[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
hrana xifo  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

pot sa dau la pesti si hrana de casa? in speta carne alba: pui sau sunca (bineinteles, fiarta si tocata)?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

marius1 wrote:pot sa dau la pesti si hrana de casa? in speta carne alba: pui sau sunca (bineinteles, fiarta si tocata)?

Mai bine o friptura la gratar...
Xifo sa se omoare dupa sunca, n-am mai auzit pina acum! :o
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

pai vezi ca e mai bine ca am intrebat. sfaturile astea le-am gasit pe un site de acvaristica... nu spun care ca n-are rost... oricum, nu se refereau special la xifo, ci la pesti in general
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

marius1 wrote:sfaturile astea le-am gasit pe un site de acvaristica...
nu spun care ca n-are rost...

Sa stii ca orice link sau informatie in plus e binevenita.
marius1 wrote:oricum, nu se refereau special la xifo, ci la pesti in general

Probabil ca era vorba de pesti de talie mare.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Acum un an sau doi aparuse cineva cu ideea de a hrani pestii cu parizer. Nu mai tin minte ce avantaje spunea ca are. Dupa ce i s-a amintit ce de ingrediente contine parizerul, a ajuns la concluzia ca nici pentru oameni nu e o mancare prea indicata.

Pestii au nevoie de hrana pe care o poate asimila organismele lor, asa cum au evoluat de-a lungul miilor de ani. In speta carne de peste, alge, creveti, viermi. In stare proaspata sau sub forma de fulgi ori pufuleti.
Pestii tropicali intalniti uzual in acvaristica n-au mancat neam de neamul lor carne de pui, porc sau vita. Indiferent de forma, prospata, tocata, congelata sau uscata.
Intre noi fie vorba, nici inima de vita, atat de recomandata pentru discusi, nu e cea mai grozava mancare pentru bietii pesti. E indicata mai mult din considerente igienice dar, daca discusul ar putea vorbi, tot viermisori ar cere la meniu.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dalles wrote:Intre noi fie vorba, nici inima de vita, atat de recomandata pentru discusi, nu e cea mai grozava mancare pentru bietii pesti. E indicata mai mult din considerente igienice dar, daca discusul ar putea vorbi, tot viermisori ar cere la meniu.
Sint 100% de acord cu tine . Pacat ca nu avem intotdeauna de unde procura viermisori igienici in cantitati suficiente .

Poze: smilie ... Poze cu plante
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

pai le poti da carne de pui si inima de vita (ingheatata si data pe razatoare cel mai usor) dar asa mai rar nu te axa numa pe genu asta de mancare

cel mai bine este sa fie cat mai divesificata

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Eu dau viviparilor mei o mixtura formata din inima de vita, peste cu carne alba, spanac, spirulina. Mananaca de rup locul. Ce am observat este faptul ca are un efect usor laxativ asupra lor ceea ce imi convine pentru ca le dau si tubii o dta pe zi. In plus de asta mixtura de mai sus este recomandata in special pentru guppy deoarece le intareste pedunculul caudal si automat si coada creste altfel. Iar asta am observat-o si eu. E pe bune. Fac niste cozi uriase.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com