[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Confectionare acvariu + rama + capac  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scurt articol despre lipirea unui acvariu + confectionarea unui capac
- completare a topicului de AICI: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15233.page

Confectionarea (lipirea) unui acvariu

* Consideratii generale:
- Daca nu stiti ce sa faceti, sau daca nu aveti indemanarea necesara, apelati la cineva care a mai lipit acvarii... riscul e destul de mare!
- Daca totusi vreti sa va apucati de treaba, tineti cont de cateva lucruri destul de importante:

a) Geamul trebuie sa fie bine calculat - ma refer atat la grosimea geamului, cat si la cotele finale ale bucatilor de sticla.
- in general, se pleaca de la inaltimea (h) acvariului... acolo e "smecheria" alegerii sticlei.
- bazinele cu inaltimea de pana la 40 cm se pot realiza cu sticla de 6 mm grosime.
- bazinele cu inaltimea de 40-50 cm se pot realiza cu sticla de 8-10 mm grosime.
- bazinele cu inaltimea de 50-60 cm se pot realiza cu sticla de 10-12 mm grosime.

b) In functie de volumul brut al acvariului, trebuie sa aveti in vedere solutia constructiva cu fund dublu si ranforsari superioare.
- bazinele pana in 80 litri - se pot realiza si cu un singur geam pe fund,
- bazinele cu volum cuprins intre 80-150 litri - se pot realiza cu un singur geam de fund, dar e bine sa le dublam suprafata de lipire cu niste intaritoare in partea de jos.
- bazinele peste 150 litri - e bine sa le facem cu fund dublu si ranforsari superioare... vom dormi linistiti noaptea!

c) Daca bugetul va permite, alegeti ca bucatile de sticla sa fie cantuite pe masina... costa bani in plus, dar merita!
- daca n-ati avut bani de cantuire, atunci luati si slefuiti "de mana" (smirghel, piatra de polizor) toate bucatile de sticla.
- nu folositi bucati de sticla cu marginea neslefuita (necantuita)!!!

d) Folositi silicon special pentru acvarii (Bison, DowCorning etc.)
- alegeti culoarea (negru, transparent) dupa gustul propriu... siliconul e acelasi!
- stratul de silicon nu trebuie sa depaseasca 1 mm grosime...
- la bazinele cu volum de peste 500 litri se pot folosi fire de nylon (de pescuit) pe post de "departatoare"... ca sa mentina stratul de silicon la grosimea dorita.
- lasati bazinul in pace, pana cand siliconul este perfect uscat... excesul de silicon se curata foarte bine cu lame de cutter, dupa uscare.
- la acvariile mari, faceti o "proba martor"... 2 bucati de sticla, cu aceeasi grosime ca cea folosita la acvariu, lipite intre ele... cand credeti ca bazinul e gata uscat, taiati siliconul dintre cele 2 placi martor si vedeti daca e uscat la interior.



In ultimii ani, solutia constructiva cea mai utilizata este cea cu "fundul incastrat de laturi". Este foarte sigura.

1) Se pleaca de la geamul de fund... acesta va da cotele interne ale bazinului (deci, volumul efectiv de apa).
image

2) Apoi se lipesc "lateralele mari"...
- atentie la calcule, cand taiati sticla...
- aveti grija sa luati in consideratie ca geamurile sa fie mai lungi decat fundul... intre ele vor veni incastrate "lateralele mici".
image

3) Lateralele mici se lipesc usor, nu aveti ce sa gresiti aici!
- geamurile au aceeasi latime ca si fundul bazinului,
- inaltimea lor este egala cu inaltimea laturilor mari.
image

4a) Daca bazinul are undeva intre 80-150 litri, atunci folositi si 2 bucati de sticla lipite pe geamul de fund, pe lungime.
- vor dubla suprafata de lipire si vor da o "rezistenta" suplimentara zonei inferioare a bazinului.
image

4b) Daca bazinul e mai mare de 150 litri, atunci folositi inca un geam de fund, pe care il aplicati "la baza".
- veti avea astfel un fund dublu,
- veti avea rezistenta pe "solicitarile de intindere" (fundul incastrat), dar si pe "solicitarile de forfecare" (fundul aplicat).
image

5) In functie de lungimea bazinului, e bine sa ne gandim la ranforsarile superioare.
- acestea asigura o "rama rigida" in partea de sus a acvariului.
- protejeaza geamul de presiunea apei.
- in general, e vorba de bucati de sticla lipite pe marginea superioara a geamurilor.
image

