[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru canistra home made  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

imi place sa mesteresc cu mana mea decat sa cumpar.
chiar daca ajung sa-l fac mai scump.si daca va mai spun si ce acvariu am....o sa radeti de mine.
la un acvariu de 40 L vreau sa pun filtru canistra. am vazut ceva schite,dar daca ma mai puteti indruma cu niste sfaturi mi-ar prinde bine.
ce medii de filtrare sa bag? burete,cildrii de ceramica,
carbune activ,vata?
ce rol au fiecare din ele?
[Email]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

giostana wrote:imi place sa mesteresc cu mana mea decat sa cumpar.
chiar daca ajung sa-l fac mai scump.si daca va mai spun si ce acvariu am....o sa radeti de mine.
la un acvariu de 40 L vreau sa pun filtru canistra. am vazut ceva schite,dar daca ma mai puteti indruma cu niste sfaturi mi-ar prinde bine.
ce medii de filtrare sa bag? burete,cildrii de ceramica,
carbune activ,vata?
ce rol au fiecare din ele?


burete- filtrare mecanica si biologica,
carbune activ-elimina diferite substante chimice. e bun doar dupa ce faci untratament cu medicamente
cilindrii-suport pt bacterii care transforma compusii periculosi in compusi care pot fi asimilati de plante.

problema e cum o sa faci canistra sa nu scape apa! ai gasit ceva?

Acvariul meu
[Yahoo!]
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

am gasit pe net un cd de prezentare dela SERA si acolo arata un asemenea filtru.
m-am gandit sa-l fac din sticla lipit cu silicon.
cilindrii aia ceramici sunt facut in forma aia cu un scop anume?sau ...???
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Daca tot faci ceva ,macar fa un wet&dry care te va ajuta mai mult decat un filtru canistra.Si fa-l mare ,poate cu timpul iei un acvariu mai mare.A descris gg un asemenea filtru la sectiunea marine.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Daca tot faci ceva ,macar fa un wet&dry care te va ajuta mai mult decat un filtru canistra.Si fa-l mare ,poate cu timpul iei un acvariu mai mare.A descris gg un asemenea filtru la sectiunea marine.


caut acuma,caci trebuie sa recunosc nu stiu despre ce vorba
[Email]
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

poti sa fii mai specific cu acel tread?mai stii cumva cum se cheama?am gasit ceva dar...
[Email]
akademik_79
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2003 00:51:04
Messages: 950
Location: Bucuresti -Pantelimon 283 (Delfinului)
IP:
Offline

Dat fiind ca cineva din stuff-ul moderatorilor si-a luat ban pentru ceea ce intreprinzi tu, sunt slabe sanse sa iti raspunda cineva la postul asta.

Zic eu :-) .

Engels and Marx are responding the FAQ's...
[Email] [Yahoo!] [MSN]
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

akademik_79 wrote:Dat fiind ca cineva din stuff-ul moderatorilor si-a luat ban pentru ceea ce intreprinzi tu, sunt slabe sanse sa iti raspunda cineva la postul asta.

Zic eu :-) .


????stai ca am pierdut firu? in ce fel acest subiect ma arunca direct in categoria "tzintelor"????
serios nu inteleg.ma intersectez cu anumite interese???

multam
[Email]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

pentru studiu.

http://www.google.com/search?client=opera&rls=en&q=DIY+wet+and+dry+filter&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8

image
[Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

akademik_79 wrote:Dat fiind ca cineva din stuff-ul moderatorilor si-a luat ban pentru ceea ce intreprinzi tu, sunt slabe sanse sa iti raspunda cineva la postul asta.

Zic eu :-) .


Si-a luat ban pentru alte motive, nicidecum pentru ca incerca sa faca un filtru wet & dry.
BTW, personal mi se pare cel mai eficient sistem de filtrare.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

Ai aici o descriere a materialelor filtrante folosite la canistrele Fluval. Unele sunt mai scumpe dar se gasesc "sinonime" la alte firme care sunt mai ieftine.

