[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cum se asociaza ciclidele  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

am intles ca ciclidele trebuiesc asociate intr-un anume fel

deci intrebarea de baraj este, dupa ce considerente se asociaza clidele mbuna

viitorul proiect ar fi un acvariu de 200l 130*40*40


pestisoru meu de aur
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Nu-ti mai bate capul cu asta !!!
Orice teorie, oricat de demonstrata ar fi la nivel de acvariu (retine, acvariu, nu lacu' Malawi) a fost, este si va fi mereu combatuta de indivizi auto-numiti acvaristi care vor asocia mbune pasnice si ierbivore cu haps'i mai mult sau mai putin agresivi, chiar cu tanganicani, si...de ce nu, cu sud-americani, in virtutea principiului universalo-dunareano-pontic ca merge si asa. Exemple sunt nenumarate !...nu nominalizez. Si doar pozele afisate de ei insisi in care "pasnicul" haplocromid se infatiseaza cu-n mbuna-n gura mai contrazice acest principiu...dar si pentru acele poze exista o alta explicatie autohtona care scoata in fata lupta pentru existenta si avantajele sau dezavantajele ei intr-un "lac" care adesea nu e mai mare de 200x60x60 cm
Daca tu vrei sa faci nota discordanta si sa respecti unele axiome legate de acvaristica mbune-asca, atunci baga mbune numai cu mbune! Si baga-i intr-un numar suficient de mare / familie astfel incat sa disipezi agresivitatea lor intraspecifica.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

multumesc pt raspuns,

dar asa cum fimiu imi face mie , am sa va fac si eu voua, un raspuns naste o noua intrebare

mbunele sunt catalogate si ele pe ranguri de agresivitate?(adica unele sunt mai agrsive decat altele)

imi puteti da cateva exemple de asociere corecta a mbunelor?

care tipuri ar fi mai indicate sa le asociez intr-un acvariu de 130*40*40?

se pare ca am pus 3 intrebari

toate intrebarile au plecat de la acest articol

http://freshwater-aquariums.yoexpert.com/aquarium-startup-12904/what-is-an-easy-colorful-stocking-list-for-a-mbuna-2825.html

pestisoru meu de aur
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

o alta lista pe care am gasito


Lacul Malawi
• Pseudotropheus acei
• Labidochromis caeruleus ”yellow”
• Pseudotropheus saulosi
• Metriaclima estherae
• Labeotropheus trewavase
• Nimbochromis venustus
• Nimbochromis polystigma
• Iodotropheus sprengerae
• Placidochromis electra

pot sa asociez Labidochromis caeruleus ”yellow”+Metriaclima estherae +Placidochromis electra

pestisoru meu de aur
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

As recomanda doar 2 specii: galben + albastru (ca si gama cromatica)

- cate 6-7 exemplare din fiecare specie: 1-2 masculi + 4-5 femele
- pe galben, foarte frumosi si cuminti sunt Labidochromis caeruleus
- pe albastru exista mai multe optiuni... eu am avut Pseudotropheus elongatus (s-au inteles foarte bine cu caeruleusii).

La ambele specii ai avantajul ca atat femelele, cat si masculii, sunt pe aceeasi gama cromatica (deci nu se vor amesteca intre ei).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

Pseudotropheus elongatus are un colorit wow

multumesc pt sugestie

astept cu nerabdare "iepurasu"

pestisoru meu de aur
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La mine, in semnatura, gasesti setup-ul numit "Marele African" - uita-te putin peste topic, si-ai sa vezi exact pestii pe care ti i-am recomandat. O sa gasesti destule informatii.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Nu exista o "reteta" pentru asa ceva. Daca respecti cele cateva principii de baza aplicabile in cazul africanilor, bazinul tau va fi unul armonios, care-ti va incanta ochiul. Nu le mai amintesc aici pentru ca au fost deja enumerate de prea multe ori si de tot atat de multe ori combatute, exact ce scria colegul de mai sus.

Daca vrei un punct de plecare in a alege speciile ce le vei tine in acvariu, exista autori care au pus cap la cap compatibilitatea/incompatibilitatea acestor specii, inclusiv in tabele.
Ai mai jos un exemplu:

image

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

am spicuit topicul lui koala si de aici se nasc cateva intrebari

avand in vedere spatiul redus al acvariului (viitor acvariu), in loc de background 3d sa pun un colaj pe fundal albastru sau negru?

presupun ca la dimesiunile acvariului meu nu e cazu de grote, plaja de nisp, 2-3 bolovani ar fi de ajuns?

mi-a placut mult cum arata "copacul" din acvariu, as putea pune si eu unul(mult mai mic evident) ???? (please say yes)

legat de iluminat 2 neoane de cate 24w sunt suficiente?