- daca avem bazine mari, atunci e bine ca aceste ranforsari sa fie duble.
- se asigura, la fel ca in cazul fundului dublat, o rezistenta sporita la eforturile de "intindere" si "forfecare".
- aceste ranforsari suplimentare se fixeaza SUB cele de la punctul anterior... lipite de ele, dar si de geamul acvariului.
image
- cele 2 randuri de ranforsari longitudinale vor arata asa:
image

- peste toate acestea se pot pune si ranforsari "laterale"... de capat.
- nu au rol de rezistenta, dar creeaza o rama superioara care poate fi utila (rol estetic si de sprijin al capacului).
image


Cu astea, am terminat de lipit acvariul... putem trece la constructia unui capac.


Confectionarea unui capac pentru acvariu

* O solutie simpla si eficienta (pe care eu o folosesc de multi ani) este urmatoarea:
- se construieste o "rama exterioara", care inconjoara acvariul.
- aceasta rama "coboara" peste nivelul apei, astfel incat sa nu se vada suprafata apei.
- in partea de sus, aceasta rama inglobeaza placile de capac (pe care vine fixata lampa de lumina).
- eu am folosit bucati de PAL, lacuit cu "lac de barci" (2-3 straturi)... a rezistat 6 ani, fara probleme!
image

- la interiorul acestei rame se construieste o a 2-a rama: "cea interioara".
- cele 2 rame (exterioara si interioara) sunt fixate intre ele... ca o structura unitara, rigida.
image

- placile de capac, cele pe care se poate monta instalatia de lumina, sunt simple bucati dreptunghiulare.
- acestea stau fixate pe rama interioara... la nivel cu marginea ramei exterioare, astfel incat sa fie "ingropate".
- se pot ridica cu usurinta, iar accesul la acvariu este facil.
image

- in acelasi fel se poate realiza si o "rama inferioara".
- aceasta mascheaza lipiturile de la baza acvariului.
- inaltimea ei este calculata in functie de inaltimea stratutului de nisip pe care-l vrem in acvariu.
- are doar rol decorativ... intregeste imaginea acvariului.
image



In final, totul arata cam asa:
image



Va invit la comentarii si imbunatatiri!...



This message was edited 5 times. Last update was at 10/07/2016 07:44:34


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

articolul potrivit la momentul potrivit

multumim koala

pestisoru meu de aur
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Foarte bun articolul, mai ales ca ma gandesc sa trec la un acvariu de 300l.
Ai putea sa completezi si cu detalii despre stand, din PAL cu spatele intarit sau teava sudata, in functie de volumul bazinului.
Am o dilema la standul din PAL daca spatele din PAL se aplica , ca si pfl ul sau se incastreaza in interior.
Multumesc.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Foarte bine pana acum.
Poti continua cu metode de prindere a neoanelor si a balasturilor(sper ca asta-i pluralul) de capac.
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

la aplicarea intariturilor superioare spate trebuie sa se tina cont de locul pe unde intra furtunurile, astfel incat iataritura sa fie mai scurta decat lungimea interioara a bazinului. La capac aceeasi treaba, trebuie decupat loc pentru furtune

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asta in cazul in care se folosesc filtre externe. Daca se foloseste sump nu e nevoie de spatiu liber
nici la intarituri nici gauri la capac

This message was edited 1 time. Last update was at 24/02/2014 17:40:58


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Teoria ca teoria, da' practica e totul!

Va prezint noua mea structura, facuta pentru bazinul marin... ca sa scap de lacuirea PAL-ului, am ales sa construiesc "rama interioara" din komacell (19 mm).
E destul de scump acest material, dar eu am considerat ca "se merita"!

Decupajul pentru circuitul de recirculare... se poate folosi si pentru filtrele externe.
image

Detaliu ref. prinderea tevii pe spatele ramei superioare... se vede ca rama de PAL nu este decupata complet.
image

Imagine generala a structurii ramei... eu am pus si cadru pe mijloc, deoarece bazinul are 2 metri lungime iar capacele sunt "doua cate doua":
- 2 bucati (partea din spate) = lampile cu leduri
- 2 bucati (partea din fata) = capace de hranire / mentenanta
image

=============

@Ancamarketing:

- indiferent de solutia aleasa pentru standul din PAL, trebuie sa ai grija sa eviti "efectul de paralelogram".
- structura trebuie rigidizata in asa fel incat dulapul sa nu se "lase pe o parte" si sa se inchida ca un briceag.
- constructiv vorbind, la acvariile mai mari de 100 kg, e bine ca peretii de PAL sa fie dubli (atat peretii transversali, cat si spatele dulapului).
- cel mai sigur este standul metalic, care se poate placa cu PAL.
- daca ai stand metalic, atunci spatele poate fi din PFL... altfel, NU!

