[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul meu acvariu: Iwagumi 2.0  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Prin vara anului trecut incepeam proiectul http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/25398.page#p207608, dar din pacate a stagnat/nu a decurs cum doream.

Acum revin cu versiunea 2.0, inceput pe 15 februarie 2014, momentan aflat in faza de dry start:
- acelasi acvariu Aquael 54 litri (60x30x30)
- substrat 9 litri de ADA Aquasoil Amazonia
- iluminare: 2x24W T5 6500K
- aceleasi pietre, autohtone, de pe dealurile din jurul carierei de piatra Tulcea
- plantat cu Utricularia graminifolia (4 poturi de la Tropica (1-2 Grow) impartite in cate 16 portiuni fiecare), plantate emers, acum in faza de dry start
- filtrarea va fi asigurata de un JBL e901 Greenline, care asteapta cuminte inundatiile

Vedem ce-o iesi.

O poza, doua:
image


image

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

E frumusel tare !
Felicitari!

Poti baga apa in el, utricularia se va obisnui si va incepe sa creasca.
Am avut si eu cumparata tot de la tropica.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Noroc cu el! E frumos

O mica observatie (desi nu ma pricep la regulile Iwagumi, dar imi plac mult acvariile astea si daca n-as iubi asa mult plantele incat sa vreau sa am macar 5-6 speii in acvariu, asa ceva as vrea si eu in casa)

deci, ziceam, bolovanul mai mare, din dreapta, conduce privirea spre stanga; in stanga nu-i nimic care sa contra-balanseze si sa echilibreze ochiul privitorului. Cred ca ar merge un alt bolovan, cu coltul indreptat spre.. dreapta, evident

sau poate nu-i asa.. nu stiu

catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

5 zile de la plantare: Utricularia s-a mai inverzit, incepe sa dea frunzulite mai groase si incet, incet, se misca prin substrat

Pe pietroiul mare am pus cateva plantute de HC, poate se prinde. Mai greu cu mentinerea umiditatii in acel loc. Am pus o bucata mai mica de piatra chiar deasupra, pe folia de plastic ce acopera acvariul. Ideea ar fi ca vaporii de apa sa condenseze in acel loc, la contactul cu piatra mai rece si sa cada pe piatra umezind zona cu HC


Cam asa arata acum, cu abureala:
image

Fara abureala:
image

image

Frunzulite noi ies prin substrat:
image



um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nice start!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

super tare

pestisoru meu de aur
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Nice start!


Multumesc. Si ti-am urmat ambele sfaturi... Probabil ca nu iti mai amintesti

koala wrote:- Bolovanul din stanga trebuia sa fie mult mai inalt...
- Cumpara un filtru extern si scapa de ala pe care il ai acum...

Asta era din 18/06/2013. Luat filtru extern si rezolvat egalitatea de inaltime dintre pietre

This message was edited 1 time. Last update was at 20/02/2014 12:52:13


um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Utricularia creste frumos in continuare. Imi e simpatica, mai ales ca incepe sa isi arate partea carnivora - pe unele fire, mai ales cele lipite de sticla sau de substrat, au inceput sa apara veziculele caracteristice pentru Utricularia.

Descriu putin metoda pe care am ales sa o folosesc pentru cresterea emersa:
- acvariul sta acoperit cu folie de plastic pentru mentinerea umiditatii. In folie am facut de la inceput gaurele pentru a asigura un minim de ventilatie si a preveni aparitia mucegaiului
- de 2-4 ori pe zi pulverizez cu apa de la robinet care a stat cel putin o zi in aer liber
- nivelul apei il pastrez cam la 1 cm sub nivelul minim al substratului; apa nu balteste nicaieri; excesul de apa il trag cu o seringa de 50 ml (cu care ud o cultura de HC emers)
- iluminare continua - 10 ore pe zi, fara pauze
- cam de o saptamana am inceput sa adaug JBL Denitrol in apa cu care pulverizez; sper ca in felul acesta sa ajute si la ciclarea substratului, reducerea concentratiei de amoniu si azotiti din substrat.

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
romica
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2010 08:30:27
Messages: 32
Location: Tulcea
IP:
Offline

Ma bucur sa vad ca mai sunt si alti acvaristi pasionati de plantate in Tulcea, pentru ca cei pe care-i stiam eu s-au cam lasat. Si acvariul imi place mult. Sunt curios cum o sa creasca Utricularia in apa de la noi ca stiu ca are cerinte ridicate
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos, un setup ce promite foarte mult

Sa ai spor in continuare

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

Imi place cum arata. Bravo!
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inca misca Timp trecut de la plantare: 14 zile.

image

image

Un close-up cu capcane
image

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ziua 21.

Totul e ok. Acum cateva zile am pus inauntru un furtunas de la o bomba cu drojdie. Nu stiu daca avea legatura cu asta, dar a doua zi m-am trezit cu ceva mucegai pe unul din manunchiurile de Utricularia. Apoi altul (ambele mai firave). Am decis sa renunt la CO2. Vorba unui om intelept: "unde merge nu te bagi".

Inca astept sa se intinda mai bine covorul. Astept niste lily pipes (e-bay) si ma bate gandul sa ma jignesc cu un sistem CO2.

image

image

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu stiu cum sa zic, dar se pare ca va cam pregatiti pentru un oarecare concurs, domnilor
Nu este singurul acvariu care vad ca "se misca"

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si se misca bine am putea spune
Frumos startul

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

catalin_ wrote:ma bate gandul sa ma jignesc cu un sistem CO2.

Eu zic s-o faci, ajuta mult si la plante emerse .

Poze: smilie ... Poze cu plante
costelino
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/07/2012 18:06:54
Messages: 12
IP:
Offline

ai folosit si Ada bacter100 cu Penac? sau ai clatit substratul si l-ai pus in acvariu?
[Email] [MSN]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

[quote=costelino]ai folosit si Ada bacter100 cu Penac? sau ai clatit substratul si l-ai pus in acvariu?[/quote]
Nu, in afara de substrat nu am adaugat nimic. Nici nu l-am clatit. Nu cred ca trebuia sa il clatesc, nu? Ma astept ca atunci cand il inund sa fie tulbure o verve, dar se rezolva. Unde am gresit/ce pot repara acum?
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am vrut sa spun "Ma astept ca atunci cand il inund sa fie tulbure o vreme". Nu inteleg unde s-a dus butonul de edit. Si de ce "quote" nu se afiseaza cum trebuie?

Edit: ciudat, la aceasta postare vad optiunea de "edit", dar la cele de dinainte nu apare...

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2014 23:47:37


um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Poti edita un mesaj doar un anumit timp dupa ce l-ai postat.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com