[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hypancistrus zebra  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Gasim asa ceva pe la noi? Am inteles ca nu este prea gozav ca mancator de alge dar e simpatic foc. Nici ancistrusii mei "clasici" nu se omorau cu multe alge (doar la cele brune am fost multumit de ei), asa ca as mai varia si cu niste zebrati ca astia daca as gasi.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

Exista in Ro cativa, la proxima intalnire iti povestesc despre ei.

Trebuie sa iti spun ca sunt absolut bestiali, insa cresc tare greu( si stapanul lor chiar stie sa creasca pupaciosi!). Astept cu interes momentul in care depun, sa vad puisori in tejghea!

http://www.seachem.ro
[Email]
yogi
Junior member

Joined: 03/09/2007 00:51:52
Messages: 24
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

M-ar interesa si pe mine cativa. Daca stiti pe cineva care aduce....su alte specii interesante din familia Loricariidae.
[Email] [Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Se pare ca nu o sa vedem curand asa ceva pentru ca am aflat ca pescuitul acestei specii in micul areal brazilian unde traieste a fost interzis, fiind amenintat cu disparitia si pus pe lista speciilor protejate. Reproducerea sa dificila in acvarii si numarul mic al exemplarelor existente in captivitate coroborat cu cele scrise mai sus ne dau sperante aproape 0 sau cu multi de zero si in euro, de a-l avea in acvariile noastre.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
yogi
Junior member

Joined: 03/09/2007 00:51:52
Messages: 24
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Intr-adevar specia e pe cale de disparitie in Brazilia si este protejata.
Nu se mai fac exporturi cu acest peste. In schimb se gasesc inmultiti in captivitate. Problema nu este ca se inmultesc greu, ci ca depun doar 20-30 icre, si nu se pot inmulti in numar mare.In SUA ajung la 200 $ bucata.
Eu as vrea si alte specii, de exemplu L173, L333, L066, L134...
Deocamdata am doar 10 x Hypancistrus debilittera (L129).
Ma rog, si ceilalti care nu se pot inmulti in acvariu...poate totusi o sa am noroc cu L239. Speranta moare ultima.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com