[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salutare  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
crirem
Junior member

Joined: 11/03/2006 10:20:28
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare tuturor,

Sunt si eu nou pe aici si de asemenea incepator in ale acvariului. Tocmai mi-am cumparat un acvariu si cautand informatii pe net, v-am descoperit. Ma bucur ca v-am gasit, deoarece am aflat o multime de informatii utile.

O sa va tin la curent cu acvariul meu, si sper sa nu va cer sfatul pentru probleme, ci doar pentru imbunatatiri.

Ciao,
[WWW] [Yahoo!]
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline

Bun venit in comunitatea Acvariu.ro
Te asteptam cu niste detalii despre acvariu eventual si cu niste poze, suntem si noi curiosi !
Succes cu acvariu si cu pestii.
PS: Un sfat util, informeaza-te inainte de a face orice
[WWW] [Yahoo!]
crirem
Junior member

Joined: 11/03/2006 10:20:28
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai de 2 zile tot am citit pe forum sfaturi. Ma documentez...
[WWW] [Yahoo!]
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline

Foarte bine faci !
[WWW] [Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Bine ai venit!

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
bp
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2006 16:17:15
Messages: 71
Location: Bucuresti Giulesti
IP:
Offline

Salutare tuturor !
Sint si eu nou in acest forum. Nou, revenit, in ale acvaristicii. Timp de citiva ani nu am mai avut acvarii, dar acum mi-am aranjat unul de 96l, aproximativ 80l netto, plantat.
Am vazut pe forum ca exista o sectiune acvarisitca in piata Obor. Nu prea am mai fost in Obor de mult timp, mai ales ca in ultimii 2 ani am lucrat in NV-estul tarii. As vrea sa va intreb, unde anume este sectiunea de acvaristica, din Obor?
Tot de pe forum am vazut ca pot cumpara niste Artemia eclozata, de acolo.
Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

Io
Galerie imagini
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Bine ai (re)venit

In Piata Obor...cum stai cu spatele la Hala in partea dreapta a tarabelor.
Langa farfurii, pahare, ace brice si carice, lame si chiloti de dame ...intrebi si tu de cele douaj` de tarabe unde mai sunt pesti.
Din pacate astea ie conditiile cu astea ne mandrim smilie
Artemia o sa gasesti...dar pentru ce pesti ai nevoie?

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
bp
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2006 16:17:15
Messages: 71
Location: Bucuresti Giulesti
IP:
Offline

Multam' pentru informatii, Sandu.
Artemia este pentru patru puiuti de Ramirezi, cam de doua saptamini. Nu am avut hrana vie, destul de mica pentru ei, si i-am hranit cu o suspensie obtinuta din hrana speciala pentru pui (asa zic producatorii), nu mai stiu acum producatorul, sint la servici, si ce au mai gasit si ei prin Vesicularia (protozoare, infuzoare si alte chestii). Am pregatit si "Vinegar eels" dar se pare ca nu prea maninca. Oricum, mie acesti tipari de otet (de mere) mi se par cam mari pentru niste pui asa de mici.
Initial, pregatisem acvariul pentru gurami. Apoi am descoperit ramirezi, la un magazin local, in Cringasi. Ce sa-ti spun, m-au cucerit. Apoi am descoperit pe net si familia Apistogramma. Din ce-am mai citit de pe forumurile din Romania, am dedus ca nu prea sint la moda pe-aici. Am incercat si la citeva pet-shop-uri, dar nimic, Apistogramma nu-i.
Intentionez sa-mi renovez apartamentul, am inchis si balconul cu termopane, pun si centrala, si-mi amenajez un rack cu acvarii pe balcon. Probabil ca prin toamna o sa fiu gata. Doamne-ajuta!

Io
Galerie imagini
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Planuri mari

Ciudat ca ai ramas doar cu 4 pui, nu trebuia sa iti ramana doar atatia chiar daca i-ai hranit cu o mancare uscata...da nu-i bai o sa iti mai faca nenumarate alte serii.
Apoi esti sigur ca aia viermii erau "Vinegar eels" de unde ai gasit, esti sigur ca nu sunt micro? Eu nu prea am vazut in .ro

Ramirezi sunt superfrumosi...indiferent de moda. Nu trebuie sa-ti pese, fa-i la mai multi pui...si sanatate.
Iti garantez ca o sa ai parte de "spectacol si culoare". Apropos de care ai d`ai a voalati, d`aia gold, d`aia cocosati ?