This message was edited 1 time. Last update was at 04/02/2014 16:56:00


pestisoru meu de aur
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Ca sa nu mai deschid un nou topic cu aceeasi tema, am si eu o singura intrebare, cu scuzele de rigoare ca ma bag peste topicul tau Cingo.
Am vazut si in tabelele de compatibilitate de pe net ca e ok si a spus ca a avut si Koala - Labidochromis caeruleus impreuna cu Pseudotropheus elongatus. Dar daca se mai adauga la acestia si hemichromis lifalili mai este ok, sau nu?
Nu am gasit prea multe detalii de compatibilitate pentru Juwel Cichlids. Astea trei specii le am in minte pentru viitor.
Multumesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2014 21:22:12


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hemichromis lifalili (sau H. bimaculatus) nu face parte dintre speciile Mbuna (Malawi lake)... este tot o cichlida, e tot africana... dar atat!
- are alt comportament, fata de mbune.
- se tine in pereche (1M + 1F),
- depun icre pe substrat solid... isi aleg un loc de "ponta", pe care-l ingrijesc/amenajeaza/apara.

In putine cuvinte, nu prea e "in regula" ceea ce vrei tu.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

@Ancamarketing ...da delete lui Hemichromis din mintea ta daca vrei mbune in bazin, in viitor. Am vazut frecvent asociatia asta. Lumea-i baga cu ciclidele de Malawi ptr ca e rosu, culoare care nu se regaseste printre Malawieni...dar atat. E de fapt o ciclida de rau (Congo parca) care are necesitati diferite de apa, mancare, comportament diferit, reproductie complet diferita...nu este un mouth brooding cichlid. Dar, cum spuneam intr-un post anterior din topic....se pare ca ptr unii, chiar cunoscatori intr-ale ciclidelor, merge si asa.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

sunt suparat ca nu au raspuns si la intrebarile mele

pestisoru meu de aur
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cingo171179 wrote:avand in vedere spatiul redus al acvariului (viitor acvariu), in loc de background 3d sa pun un colaj pe fundal albastru sau negru?

Asta tine de gustul tau personal... eu am ales sa pun background, pentru ca mi-a placut ideea. Nu am tinut cont de faptul ca "se micsoreaza acvariul".
cingo171179 wrote:presupun ca la dimesiunile acvariului meu nu e cazu de grote, plaja de nisp, 2-3 bolovani ar fi de ajuns?

Da, 2-3 bolovani si o plaja de nisip e in regula... daca le faci grote, or sa aiba tendinta sa le ocupe/apere/protejeze.
cingo171179 wrote:mi-a placut mult cum arata "copacul" din acvariu, as putea pune si eu unul(mult mai mic evident) ???? (please say yes)

Poti pune... e un material natural, poate arata ca un trunchi de copac cazut in lac.
cingo171179 wrote:legat de iluminat 2 neoane de cate 24w sunt suficiente?

DA... nu vei creste plante, asa ca lumina e putin importanta... sa-ti placa tie, cam asta conteaza.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

cingo171179 wrote:sunt suparat ca nu au raspuns si la intrebarile mele


uite-te la jurnalul meu Primii pasi. Eu am o imagine cu pietre pusa pe spatele acvariului si cred ca nu arata rau. Daca iti place ma pot interesa de unde a fost achizitionata( eu asa am cumparat acvariul, mi s-a parut ok si nu am dat-o jos)

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

tot din spicuiri(asta pt ca fimiu e tot timpul in carca mea, e curios tare, il atrag "emoticons" in special pistolaru, si vrea la desene ) am retinut ca ciclidle canD se intr-oduc in acvariu trebuie sa fie 'juvenile" cum se traduca asta in dimensiuni? se pot deosebi sexele?

pestisoru meu de aur
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

NU... cand sunt mici, nu se prea poate spune cu exactitate care e sexul lor...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Ideea este ca eu nu am de gand sa i inmultesc, daca depun si supravetuiesc bine daca nu selectie naturala.
Vroiam H.L. pentru colorit , asa e, m ai prins
Cred ca la hrana se adapteaza toti, fiind crescuti in captivitate si nu in mediul lor natural, mai greu e cu parametrii apei si cu partea de comportament diferit. Dar din cate inteleg eu nu se omoara intre ei, deci cred ca se încadreaza la un C in tabelul compatibilitatilor. Corect?
Buna întrebarea lui Cingo, daca sunt juvenili de , sa zicem, 3 cm, se pot deosebi f de m?

LE: ai raspuns in timp ce scriam

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2014 11:01:52


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

in materie de acvaristica voi bucuresteni sunteti fericiti,in constanta cam slabut,cel putin in materie de ciclide sunt doar cativa.

desi avem ditamai acvariu(acvariul de la cazino), nu am intles niciodata de ce nu au comercializat , din specile de exotice, mai ales ca stau cam prost la capitolul vizitatori

pestisoru meu de aur
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

nu comercializeaza pentruca nu exista un interes direct. Daca banii ar intra in buzunarul lor sa vezi ce de specii ai vedea acolo

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com