[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtrare biologica acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
v3c
Junior member

Joined: 27/12/2013 20:18:13
Messages: 81
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

As vrea sa invat mai multe despre filtrarea biologica in acvariile de apa dulce. Vreo indicatie de unde sa incep studiul?
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Ai aici un bun punct de plecare:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Cauta pe forum discutii despre sump. Acolo gasesti tot ce e nevoie la filtrare biologica. Sunt 3 ingrediente de baza la filtrarea biologica:

1. Burete sau vata (gasesti in pet shop).
2. Bile ceramica si de plastc, sau siporax (tot in pet shop gasesti).
3. Roca vulcanica.

Eu asta folosesc, majoritatea prefera sump, este mult mai bun pt filtrare.

0771 496 835 Lucian
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buretele, vata, bilele ceramice sau de plastic fac in primul rand filtrare mecanica, nu biologica.

Citeste articolul pe care ti l-a indicat Adi si daca ai intrebari pune-le aici.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

kazaku wrote:Cauta pe forum discutii despre sump.


A intrebat despre filtrarea biologica, nu despre tipuri de filtre ...


kazaku wrote:
1. Burete sau vata (gasesti in pet shop).


Asta e pentru filtrarea mecanica.


kazaku wrote:
2. Bile [...] de plastc.


Tot pentru filtrare mecanica ...


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Am realizat si eu prea tarziu. Scuze pt greseala facuta.

0771 496 835 Lucian
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Orice suprafata care poate fi colonizata de bacterii face parte din filtrul biologic.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2014 19:05:31

v3c
Junior member

Joined: 27/12/2013 20:18:13
Messages: 81
Location: Bucuresti
IP:
Offline

wow. Multumesc mult

Voi ce material considerati ca are cel mai bun raport calitate/pret?
Am vazut ca sunt mai multe tipuri pe piata : sera siporx, seachem matrix, ada bio rio, zeolit, spartura de lava
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

teddy2k wrote:Orice suprafata care poate fi colonizata de bacterii face parte din filtrul biologic.


Just!
Insa cand ne gandim sa punem in filtru material pentru filtrare biologica, excludem buretele si inelele de plastic pentru ca nu sunt eficiente pe acest segment (poate doar daca ar fi un volum foarte mare). In principiu sunt folosite pentru filtrarea resturilor vizibile ...
[WWW]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Din ce ai enumert tu siporax ul este cel mai ieftin. Las colegii sa ti spun? care e cel mai eficient.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Din ce am citit pe net, matrix-ul si ada bio rio ar fi cam cele mai bune.
Urmate de eheim substrat pro. Dupa care siporax.

Am dat peste un topic foarte interesat pe un forum din ungaria, unde un tip a analizat la microscop porozitatea lor.

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=ro&rurl=translate.google.ro&sl=hu&tl=en&u=http://akvakertesz.hu/threads/sz%25C5%25B1r%25C5%2591anyagok-mikroszk%25C3%25B3p-alatt-12.1746/&usg=ALkJrhhjqeui11AFqTb9oVu3Ro7uDQDi0Q

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
wassup
Junior member

Joined: 11/01/2014 12:55:30
Messages: 57
Location: Oradea
IP:
Offline

si dupa parerea mea tot matrix ar fi pe primul loc.

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.
varol
Member

Joined: 17/02/2013 21:22:31
Messages: 133
Location: Bucuresti/Panduri
IP:
Offline

Pentru ce facem noi (amatorii) nu cred ca este vreo diferenta intre siporax/matrix/enheim substrat-pro/ada bio rio sau pur si simplu piatra ponce naturala. Ideea este sa folosesti filtrare biologica intr-o proportie cat mai mare si sa respecti regulile de intretinere.
Daca stai sa faci calcule si iti amenajezi acvariul in functie de fiecare por al unei bucati de material biologic poate ca ar insemna altceva, dar in rest cred ca poti sa alegi lejer fiecare din cele de mai sus. Adica daca tu suprapolezi acvariul sau nu cureti substratul degeaba ai una sau alta.
Oricum ideal este sa le schimbi inainte de termenul de valabilitate ( sa zic asa) si oricum cred ca un acvariu necesita un reset inainte de a se colmata materialele biologice de filtrare.
Eu un singur lucru am observat: pentru filtre hang-on sau interne, cel mai bun este mini-siporaxul care intr-un fel este dedicat acestor filtre. In rest poti sa folosesti orice.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

varol wrote: Pentru ce facem noi (amatorii) nu cred ca este vreo diferenta intre siporax/matrix/enheim substrat-pro/ada bio rio sau pur si simplu piatra ponce naturala. Ideea este sa folosesti filtrare biologica intr-o proportie cat mai mare si sa respecti regulile de intretinere.


