[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
apa tulbure  XML
Forum Index » Apa
Author Message
c0rn3l
Junior member

Joined: 20/02/2006 16:16:13
Messages: 32
Location: Craiova
IP:
Offline

am umplut acum vreo sapt jumate acvariul cu apa, pana a doua zi apa s-a limpezit, a stat cateva zile asa, dupa care s-a tulburat, stie cineva cauza si cum as putea sa o readuc la starea aia de "apa limpede", mentionez ca acvariul este de 85l, si am in el 2 filtre care merg incontinuu (un burete pus la vibrator si un filtru intern aquael 300l/h), substrat de nisip(nu prea marunt), si cateva plante... deci rog pe cei care shtiu cauza tulburarii apei si cum scap de ea sa-mi zica si mie ce as putea sa fac...
theo
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/02/2006 01:59:39
Messages: 38
IP:
Offline

Problema ar putea fi de la nisip, substrat. L-ai fiert bine? iar dupa asta l-ai spalat pana cand apa era f limpede?...... Eu cred ca din cauza asta ai probleme, scoape nisipul din acavriu si spala-l foarte bine...... pana nu mai iese mizerie din el, iar apa in care il speli ramane limpede.
[Yahoo!]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Nu e neaparat de la nisip. Acvariul nu este inca ciclat. Ai rabdare si o sa se limpezeasca. Citeste tot ce gasesti pe forum despre ciclare. Stiu cum e sa fi nerabdator sa pui pestii in el. Fii fara grija, se va limpezi. Exista si substante sau pastilute(culturi de bacterii) care ajuta un pic ciclarea. Eu am folosit Bactozym. Pui pastiluta in filtru (de exemplu). Bacteriile se vor dezvolta si vor popula buretele filtrului si nu numai. In nici un caz sa nu te apuci sa fierbi din nou nisipul si sa schimbi toata apa, ca o iei de la inceput cu ciclarea.
c0rn3l
Junior member

Joined: 20/02/2006 16:16:13
Messages: 32
Location: Craiova
IP:
Offline

theo wrote:Problema ar putea fi de la nisip, substrat. L-ai fiert bine? iar dupa asta l-ai spalat pana cand apa era f limpede?...... Eu cred ca din cauza asta ai probleme, scoape nisipul din acavriu si spala-l foarte bine...... pana nu mai iese mizerie din el, iar apa in care il speli ramane limpede.



da am fiert bine nisipul, si l-am limpezit f bine inainte de al pune in acvariu... sper sa nu fie din cauza lui, ca asta ar insemna sa scot iar plantele sa deranjez tot ce am facut eu p-acolo...
c0rn3l
Junior member

Joined: 20/02/2006 16:16:13
Messages: 32
Location: Craiova
IP:
Offline

florin0_2001 wrote:Nu e neaparat de la nisip. Acvariul nu este inca ciclat. Ai rabdare si o sa se limpezeasca. Citeste tot ce gasesti pe forum despre ciclare. Stiu cum e sa fi nerabdator sa pui pestii in el. Fii fara grija, se va limpezi. Exista si substante sau pastilute(culturi de bacterii) care ajuta un pic ciclarea. Eu am folosit Bactozym. Pui pastiluta in filtru (de exemplu). Bacteriile se vor dezvolta si vor popula buretele filtrului si nu numai. In nici un caz sa nu te apuci sa fierbi din nou nisipul si sa schimbi toata apa, ca o iei de la inceput cu ciclarea.


cu siguranta o sa urmez sfatul tau, initial asa am crezut si eu ca din cauza neciclarii este tulbure, acum u mi-ai adeverit, ms mult, o sa mai astept cateva zile sa vedem ce se intampla, cat despre pastila de care ai zis u , nu cred ca gasesc asa ceva pe la mine in oras (sunt destul de saraci astia in materie de produse de acvaristica :-) )...
sorel777
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/11/2005 08:47:56
Messages: 34
Location: Brasov
IP:
Offline

Nu se poate sa nu existe distribuitor Sera in Craiova. Cauta Sera Nitrivec.

Viata-i scurta, dar nasoala.
[Email]
c0rn3l
Junior member

Joined: 20/02/2006 16:16:13
Messages: 32
Location: Craiova
IP:
Offline

sorel777 wrote:Nu se poate sa nu existe distribuitor Sera in Craiova. Cauta Sera Nitrivec.


am sa caut si am sa va spun daca gasesc...daca nu... nu am ce face altceva decat sa astept sa se cicleze de la mama ei :-)
sorel777
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/11/2005 08:47:56
Messages: 34
Location: Brasov
IP:
Offline

Vezi ca pe acest site este si un magazin online.

Viata-i scurta, dar nasoala.
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sorel777 wrote:Vezi ca pe acest site este si un magazin online.

De existat, exista, dar nu inteleg de ce nu-l acceseaza prea multa lume. Conditiile sunt super avantajoase, dispune de curierat rapid, nu trebuie sa umbli tot Bucurestiul pentru a gasi un produs. Si in plus, marfa este de cea mai buna calitate.
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Poti incerca cu albastru de metil si schimburi partiale de apa. Si rabdare! Si Bactozym sau Sera Nitrivec. Si cu oarece substrat si/sau burete provenit dintr-un bazin ciclat si stabil (dar musai sanatos). Intre timp, citeste tot ce poti legat de ciclare ;) .

