[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Garnituri din silicon (O-ring)  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Cum toti expertii in DIY de pe forumul nostru se ocupa de lucruri complicate....m-am gandit c-ar fi cazul sa nu uitam de lucrurile simple de care la un moment dat avem toti nevoie indiferent ca suntem mai dulci ori mai sarati
Toti am avut nevoie la un moment dat de o garnitura din silicon (aka O-ring) si cum in Romanica nu se mai produce nimic....ne chinuim cu importuri, taxe de curier, timp de asteptare....etc.
Ce te faci atunci cand ai in executie un proiect propriu si tot proiectul trebuie sa se invarta in jurul cotei garniturii ?!?!, au si astea dinemsiuni standard
Dar sa n-o mai lalaim atat si sa trecem la treaba.

Materiale necesare:

Furtunul este incolor, il gasiti la orice magazin de bricolaj sub denumirea generica de "furtun alimentar", diametrul interior va fi diametrul exterior al garniturii.
Mare atentie la un aspect important: pistolul trebuie sa fie din categoria celor profesionale, sa tina la presiuni mari din toate incheieturile, prima ieftineala pe care am cumparat-o cu 6 lei s-a facut muci


image


Pasul 1: Injectarea

NU fortati foarte tare, daca are presiune, siliconul aluneca in interior incet si sigur.

image

Pasul 2: Pauza 5-7 zile

Asta-mi place la DIY, lucrezi cand ai chef, nici n-ai inceput si esti obligat sa astepti, dar nu astepti asa aiurea ci sa se intareasca siliconul si cum mediul este inchis el se va usca mult mai greu deci....daca aveti chef de DIY...faceti s-o lampa LED, un filtru, etc., veti avea timp


image


Pasul 3: Extragerea

Avem 2 variante pentru a executa acest pas:
- taiem o bucatica de furtun pentru a prinde cu mana siliconul si a-l trage efectiv afara, trageti fara grija, nu se va rupe.
- folosim un compresor, se sufla aer sub presiune in furtun, aer care va impinge afara siliconul.

image
image

Pasul 4: Lipirea

Dupa masurarea diametrului care va trebui sa-l aibe viitoarea garnitura trecem la executarea taieturilor cat mai drepte, se imbraca in banda adeziva (am folosit banda de hartie - e mai usor de curatat) dupa care se lipeste tot cu silicon.
Timpul de uscare mult mai scurt, 24 ore fiind suficient.

image
image

Pasul 5: TADAAAMMMM

image


Sper sa va fie cat mai util.
Spor s-aveti














koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Super misto, multumim!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Super Calin. O colectie de astfel de sfaturi practice pentru cei care vor sa mestereasca singuri este super-utila. Pun topicul la colectia de articole (LE: Done)

O alta modalitate de lipire este sa se faca taietura pe diagonala. Pentru a avea acelasi unghi se face cercul la diametrul cerut suprapunand pe o lungime mai mare capetele si se taie odata cele doua capete sub un unghi. Este mai greu de taiat dar asigura o suprafata mai mare de lipitura si o rezistenta mai mare la actiuni mecanice (mai rar intalnite dar...).

This message was edited 1 time. Last update was at 02/03/2014 12:25:39



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte buna metoda, o singura intrebare: siliconul folosit, prepun ca este cel pentru acvarii,
nu are o consistenta prea mica, nu e prea "moale" garnitura ca sa zic asa? Cele pe care le-am
cumparat eu de la o firma din Cehia sint putin mai dure, sau mai bine zis siliconul e mai dens.

Oricum multumim pentru informatii, sint extrem de utile

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Siliconul folosit este pentru acvarii si au o consistenta suficient de mare pentru aplicatii.
Nu vor avea moarte sub nici o forma daca sunt combinate cu elemente care da le protejeze gen canal circular cu dimensiune aproximativ similara in care sa fie asezate, etc.
Am si eu garniturile alea de la tine, am facut comparatie intre ele, intradevar sunt putin mai dense dar nu cred ca exista aplicatie la care sa nu poata fi si unele si altele in aceleasi conditii cu o montare corespunzatoare.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tuburi subtiri se gasesc la centrele medicale de dializa si transfuzii (atentie sa nu utilizati din cele utilizate si aruncate la gunoi indiferent cat le-ati spala )


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Se gasesc si in orice farmacie de cartier.
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Imi place ca fenomenul DIY prinde avant!
Bravo

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Jos palaria, faina metoda!

Chiar eram in situatia de a fi nevoit sa fac rost de asa ceva asa ca pica numai bine.
Multam !

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Daca ai nevoie urgent Adi de una, spune-mi doar dimensiunea si o ai rapid, am ceva snur nelipit
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com