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

eu am incercat in urma cu ceva vreme sa construiesc asa ceva dar nu am gasit un recipient pe care sa-l etansez ,daca reusesti sa gasesti asa ceva cred ca ai sanse de succes.
iata ce am incercat eu aici

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

Eu am incercat sa fac un filtru de exterior dar neetansat. Dupa poza asta m-am inspirat si cam asta a iesit.
Ce greseli am facut :
- l-am facut prea mare (cca 30 litri);
- pentru circularea apei am folosit o pompa de aer (cum functioneaza filtrele alea de interior cu burete); avea debit destul de bun dar insuficient.Apa intra in "filtru" prin principiul vaselor comunicante.
Ideea este foarte buna si ar functiona perfect daca filtrul ar fi de capacitate mai mica si pt. recircularea apei se va folosi un powerhead (pompa de recirculare).
P.S. nivelul apei din filtru trebuie sa fie la acelasi nivel cu apa din acvariu.

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Asta ar fi topicul : wet&dry

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

dotoru wrote:eu am incercat in urma cu ceva vreme sa construiesc asa ceva dar nu am gasit un recipient pe care sa-l etansez ,daca reusesti sa gasesti asa ceva cred ca ai sanse de succes.
iata ce am incercat eu aici


am vazut pozele tale,si din ce am mai vazut pana acum, ce ai facut tu mi se pare cea mai eleganta metoda.
am vazut cateva modele de canistra la care circuitul apei era dinspre acvariu(tragea cu o pompita ) - in partea de sus a filtrului -(mizeria se decanta la suprafata|)- prin corpul filtrului - spre partea de jos- de unde urcaptintr-o treava.
modelul ala mi se parea mai simplu de curatat, ca mizeria era fi osor de adunat de la suprafata.
daca nu gresesc, la modelul prezentat de tine sensul apei este invers,intra apa murdara in partea de jos si iese curata pe sus. spuneai ca nu ai rezolvat problema etanseitatii recipientului.
dar daca pui recipientul la acelasi nivel cu acvariul nu se rezolva problema?
pot spune ca chiar m-au inspirat pozele tale.
acum o intrebare?colonia de bacterii se dezvolta mai bine in aceli cilindrii decat in burete?mie unul mi se pare s-ar prinde mai bine de burete.dar nu degeaba or pune toti cilindrii ceramici in filtre.eh aici nu inteleg eu exact care este treaba? forma lor sau materialul are o forma determinanta???!!!???
[Email]
dexter
Junior member

Joined: 01/10/2005 21:22:37
Messages: 46
Location: bucuresti
IP:
Offline

Recipiente etanse se gases la Cora,Carrfoure la recipiente pt alimente sunt cutiile cu "click" care au o garnitura in capac. Eu cel mai mare pe care l-am vazut avea 3l, sunt de diferite forme si sunt facute la turci si cel mar costa in jur de 30ron.

Pun aici un link ca sa aveti idee cum arata.
(sper ca nu imi i-au ban :-) )
http://www.ucsan.com.tr/urunler_eng.php?anakatid=1&katid=14

la turci pe site sunt si de 10l :-) dar in magazin nu se gasesc.
Atentie doar cele cu" FOOD SAVER WITH LOCK " sunt perfect etanse restul nu !

Eu am cumparat o cuite ( M-494 - FOOD SAVER WITH LOCK cu grilaj,1.8l) pt. un filtru exter dar din lipsa de chef nu m-am apucat de el.

Si inca un link: http://www.petfrd.com/forum/articles.php?action=viewarticle&artid=87&page=1
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

dexter wrote:
Eu am cumparat o cuite ( M-494 - FOOD SAVER WITH LOCK cu grilaj,1.8l) pentru. un filtru exter dar din lipsa de chef nu m-am apucat de el.



nu ai nevoie de un ajutor?as vrea sa vad cum il faci. eu inclin tot mai mult spre recipient din sticla
[Email]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Nu vreau sa reinviu un topic cam vechiutz, dar daca recipientele de care s-a vorbit sunt intradevar etanse, s-ar putea construi un filtru canistra rezonabil.Eu unul am avut timp de 2 ani un astfel de filtru home made. Nu era prea compact-mare dezavantaj si de cate ori il desfaceam pt curatare facea ``figuri`` la etansare o iesit si un pic de poezie.
Ca performante era OK (pompa resun 900 l/h),3 l capacitate material filtrant. In cele din urma am renuntat la el (s-au mai ieftinit f canistra) si acuma am un f canistra Tetra de 900 l.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com