Bafta la apartament si pune o poza cu rastelu` cand o fi gata.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
bp
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2006 16:17:15
Messages: 71
Location: Bucuresti Giulesti
IP:
Offline

Patru au ramas dupa ce au eclozat aproximativ 10-15. Asta a fost a treia depunere. Primele doua au fost hacuite de parinti, pe cea de-a treia am separat-o de parinti, iar eu le-am fost si mama si tata. Se pare ca nu prea buna mama si tata, ca icrele au fost cotropite de alge. Am incercat sa le curat, adica sa le indepartez pe cele albe, dar altele deveneau in permanenta albe. Am adaugat in apa si ceva apa oxigenata (cam 1ml/l). Dupa vreo trei zile au eclozat 10-15, dupa alte trei zile innotau aproximativ 11-12, si dupa alte trei zile mai ramasesera 5-6. Unul cred ca l-am aspirat cind schimbam o parte din apa si unul a decedat, nu stiu cind si unde ca nu l-am mai gasit. Intre timp am mai avut o depunere in acvariul comun, masculul a aprat o zi foarte bine teritoriul, dar a doua zi a trecut femela la vegherea icrelor, iar seara lipseau toate. Se pare ca hapaitorii de gurami galbeni si albastri mincasera o salata de icre. Oricum, pe viitor intentionez sa amenajez un acvariu numai pentru ramirezi, sa observ modul de ingrijire al parintilor.
Apropos de "Vinegar eels" mie mi s-a parut simplu de cultivat. Iata linkul:http://www.livefoodcultures.com/vinegareels.html.
De care am? Cred ca obisnuiti. Mi se pare ca masculii sint putini voalati, nu sint gold, nu sint cocosati.
Stii pe cineva care a re Apistogramma?
Sau Bolivian Ram, Microgeophagus bolivianus, parca?
As vrea sa amenajez un acvariu pentru ei.
Multam' si chipintaci![/i]

Io
Galerie imagini
[WWW]
bp
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2006 16:17:15
Messages: 71
Location: Bucuresti Giulesti
IP:
Offline

Scuzati, va rog. Numele era Microgeophagus altispinosa (Bolivian Ram).
Se pare ca am ramirezi albastri. Am cautat pe net si i-am vazut si pe cei gold. Frumosi.

Io
Galerie imagini
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Sandu wrote:
Apoi esti sigur ca aia viermii erau "Vinegar eels" de unde ai gasit, esti sigur ca nu sunt micro? Eu nu prea am vazut in .ro





bp wrote: Numele era Microgeophagus altispinosa (Bolivian Ram).

Nu am mai vazut de ceva timp...dar nici nu sunt la fel de spectaculosi. Exista posibilitatea sa mai gasesti pe la magazinul de vis-a-vis de Unirii niste A.cacatuoides. Din pacate cand i-am vazut eu ultima oara erau plini de gris...da` se trateaza :-) .

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

vezi ca au apistograme la petshop-ul din Cora! unele chiar frumoase si sanatoase!

http://www.seachem.ro
[Email]
bp
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2006 16:17:15
Messages: 71
Location: Bucuresti Giulesti
IP:
Offline

Pentru Sandu:
La link-ul pe care l-am scris, era o tehnica de crestere a 'tiparilor' de otet de mere. "tiparii' astia sint tot nematode ca si micro, autorul spunea ca sint mai mici decit micro, si deci mai adecvati pentru hranirea alevinilor foarte mici. La mine se pare ca au crescut mai mari decit la american, pentru ca, priviti cu lupa, erau cam de aceeasi lungime, sau chiar mai mari, decit alevinii. Autorul spunea ca acesti viermi nematozi sint prezenti in otetul de mere nepasteurizat, si se dezvolta de la sine, grupindu-se in formatiuni filamentoase, descriind si o tehnica de separare a acestora din otet. Acesti tipari, mai spunea autorul, sint indicati pentru alevinii foarte mici la eclozare, desi nu au o valoare energetica prea mare.

Pentru lukaboy:
Multam de informatie. La Cora din Granitul? O sa ma duc sa vad.

Diseara o sa ma duc prin Obor dupa niste Artemia eclozata. Poate asa vor creste ramii mei (in fabulosul numar de patru) mai repede si mai sanatos. Oricum, cred ca dupa doua saptamini de la inceperea innotului liber, au cam 7-8 mm. Si asta in conditii de hranire precara zic eu, desi, uitindu-ma cu lupa se pot vedea si dejectiile atirnind. Deci daca dau afara prin anus, inseamna ca intra ceva prin gura.

Io
Galerie imagini
[WWW]
bp
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2006 16:17:15
Messages: 71
Location: Bucuresti Giulesti
IP:
Offline

Inca o data, multumesc.
Am cumparat Artemia din Obor si cinci Apistogramma cacatuoides din Cora Pantelimon.
Cred ca pentru prima data ramii mei mici au mincat pe saturate. Multumesc pentru informatii.

Io
Galerie imagini
[WWW]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com