare

Ori reduci lumina, aditie de CO2, ori le mentii dar te apuci si de fertilizare corecta micro si macro.

Ti-ar trebui ceva de genul asta:
CO2- deja ai
Ferropol - deja ai
Ferropol 24 - 15 lei 10ml 1 picatura la 40l de apa, n-as putea evalua cat te-ar tine sticluta, poate 2 luni?
PPS PRO - 25 lei, macronutrienti varianta ieftina si foarte buna pentru inceput, prafurile pentru 1 litru te vor tine ~ 6 luni

mult noroc
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

qwerty wrote:Dimensiuni acvariu L=140
l=50
i=60
Neoane T8 36watt 2-Grolux
2-Aquastar
1-daylight



eu am curaj sa zic, ca lumina e insuficienta. Uitati-va la date: 5 neoane de 36w= 180w. Acvariul are 420l...Adaugati faptul ca are t8 la h 60 si iaca buba. T8 bate(nou fiind) la 40 cm, T5 la 60cm. Tu ca ai t8 si nu stiu de cand le folosesti nu ajunge nici de frica la gazon. Faptul ca tu "vezi" in acvariu nu insemna ca plantele au lumina. Ajunge ceva si la ele, dar ce ajunge din ce le dai?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

scorpionul wrote:
eu am curaj sa zic, ca lumina e insuficienta.


cred ca ai mare dreptate

qwerty, pentru cei care vor plante, inaltime de 60cm e cam mult, chiar si cu neoane T5

dar sa nu generalizam, depinde si de plantele pe care vrei sa le cresti, cat sunt de pretentioase. Plantele mai putin pretentioase pot fi intretinute si cu mai putina "tehnologie"

Gazonul, in special are de suferit fiind la distanta cea mai mare de neoane

ti-ar fi de folos sa treci la neoane T5 si la niste reflectoare bune (pe reflectoare merita dati banii, odata luate le ai pentru mult timp, nu se consuma in timp)

This message was edited 1 time. Last update was at 14/03/2014 10:24:33

petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 732
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Nu ar fi mai usor sa facem un pas inapoi si sa revenim la alge
Eu spun ca trebuie identificate tipul algelor din acvariu
Cunoscand alga, cunosti factorul declansator si carenta .... motivul pentru care a aparut si cum se combate

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Asta cu neoanele am inteles. Ce fac cu algele? Sa fac un test de Fier si Potasiu?

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Fa niste teste de nitrati si fosfati. O sa gasesti fosfatii debalansati fata de nitrati (sub cota 10/1 NO3/PO4)
Iti apar pete si pe geam? Opresti CO2-ul noaptea?

Scade pH-ul sub 7 si micsoreaza perioada de iluminat la max. 8,5 ore/zi.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

algele apar in general in urma unor carente( probleme) in acvariu. Daca rezolvi problemele, algele or sa dispara de la sine. Genul acela de alge apare pe plantele care se dezvolta mai incet. Cresterea inceata se datoreaza fie in urma unor lipsuri, fie asa sunt plantele si nu ai ce sa le faci. In concluzie : dupa ce indeplinesti conditiile de crestere ale plantelor, apa lumina substrat filtrare, eventual curenti de apa in acvariu etc, te poti apuca de celelalte gen fertilizanti. Tu trebuie sa faci ceva cu lumina. Dupa ce ai rezolvat lumina te poti gandi la ceilalti factori pe care ti i-am enumerat mai sus. De ex lipsa de curenti in acvariu duce la nehranirea plantelor, imbacsirea substratului etc. Tu ai un acvariu nu numai lung dar si lat. Cum ajung fertilizantii pe la toate plantele? daca nu exista curenti de apa pe acolo? Canistrele tale sunt suficient de bine asezate ca tur si retur ca sa asigure plimbarea nutrientilor in acvariu? Astea sunt doar cateva idei despre ce ar mai trebui sa verifici in acvariu. Tu stii cel mai bine ce este acolo si incearca sa aplici ceea ce ti se pare tie ca iti lipseste

This message was edited 1 time. Last update was at 14/03/2014 14:41:36


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ca si filtrare este ok. Sorburile si evacuarile de la canistre sunt in capete opuse, sunt imperecheate, evacuare si sorb. Mai este un filtru intern Fluval U4 care functioneaza pe Spraybar iar la nivelul substratului un cap de pompa care matura substratul. Curenti sunt suficienti, chiar prea tari cred eu.

@Lucian. Nu opresc CO2 deloc iar No3-10mg/l. Pe geam se depune alga pe toata suprafata, uniform, pe care o curat cu magnetul. Dar nu este excesiv depunerea, normal.

This message was edited 2 times. Last update was at 14/03/2014 15:13:42


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

asta e bine. Nici prea puternic nu trebuie sa fie curentul. Tu respiri dar daca stai in bataia vantului cum poti respira? Vezi ce teste ti-a indicat Lucian, El e maestrul plantelor

This message was edited 1 time. Last update was at 14/03/2014 15:28:30


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

qwerty wrote:Ca si filtrare este ok. Sorburile si evacuarile de la canistre sunt in capete opuse, sunt imperecheate, evacuare si sorb. Mai este un filtru intern Fluval U4 care functioneaza pe Spraybar iar la nivelul substratului un cap de pompa care matura substratul. Curenti sunt suficienti, chiar prea tari cred eu.

@Lucian. Nu opresc CO2 deloc iar No3-10mg/l. Pe geam se depune alga pe toata suprafata, uniform, pe care o curat cu magnetul. Dar nu este excesiv depunerea, normal.

Nu exista "depunere normala" sau anormala - exista sau nu

Incearca sa maresti CO2-ul ca sa scazi la 7 sau sub 7 pH-ul...
Masoara sa vedem cum stai cu echilibrul NO3/PO4. Daca ai in mod constant NO3 la nivelul de 10ppm, PO4 ar trebui sa fie pe la 1ppm.

Oricum stai linistit pentru ca algele din genul GDA, GSA sau Black Spot Algae sunt dizgratioase dar nu sunt periculoase...

This message was edited 1 time. Last update was at 14/03/2014 16:03:16



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. Am revenit cu testul PO4. El arata cam asa. Undeva intre 0,05 si 0,1 Atasez foto, nu stiu cat de concludente sunt. No3 este la fel, 10mg/l. Acum am luat Flerropol24 sa incep fertilizarea cu el. Astept alte sfaturi.
[Thumb - IMG_7736.JPG]

[Thumb - IMG_7735.JPG]

[Thumb - IMG_7734.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 19/03/2014 18:55:37


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

deci nu ai fosfati. ce arata la tine este zero barat. la nivelul ala de nitrati trebuie sa ai 0,8-1ppm PO4.
Cumpara Easy Life fosfo si fa aditii de PO4.
poti sa pui si picaturile zilnice


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com