Rugaminte: Nu mai propagati prejudecata fierberii substratului ca asa ceva nu exista in natura. Iar un acvariu este un sistem viu in care orice ati face introduceti material nesteril.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
c0rn3l
Junior member

Joined: 20/02/2006 16:16:13
Messages: 32
Location: Craiova
IP:
Offline

am cautat peste tot in craiova si nu am gasit produse de la sera... ci numai de la tetra... asa ca rugamintea mea este sa-mi ziceti-ti si mie ce e bun pt asa ceva de la tetra...

aa.... si inca ceva... in dimineata asta pe la ora 6 mi s-a spart fundul acvariului... asa ca imaginati-va ce sa intamplat (totusi am avut noroc si nu mi s-a spart incalzitorul, ma amagesc si eu cum pot), acum trebuie sa shimb fundul acvariului si deci voi avea aceeasi problema: a apei, deci dc stie cineva ce pot sa bag de la tetra... (daca nu, voi recurge si la magazinul online de pe forum)... ms mult
c0rn3l
Junior member

Joined: 20/02/2006 16:16:13
Messages: 32
Location: Craiova
IP:
Offline

tipu' care era la magazin in momentul cand am fost eu sa intreb de sera nitrivec si bactozim mi-a zis ca nu are asa ceva dar ca are ceva asemanator de la tetra si anume TetraAqua EasyBalance ( http://www.petmania.ro/produs.php?prod_id=711 ), sper sa nu fiu acuzat de reclama sau ceva de genu asta, si inca nu l-am cumparat, am vrut sa aud si parerea vostra, deci ce ziceti e bun sau....
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline

Nu sunt sigur, dar am inteles ca solutia aia se foloseste pe un acvariu deja ciclat ... eu o folosesc ca sa nu schimb apa in fiecare saptamana... (m-a costat 100.000, probabil e avantajos in loc sa consum apa)
[WWW] [Yahoo!]
c0rn3l
Junior member

Joined: 20/02/2006 16:16:13
Messages: 32
Location: Craiova
IP:
Offline

am vb cu cei de la magazinul online de pe forum si facand un calcul simplu am ajuns la concluzia ca daca fac comanda de un sera nitrivec de 100ml (acvariu de 85l) o sa ma ajunga sa'l platesc de 3 ori cand ajung in posesia lui, taxa de curier e mai mare de 2ori decat valoarea solutiei, asa ca... rog pe cei care stiu de la tetra ce as putea sa bag in apa (echivalentul lui sera nitrivec), ca distribuitor tetra exista in craiova... (sera nu exista )...ms
StarXi
Member

Joined: 24/12/2005 01:04:09
Messages: 107
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Truc pentru "limpezirea" apei:
Ei o fasie de panza (eu acum folosesc Juwel Poly pad) si o infasori o data in jurul filtrului - pe unde intra apa deci, si il lasi 8-12 ore. Dupa care il schimbi sau speli bine si pui la loc.
Cand umblu prin substart (am schimbat ieri tot substratul) folosesc trucul asta. Dupa schimbarea substratului 1 zi a fost putin tulbure apa (cu toate ca am spalat si fiert bine pietrele) am pus vreo cateva ore in aplicare trucul si s-a limpezit iar crystal clear!

Galeria foto completa.
Galeria locala.
[WWW] [Yahoo!]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Aici e vorba de "tulbureli" diferite. La tine e tulbure datorita impuritatilor agitate la schimbarea apei. La el e vorba de tulburarea datorata faptului ca acvariul nu e ciclat. Deci Poly pad-ul nu prea il ajuta. Tot rabdarea e mai buna in cazul lui.
c0rn3l
Junior member

Joined: 20/02/2006 16:16:13
Messages: 32
Location: Craiova
IP:
Offline

dupa cum am spus mai sus mi s-a spart fundul acvariului (la 6 dimineata) si mi s-a golit cam jumate pana sa vad eu(acvariu 85l), restul de apa care mi-a ramas am pus-o intr-un acvariu de 40l cu tot cu plante, cu filtrele pe care le avem si in acvariul mare si intr-o zi am scapat de apa aia tulbure, s-a limpezit...
acum insa am alta problema... cineva mi-a sugerat ca fundul acvariului meu s-a spart din cauza neasezarii bine pe noptiera unde l-am pus eu, si ce mi-a mai zis eu ar fi: ca sa pun polistiren sub acvariu si problema asta s-ar rezolva, ce vreau eu insa, este sa aud si parerea voastra, daca e sa pun polistiren sub fundul acvariului astfel incat el sa se "muleze" mai bine pe suprafata unde este pus...

mentionez ca mi-am "reparat" acvariul cel mare... acum insa nu stiu in cat timp pot sa pun apa in el si sa incep iar sa-l amenajez (mentionez ca l-am lipit cu silicon special de acvarii) astfel incat sa nu fie toxic pt viitorii locuitori... astept sfaturile voastre... ms
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

c0rn3l wrote:sa pun polistiren sub acvariu si problema asta s-ar rezolva, ce vreau eu insa, este sa aud si parerea voastra, daca e sa pun polistiren sub fundul acvariului astfel incat el sa se "muleze" mai bine pe suprafata unde este pus...
Eu folosesc polistiren la toate acvariile .

Poze: smilie ... Poze cu plante
c0rn3l
Junior member

Joined: 20/02/2006 16:16:13
Messages: 32
Location: Craiova
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Eu folosesc polistiren la toate acvariile .


mersi mult, atunci o sa folosesc cu incredere si eu :-)
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com