[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Retete solutii clorura de calciu, magneziu si bicarbonati.  XML
Forum Index » Chimia apei
Author Message
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Salutare!

Am ceva solutii de clorura calciu, magneziu de la Silal si vroiam sa va intreb daca ati folosit si ce retete de preparare ati folosit.
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Salut!

De la Silal as vrea sa iau si eu clorura de calciu si magneziu. Tu pe care dintre ele le-ai luat ca am vazut ca la calciu de exemplu Clorura de calciu cristal pt analiza si Clorura de calciu SICC pur. Am notat pe undeva o reteta la un momentdat, cand dau de ea o sa o scriu aici.

Merci!
[Yahoo!]
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Reteta pe care eu o am are urmatoarele proportii:

Bicarbonat - 840g/ 10 Litri apa de osmoza - am testat adaugand 10 ml/100 litri - imi creste Kh-ul cu 0,3

CaCl2 - 750g/10 litri - netestat
MgCl2 - 550g/10 litri - netestat

Saptamana viitoare sosesc si clorurile de Ca si Mg. Le voi testa si voi reveni cu informatii.
[Yahoo!]
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

De aproape o saptamana ma tot chinui sa cresc valoarea Ca cu o solutie facuta din acest produs:
http://www.bizoo.ro/firma/silaltrading/vanzare/7902721/clorura-de-calciu-crist-pentru-analiza

Am diluat dupa reteta de mai sus 750g CaCl2 in 10 litri apa de osmoza. Adaug intre 10 si 20 ml zilnic si nu imi ridica deloc valoarea Ca in schimb KH-ul imi scade de fiecare data.
A mai folosit cineva asa ceva? Cum?
[Yahoo!]
Carbone
Member

Joined: 22/04/2014 10:15:38
Messages: 134
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lucianvlad wrote:De aproape o saptamana ma tot chinui sa cresc valoarea Ca cu o solutie facuta din acest produs:
http://www.bizoo.ro/firma/silaltrading/vanzare/7902721/clorura-de-calciu-crist-pentru-analiza

Am diluat dupa reteta de mai sus 750g CaCl2 in 10 litri apa de osmoza. Adaug intre 10 si 20 ml zilnic si nu imi ridica deloc valoarea Ca in schimb KH-ul imi scade de fiecare data.
A mai folosit cineva asa ceva? Cum?

Adica tu faci test kh, aditivezi doar Ca, dupa care faci iar testul de KH si valoarea este mai mica decat inainte de aditivare ?
Daca nu creste Ca in urma dozarii, atunci nu dozezi suficient.
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

In mom de fata aditivez atat KH cat si Ca. Ca creste insesizabil iar KH scade.

Ceea ce cred ca se intampla este ca am adaugat prea multa clorura de calciu sau este prea concentrata si din cauza asta se precipita carbonatul. De aici rezulta scaderea KH-ului. Clorura de calciu pe care am cumparat-o este f concentrata (min 99,5%) iar reteta o am pt una de max 80%. Nu am stiut asta, abea acum am descoperit citind si cautand. Cred ca trebuie sa gasesc un echilibru intre cantitatea de KH dozata si cea de Ca altfel clorura va precipita in continuare carbonatul.

Daca aveti alte idei va rog sa-mi spuneti.
[Yahoo!]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Nu stiu daca am inteles bine.
Scade KH-ul dupa fiecare aditie de Ca?

This message was edited 2 times. Last update was at 27/08/2014 10:38:17


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Scade KH-ul dupa fiecare aditie de Ca?


Da cristi, ai inteles f bine.

Ar mai fi varianta ca sa nu fi achizitionat eu clorura care trebuie desi ma indoiesc.

Mentionez ca Mg inca nu dozez.
[Yahoo!]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

M-am lamurit.Ai scris in timp ce scriam si eu,mai sus.
Precipita intr-adevar.Exact la asta ma gandeam si eu.Scade doza de Ca pe care o bagi si lasa-l sa-si revina usor sau fa un schimb de apa mai mare ca sa echilibrezi elementele si dupa aceea ia-o usor cu aditivul de Ca.

Magneziul cat e acum?

This message was edited 2 times. Last update was at 27/08/2014 10:40:08


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Magneziu acum este 1200. Si clorura de magneziu scade sau doar cea de calciu?

Asta este clorura de magneziu pe care vreau sa o folosesc:

http://www.bizoo.ro/firma/silaltrading/vanzare/7953015/clorura-de-magneziu-reactiv-pentru-analiza

Am ales varianta de reactivi pt analiza intrucat sunt mai pure substantele si au o concentratie mai mare. Am gresit?
[Yahoo!]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Va recomand cu caldura un produs extraordinar din punctul meu de vedere: ABC+ de la Red Sea.
http://www.redseafish.com/reef-care-program/reef_foundation_program/reef-foundation-abc/
Acceptabil ca pret, un kg de pulbere e aprox 70 lei, il folosesc de mai bine de un an si este exact ceea ce trebuie. Am cateva luni bune de cand nu mai fac schimburi de apa.
Pentru corectarea debalansarii folosesc solutiile separate A, B, C.
Desi producatorul recomanda dozarea zilnica pentru SPS, eu o fac saptamanal si merge

This message was edited 2 times. Last update was at 27/08/2014 10:48:51

Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

E destul de mic Mg.Unul din rolurile lui e sa fie buffer intre Ca si KH.Daca e mic (Mg) astea doua (Ca si KH) precipita mult mai usor.

