[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebare acvariu neoni  XML
Forum Index » Characidae
Author Message
exp
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2010 17:46:11
Messages: 134
Location: Bucharest
IP:
Offline

Salutare!

Detin un acvariu de 30 L, care este la ciclat de 6 saptamani.
Timp de 2 ani si jumatate, acvariul a tinut un mascul betta, care a fost sanatos din prima pana in ultima zi.
Datorita ciclarii corecte si schimburilor dese de apa, nu a fost nevoie niciodata de tratamente, bai cu sare sau alte bucurii.
Vreau sa repet figura cu un grup de 6 neoni.
Intrebarea mea este: cum fac sa evit boala neonului?
Am ciclat acvariul, temperatura este potrivita, apa nu este dura, schimburile vor fi 2 la numar pe saptamana cate 20% din apa.
Observ ca multa lume are probleme cu aceasta boala, chiar la cateva zile de la achizitionarea pestilor, chiar si de la Hornbach...
Ideea este ca nu vreau sa dau peste niste exemplare bolnave, sa fie nevoie dupa aceea de separare, curatare, fierberea substratului si o ciclare noua.
Ce se poate face in acest sens?
Cat de des intalnita este aceasta boala si ce alta specie in afara de neoni as mai putea acomoda intr-un acvariu cu un litraj mic?

Multumesc!

It is fear that gives men wings.
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

Pui neoni cumparati intr-un acvariu carantina timp de 10-15 zile, eventual poti face o deparazitare

pestisoru meu de aur
 
Forum Index » Characidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com