In cazul unui bazin de 300 litri, eu as merge pe structura metalica... tine cont ca (pe langa volumul de apa) vei avea de luat in calcul si greutatea sticlei, a nisipului, a pietrelor etc.


@CALINDAN:

- Nu e mare lucru de spus aici...
- folosesti "capete ermetice", speciale pentru acvarii... astfel incat apa sa nu patrunda pe contactele tuburilor.
- droserele este bine sa le montezi undeva sub acvariu, in dulapul de dedesubt... sau, pe partea din spate (exterior) a ramei superioare.
- in niciun caz nu e indicat sa montezi droserele deasupra apei.


@scorpionul:

- toate coturile folosite la filtrele externe se pot "largi" in asa fel incat "sa treaca" peste ranforsari...
- decupajele in rama se executa lejer si nu implica dificultati in realizare.


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru cei care folosesc bean animal exista varianta ca teava de la pompa de recirculare
sa treaca prin bean animal, asa cum e la mine. Si atunci nu mai ai nevoie de locuri libere
la intarituri si nici gauri in capac, la asta m-am referit eu.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Yeap, stiu la ce te-ai referit si asa este! E cea mai buna solutie, sa te legi cu recircularea tot din cutia de overflow.
... dar baietii se refereau la filtrele externe (canistre). Sau, cel putin, asa am avut eu impresia.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

da la canistrele externe ma refeream( fiecare cu problema de care s-a lovit). Oricum la capac vor fi multe de spus

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kirucd wrote:Asta in cazul in care se folosesc filtre externe. Daca se foloseste sump nu e nevoie de spatiu liber
nici la intarituri nici gauri la capac


Voi nu stiti sa cititi romaneste? Ce am scris eu mai sus?
Mai si cititi postarile baieti, in intregime daca se poate

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Se poate realiza un bazin cu 125x60x50 din sticla de 8mmcu fund dublu si intarituri longitudinale? E safe?

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Baietii astia spun ca da http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
[Email]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Acolo m am uitat si eu prima data dar vroiam sa vad ce spun si baietii de aici

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:Se poate realiza un bazin cu 125x60x50 din sticla de 8mmcu fund dublu si intarituri longitudinale? E safe?


Eu as merge pe sticla de 10, ca sa stau linistit (mergi in zona "very safe" conform calculatorului aquatools).
Diferenta de pret nu cred ca e asa mare.

Pentru fundul dublu nu trebuie ambele foi de 10...a doua poate fi de 8.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Am sa vad luni care e diferenta de pret. Dar la sticla de 10 tot trebuie fund dublu?
Eventual pot facelateralele de 8 si fetele de 10?

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:Am sa vad luni care e diferenta de pret. Dar la sticla de 10 tot trebuie fund dublu?
Eventual pot facelateralele de 8 si fetele de 10?



Eu mi-am facut un acvariu de 120x50x45 (45 inaltime) din sticla de 10 mm si intarituri longitudinale, la sfatul baietilor de pe forum.
Sigur mergea fara intarituri, sigur mergea cu sticla de 8. Am preferat sa stau linistit atunci cand bate cineva cu degetul in geam catre pestisori sau in alte situatii neplacute.

Daca il faci de 10 mm , nu stiu daca ai nevoie de fund dublu...Eventual faci cum a spus colegul de mai sus, doi foi de 8 mm.
Lateralele mici le-as face tot de 10.


Apropo, acvariul de mai sus l-am lipit in Iasi (la dl. Ovidiu, Arcapet) si m-a costat 350 lei cu tot cu sticla (siliconul a fost al meu).
In caz ca te intereseaza o persoana care lipeste bine acvarii.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc Stefan,
Am sa fac calcule la bani. Când m? apuc de proiect te contactez ptr nr D lui Ovidiu.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

Eu am acvariu mai mare si nu am fund dublu.!daca iti permiti e un must,Daca nu se poate si fara dar cu riscuri...
PS apropo, mai sunt si altii care fac acvarii in Iasi,si aici nu ma refer la cele doua maini stangi ale mele...

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Am sa vad care varianta de manopera e mai accesibila. Multumesc

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com