Nu am experienta cu reactivii astia pe care i-ai luat tu,eu nu am folosit niciodata, asa ca nu as putea sa-ti dau un raspuns foarte bine informat.
Daca ar fi sa-mi dau totusi cu parerea as zice ca nu ai gresit,ci doar ti-au iesit foarte concentrate si ai pus prea mult.
Toate 3 componentele astea sunt strans legate intre ele.Cand se duce una in cap,se duc dupa aia si celelalte.

L.E. Astea de care zice Shubi le folosesc si eu.A,B si C.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/08/2014 10:57:41


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Shubi wrote:Va recomand cu caldura un produs extraordinar din punctul meu de vedere: ABC+ de la Red Sea.
http://www.redseafish.com/reef-care-program/reef_foundation_program/reef-foundation-abc/
Acceptabil ca pret, un kg de pulbere e aprox 70 lei, il folosesc de mai bine de un an si este exact ceea ce trebuie. Am cateva luni bune de cand nu mai fac schimburi de apa.
Pentru corectarea debalansarii folosesc solutiile separate A, B, C.
Desi producatorul recomanda dozarea zilnica pentru SPS, eu o fac saptamanal si merge


Auzi nea' Shubi, pe mine m-a cucerit partea aia cu "Am cateva luni bune de cand nu mai fac schimburi de apa."
Se stie cat de harnic si constiincios sunt eu, cand vine vorba de butoaie aduse in casa si adunat apa cu picatura.

Crezi ca as putea sa fac si eu o tiganie din asta? Ce presupune metoda respectiva, mai exact?
Tine cont ca eu nu am corali... vreau doar sa aman schimburile de apa, cat de mult se poate.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Ricardo noi face schimburi de apa mai mult pt a suplini ceea ce consuma coralii pe cand tu il faci pt a mai scoate din NO3 si PO4. Daca pe astia 2 din urma reusesti sa-i tii in valori decente atunci , in principiu se poate sa amani schimburile de apa dar sa tii cont si de Ca, Mg si KH.De restul nu iti bate capul (Sr,K,Br,I). Stiu bazine care nu au mai vazut schimb de apa de ani de zile insa sunt si f vechi, au refugiu, DSB...
Eu de cand am macroalge in sump nu am mai vazut pic de NO3. Cu PO4 nu prea stiu cum stau neavand o metoda exacta de a-l masura insa nu am si nu am avut ever nici urma de ciano. Dar eu am 2 pesti si 2 creveti si hranesc f putin.

Revenind la topic, azi pregatesc clorura de Mg si incep sa aditionez. Nu am completat pana acum Mg pt ca in articolul asta: http://www.reefkeeping.com/issues/2006-02/rhf/ scrie ca aditia se incepe doar cu Ca si KH. Dar articolul e destul de vechi se pare.

As mai avea o nedumerire legata de faptul ca solutia de CaCl2 se pecipita destul de usor pe fundul bidonului in care am pregatit-o. E normal? O agit bine inainte de a o folosi.
[Yahoo!]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Si la solutia preparata din Red Sea Reef Foundation A (Ca si Sr) ramane putina depunere dupa reconstituire.E normal,tinand cont ca sunt la nivelul de saturare.La tine s-ar putea sa se fi depasit deja nivelul asta.In locul tau,eu as filtra solutia respectiva printr-un filtru de cafea ( din ala de hartie) si as folosi doar solutia clara care ramane.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Sau as putea sa o mai "indoi" cu putina apa de osmoza si sa o fac mai diluata. Voi incerca asta maine si va spun rezultatul.

Acum am pus la dospit magneziu. De maine il dozez si pe asta.
[Yahoo!]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu pun prafurile de la Red Sea direct in sump, intr-o zona agitata, nu ma complic cu dizolvare, etc.
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Si eu...
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Probabil ca la fel as face si eu daca as folosi prafuri speciale pt reef insa cu clorurile astea nu ma incumet pana nu imi dau seama exact cat si cum trebuie sa adaug.

Aseara am amestecat 500g MgCl2 hexahidrat cu 10 litri apa de osmoza. Azi am inceput sa adaug solutia. Momentan nu vad nici o modificare insa nu pun decat 20 ml pe zi.
[Yahoo!]
Carbone
Member

Joined: 22/04/2014 10:15:38
Messages: 134
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lucianvlad wrote:Probabil ca la fel as face si eu daca as folosi prafuri speciale pt reef insa cu clorurile astea nu ma incumet pana nu imi dau seama exact cat si cum trebuie sa adaug.

Aseara am amestecat 500g MgCl2 hexahidrat cu 10 litri apa de osmoza. Azi am inceput sa adaug solutia. Momentan nu vad nici o modificare insa nu pun decat 20 ml pe zi.

nu te-as sfatui sa bagi prafurile direct in sump. Daca dozezi zilnic, ar fi cam greu sa cantaresti cu exactitate o cantitate destul de mica. Lichidul il poti masura mult mai usor.
Pentru a afla cat trebuie sa dozezi, fa un test de Alk astazi si unul la 24 de ore, fara a face aditie. Pentru a creste Alk cu 10ppm la 100l apa iti trebuie 1.6g de bicarbonat. Pentru a creste CA cu 10ppm ai nevoie de 3.6g clorura de calciu. Mare atentie la clorura. Sunt de doua tipuri: hexahidrat si dihidrat. Dihidratul este cu 20-30% mai potent.

Referitor la magneziu, va trebui sa dozezi 125g clorura de magneziu pentru fiecare 100l apa pentru a creste valoarea de la 1200 la 1350.
 
Forum Index » Chimia apei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com