Te contrazic un pic ...
Si noi amatorii trebuie sa avem o apa "curata" din punct de vedere al amoniacului/amoniului si nitritilor.
Eu prefer sa dau un ban mai mult si sa iau materiale cat mai poroase posibil, care sa-mi sustina un numar de bacterii cat mai mare posibil, tocmai pentru ca nu am un volum foarte mare de materiale filtrante.
Daca as avea un filtru de 40 de litri, atunci as pune si altele (mai ieftine, caci la 40 de litri sare costul) pentru ca volumul mare compenseaza porozitatea poate mai mica.

Un alt lucru e ca piatra ponce pe care o cumpar de la diversi n-am de unde sti cat e de buna, de unde provine ce proprietati are, daca imi deverseaza ceva in apa sau nu ... poate o iau la jumatate de pret, sau mai putin, insa din punct de vederea al eficacitatii poate este mult sub. Repet, poate...poate nu, n-am de unde sti. Pe cand ceea ce vinde seachem, ada, eheim, sera, sunt testate si verificate de enorm de multa lume.

Si mie imi place sa fiu sigur

varol wrote:
Adica daca tu suprapolezi acvariul sau nu cureti substratul degeaba ai una sau alta.


Aici nu te pot contrazice.

varol wrote:
Eu un singur lucru am observat: pentru filtre hang-on sau interne, cel mai bun este mini-siporaxul care intr-un fel este dedicat acestor filtre. In rest poti sa folosesti orice.


Este bun pentru ca are dimensiuni mici.
Dimensiuni foarte mici are iarasi ada bio rio, sau eheim substrat pro ... de care lumea zice ca ar fi mai bune decat siporax.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Dati-mi si mie un sfat va rog. Intr-un filtru extern home made cu siporax si roca vulcanica, sa bag si vata JBL pt filtrare? Sau sa bag cat mai mult siporax si sa renunt la vata?

0771 496 835 Lucian
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Daca-i pui vata o sa trebuiasca sa-l desfaci des ca sa schimbi vata aia ca se va murdari(colmata).Daca lasi doar materiale pentru filtrare biologica in el,e posibil sa fie nevoie sa-l desfaci o data la jumatate de an,poate chiar mai mult.Eu personal am renuntat de ceva vreme la vata din filtrele exterioare,tot din acest considerent.
[Email]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline



Stefan, n-a analizat el porozitatea, alea-s imagini de la Seachem de pe site.

"Care-i cel mai bun", tot vrem sa stim... Dincolo de imagini la microscop si marketing si cultura Pop cred ca pana nu face cineva un test de laborator, in care sa simuleze in mai multe acvarii aceleasi conditii (cantitate exacta de NH4 in toate) si dupa aia sa urmareasca ciclul azotului in fiecare, cu Matrix, BioRio samd. cu masuratori exacte, nu vom sti raspunsul la intrebarea asta.

Dar si atunci va fi relativ, pentru ca Siporaxul, de exemplu, are canale foarte fine, care se colmateaza usor, deci in functie de fiecare caz in parte Siporaxul poate functiona diferit (daca acvaristul are prefiltrare cu perlon, Siporaxul functioneaza bine, daca nu, nu )

La microscop si in birourile de marketing se flutura numere, suprafete de colonizare (teoretice) samd. Degeaba ai apartament de 120 mp daca pe holul de la intrare e un munte de nisip care te impiedica sa intri in casa

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Koh-i-Noor nu ai citit topicul respectiv in intregime. Pozele nu sint de pe site-ul Seachem, pozele sint facute
de acel acvarist la un microscop electronic si are poze pentru toate materialele de mai sus, nu doar pentru matrix.
Iar Siporaxul are canalele mai mari si mai putine decat Matrix, asta este si un motiv pentru care 1 litri de Siporax
contine mai multa apa decat 1 litru de Matrix.

