[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aspirator substrat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

Salutari,
Am un aspirator micut in diametru de la Dennerle, ma apuca toate sarbatorile pana termin substratul cu el. Am ochit un Sera de 14 cm, oare exista ceva mai maricel?
Voi ce folositi? Acvariul are 100cm x40cm.
alexdell
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/11/2010 15:16:16
Messages: 300
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Salut, eu am un aspirator de la Eheim, a fost cam scump sa zic asa, dar isi face treaba bine, plus ca bateriile nu le-am schimbat cred ca 1 an.
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

alexdell wrote:Salut, eu am un aspirator de la Eheim, a fost cam scump sa zic asa, dar isi face treaba bine, plus ca bateriile nu le-am schimbat cred ca 1 an.

nu te superi dar il vad ca si pe un mare FAIL.
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Tot de la Sera iti recomand dar cel rotund, e suficient de mare cat sa-ti faci treaba cu el repede si e simplu fara tot felu de site ce se pot colmata
[Email]
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

Mihai Boldor wrote:Tot de la Sera iti recomand dar cel rotund, e suficient de mare cat sa-ti faci treaba cu el repede si e simplu fara tot felu de site ce se pot colmata

Stii cati cm are in diametru?
LE. are 5.7 in diametru vs 7.0 cat are cel triunghiular. Totusi este un avantaj nu doar ca si dimensiune cat si forma triunghiulara iti permite sa aspiri in colturile acvariului mai bine decat cel rotund...

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2014 09:41:34

Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

daca chiar vrei il masor pe al meu dar candva dupamasa ca sunt la birou acum
[Email]
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

Mihai Boldor wrote:daca chiar vrei il masor pe al meu dar candva dupamasa ca sunt la birou acum

Au datele pe site. Singurul dezavantaj al celui triunghiular este inaltimea mai mica.
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

da, asa e, cel rotund e mai inalt si e mai mare si suprafata pe unde trage asa ca la acvariul tau cu talpa 100x40 cred ca mai repede iti faci treaba cu cel rotund
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu le-am folosit pe amandoua. Sunt la fel de eficace, dar mi-a placut mai mult triunghiularul( pe care il folosesc si acum) datorita formei sale care iti permite sa aspiri atat in colturi cat si langa geam. Nu conteaza ca este mai inalt sau nu, pentruca debitul este acelasi avanad in vedere ca folosesc acelasi furtun de scurgere cu acelasi diametru

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

scorpionul wrote:eu le-am folosit pe amandoua. Sunt la fel de eficace, dar mi-a placut mai mult triunghiularul( pe care il folosesc si acum) datorita formei sale care iti permite sa aspiri atat in colturi cat si langa geam. Nu conteaza ca este mai inalt sau nu, pentruca debitul este acelasi avanad in vedere ca folosesc acelasi furtun de scurgere cu acelasi diametru

Legat de debit, asa este. Dar nu am pomenit de debit, discutam de aria/suprafata pe care o acoperi cu echipamentul. De preferabil la un acvariu mare sa acopere o arie cat mai mare, altfel faci munca de chinez batran
Ma mir ca nu au o sita la intrarea in furtun, cei care au un substrat usor cred ca nu zambesc cand se uita in galeata dupa ce aspira substratul
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

Fati unu DIY furtun mai gros-rezulta debit mai mare, Alege o sticla care vrei dupa plac si monteaza/lipeste furtunu in dop. Sticle sunt de tot felu acum groase subtiri lungi rotunde drepte.
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

chestia e studiata de ei. Sa stii ca isi face treaba foarte bine. Eu l-am folosit la 160l si acum la 300l si merge fara probleme. Daca pui o suprafata mare de filtrare si furtunul e tot atat el nu va avea eficacitate. Daca maresti prea mult furtunul iti sidica substratul cu tot cu plante. Daca tu vrei doar sa scoti apa, atunci ia un furtun mai gros si ai rezolvat problema, dar daca vrei sa aspiri substratul se schimba problema. Cei care au manado nu prea pot sa-l foloseasca. Sau daca ai creveti in acvariu trebuie sa-i pui un ciorap la gura ca altfel ramai fara creveti. Desspre cum actioneaza filtrul poti sa te uiti aici http://forum.aquascaping.ro/topic/1627-sera-gravel-washer-14-cm/?hl=%2Baspiratorul+%2Bsubstrat+%2Bsera

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

scorpionul wrote:chestia e studiata de ei. Sa stii ca isi face treaba foarte bine. Eu l-am folosit la 160l si acum la 300l si merge fara probleme. Daca pui o suprafata mare de filtrare si furtunul e tot atat el nu va avea eficacitate. Daca maresti prea mult furtunul iti sidica substratul cu tot cu plante. Daca tu vrei doar sa scoti apa, atunci ia un furtun mai gros si ai rezolvat problema, dar daca vrei sa aspiri substratul se schimba problema. Cei care au manado nu prea pot sa-l foloseasca. Sau daca ai creveti in acvariu trebuie sa-i pui un ciorap la gura ca altfel ramai fara creveti. Desspre cum actioneaza filtrul poti sa te uiti aici http://forum.aquascaping.ro/topic/1627-sera-gravel-washer-14-cm/?hl=%2Baspiratorul+%2Bsubstrat+%2Bsera


Pentru aspirat volcanitul este perfect. Daca vad ca trage prea tare pietrisul ii pun un ciorap lycra si gata
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com