Ceea ce a facut acel acvarist este util in a sti porozitatea materialelor, dar asa cum ai spus si tu un experiment
cu aceste materiale in conditii identice poate sa ne spuna mai multe. Poate la un moment dat voi incerca, poate si cu
ajutor de la cei interesati in a-si vinde produsele, sa fac eu un asemenea experiment. Hidroxid de amoniu (apa amoniacala)
am, mai imi trebuie 6-7 acvarii la fel cu 6-7 filtre si am rezolvat problema

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

kirucd wrote:@Koh-i-Noor nu ai citit topicul respectiv in intregime. Pozele nu sint de pe site-ul Seachem, pozele sint facute
de acel acvarist la un microscop electronic si are poze pentru toate materialele de mai sus, nu doar pentru matrix.
Iar Siporaxul are canalele mai mari si mai putine decat Matrix, asta este si un motiv pentru care 1 litri de Siporax
contine mai multa apa decat 1 litru de Matrix.


Just.
Tipul ala a comparat densitatea canalelor si marimea lor, concluzionand care ar fi materialul ce ofera conditiile cele mai bune de trai bacteriilor.

kirucd wrote:
Ceea ce a facut acel acvarist este util in a sti porozitatea materialelor, dar asa cum ai spus si tu un experiment
cu aceste materiale in conditii identice poate sa ne spuna mai multe. Poate la un moment dat voi incerca, poate si cu
ajutor de la cei interesati in a-si vinde produsele, sa fac eu un asemenea experiment. Hidroxid de amoniu (apa amoniacala)
am, mai imi trebuie 6-7 acvarii la fel cu 6-7 filtre si am rezolvat problema


Iarasi just
Rau n-ar fi sa faci asa ceva, dar iti trebuie timp si spatiu ... (pe langa banuti)

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
varol
Member

Joined: 17/02/2013 21:22:31
Messages: 133
Location: Bucuresti/Panduri
IP:
Offline

stefanp wrote:
varol wrote: Pentru ce facem noi (amatorii) nu cred ca este vreo diferenta intre siporax/matrix/enheim substrat-pro/ada bio rio sau pur si simplu piatra ponce naturala. Ideea este sa folosesti filtrare biologica intr-o proportie cat mai mare si sa respecti regulile de intretinere.


Te contrazic un pic ...
Si noi amatorii trebuie sa avem o apa "curata" din punct de vedere al amoniacului/amoniului si nitritilor.
Eu prefer sa dau un ban mai mult si sa iau materiale cat mai poroase posibil, care sa-mi sustina un numar de bacterii cat mai mare posibil, tocmai pentru ca nu am un volum foarte mare de materiale filtrante.
Daca as avea un filtru de 40 de litri, atunci as pune si altele (mai ieftine, caci la 40 de litri sare costul) pentru ca volumul mare compenseaza porozitatea poate mai mica.

Un alt lucru e ca piatra ponce pe care o cumpar de la diversi n-am de unde sti cat e de buna, de unde provine ce proprietati are, daca imi deverseaza ceva in apa sau nu ... poate o iau la jumatate de pret, sau mai putin, insa din punct de vederea al eficacitatii poate este mult sub. Repet, poate...poate nu, n-am de unde sti. Pe cand ceea ce vinde seachem, ada, eheim, sera, sunt testate si verificate de enorm de multa lume.

Si mie imi place sa fiu sigur


Uite cu ocazia asta sper sa-mi explicati niste lucruri pe care nu le inteleg. O sa descriu la ce m-am referit si sper sa ma corectati unde gresesc.
Deci bacteriile se hranesc cu amoniac si il transforma in nitriti si surorile lor consuma nitritii si il descompun in nitrati. Deci numarul de bacterii care colonizeaza este redat de cantitatea de hrana, amoniacul. Eu cand ma refeream la "amatori ca noi" vroiam sa spun ca dupa ce ai facut cateva greseli si iti dai seama cam cu ce se haleste filtrarea, cum mentii acvariul curat, de ce si cat de des faci schimbul de apa, intotdeauna o sa asiguri material, pentru filtrare biologica, destul pentru a avea bacterii ca sa faca fata lejer acvariului pe care il ai.
Adica nu cred ca sta cineva sa calculeze: am nu stiu cate bucati de siporax, ceea ce inseamna atatea bacterii ceea este fix pentru ce am eu. Dar daca vreau sa mai bag un peste trebuie sa schimb 1 l de siporax cu matrix pentru ca permite dezvoltarea mai multor bacterii si acopar si surplus de amoniac de la noul peste. Eu stiu ca in timp acariul evolueaza si avem nevoie de mai multe bacterii decat la inceput dar totusi nu cred ca 2 l de matrix in loc de enheim substrat-pro face o asa mare diferenta incat cu al doilea ramaneam cu amoniac in acvariul si cu primul e rezolvata problema.

Probabil pentru filtrarea unor bazine foarte foarte mari poate se cunoaste.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com