[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
inca o victima a algelor  XML
Forum Index » Alge
Author Message
tyamathis
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/04/2005 23:05:01
Messages: 16
Location: Iasi
IP:
Offline

salutare
acvariul meu are L=63, l=30, H=42.
substratul e din pietris si nisip.
filtru aquael pentru 100L
plante ceratopteris, valisneria, si inca una care nu o cunosc, oricum are frunza lanceolata si petiolul lung si subtire.
pesti: 2 scalari, 2 neoni, 2 corydoras. (am primit si un macropodus si nu cred ca are ce cauta pe acolo, dar ma rog...stiti cum e cu pestii primiti cadou)
pana acum nu am avut probleme cu algele.
chiar ma consideram un norocos.
azi deodata m-am trezit cu o explozie in acvariu. am citit pe forum si am vazut un remediu cu melci. dar unde gasesc melci in IASI? am fost pe la pet-shop si nu am vazut. dca ma poate ajuta cineva....

image
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

tyamathis wrote:azi deodata m-am trezit cu o explozie in acvariu.
Ce fel de alge ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce fel de alge? Poti sa faci o descriere? Pina faci rost de melci, incearca cu schimburi dese de apa si redu portia de mincare.
bozeta
Member
[Avatar]

Joined: 13/02/2004 21:38:03
Messages: 264
Location: Iasi
IP:
Offline

Ai fcut vre-o schimbare la acvariu (amplasare,lumina,nutrienti pt plante,curatenie,etc).
[Yahoo!] [ICQ]
tyamathis
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/04/2005 23:05:01
Messages: 16
Location: Iasi
IP:
Offline

pai schimburi de apa, fac cam la 4 zile, o saptamana. pana acuma nu aveam nici o problema. lumina e aceeasi de cand am facut acvariul....
algele au aparut doar pe plante. sunt sub forma unor puncte maroni, banuiesc ca sunt alge brune.
am rupt frunzele afectate mai tare, pe celelalte le-am curatat cum am putut....
ce sfaturi imi dati?
apreciez orice raspuns.
va multumesc

image
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca de obicei:
- schimburi de apa
- mancare mai putina
- lumina ~10 ore/zi

Pana acum competitia a fost castigata de plante, dar incet, incet a fost rasturnat rezultatul in favoarea algelor... Daca reduci cantitatea de mancare si faci schimburi de apa mai dese poti rasturna scorul sa nu te astepti la reactii imediate...
tyamathis
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/04/2005 23:05:01
Messages: 16
Location: Iasi
IP:
Offline

multumesc pentru sfaturi. am redus deja iluminatul, inca de aseara. am redus si fluxul de apa din filtru, iar cina n-au mai vazut-o aseara
astept pana diseara sa se mai invecheasca apa si mai schimb 15 litri.(acvariul fiind de 80, dar cu substratul si celelalte elemente cred ca sunt in total 70, deci cred ca e de ajuns 15 litri la o schimbare).
totusi m-ar interesa, daca stie cineva unde gasesc in iasi mancatori de alge...
am sa scriu rezultatele.

image
[Yahoo!]
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

la mine impotriva algelor brune (daca ai intradevar alge brune), un rezultat excelent au dat ancistrusii care au eradicat alga in cateva zile. Dupa aceea depinde de tine cum intretii conditiile in asa fel ca acea alga sa nu mai apara. Mana pe galeti.....
[Yahoo!]
tyamathis
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/04/2005 23:05:01
Messages: 16
Location: Iasi
IP:
Offline

acum m-am intors de la un pet shop din mall si am cumparat un ancistrus.....cam micutz dar sper sa isi faca treaba.
voi lua mai multi zilele astea, dar acuma observ altceva: unul dintre scalari (cel negru) are inotatoarea codala despicata.....oare sa il izolez in alt acvariu? a mai avut acum o luna asa ceva, dar isi revenise foarte bine.

image
[Yahoo!]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

tyamathis wrote: am redus si fluxul de apa din filtru


Cred ca ar trebui sa lasi filtru la debit maxim.
Ce lumina ai acum?
De cata vreme functioneaza acvariul?

in curand
[Email] [WWW]
tyamathis
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/04/2005 23:05:01
Messages: 16
Location: Iasi
IP:
Offline

lumina vine de la 2 neoane de 20 W. acvariul functioneaza de ceva timp, de vreo 6 luni cred. n-am pus nici un fertilizator pentru plante. sau poate ca e prea multa lumina de afara in camera....(desi nu bate direct in el)..sper sa scap de alge daca urmez sfaturile voastre.
cand schimb apa diseara am sa pun si scalarul ala cu inotatoarea codala in alt acvariu mai mic..pana se reface.

image
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Melcii sunt foarte buni , mai ales cei maronii mananca algele dar ai grija ca-ti pot invada acvariul daca-i lasi sa faca multi pui. Ma indoiesc ca nu gasesti melci la tine in oras.Uneori te pricopsesti cu ei cand bagi o planta noua in acvariu.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
tyamathis
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/04/2005 23:05:01
Messages: 16
Location: Iasi
IP:
Offline

am luat azi niste valisneria si cabomba...
:-) sper sa aiba melci pe ele...dar din cate am vazut in acvariul de la pet shop....nici urma de ei...
daca e cineva prin iasi care ma poate ajuta cu un melc, doi....

image
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

tyamathis wrote:...unul dintre scalari (cel negru) are inotatoarea codala despicata.....oare sa il izolez in alt acvariu?
tyamathis wrote:...cand schimb apa diseara am sa pun si scalarul ala cu inotatoarea codala in alt acvariu mai mic..pana se reface.

Nu te complica inutil. Lasa-l in acvariul comun, ca mai rau il stresezi.
Se mai intampla ca scalarii sa-si despice inotatoarele. Se refac de la sine in 2-3 zile.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
tyamathis
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/04/2005 23:05:01
Messages: 16
Location: Iasi
IP:
Offline

hey people....guess what? pe radacina de la vallisneria pe care am cumparat-o acum 2 zile am gasit 2 cochilii de melci galbeni cu puncte maronii...problema e ca nu stiu daca sunt vii sau nu...

image
[Yahoo!]
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

O solutie "din experienta". Pentru ca dadusera algele si la mine in acvariu (60l, 10 vivipari + 2 cory, 15W CoolWhite - deh, Juwel made, pus in hol, in apartament cu fata la nord, deci ioc soare), am aplicat si eu ce-a zis toata lumea (exceptie melcii pe care ii urasc ca-mi papa/escaladeaza/dezgroapa plantele): lumina mai putina - de la 13 la 11 ore, mancare mai putina (neaplicabil, le dau 1 data pe zi, dimineata, 2-3 viermi de caciula), cumparat Algovecu' de la Sera (despre care nu mi-a raspuns nimeni daca intr-adevar au schimbat reteta din CuSO4 in CuCl2 ), dar fiindca ma rodea curiozitatea, am pus 10 picaturi la 60l de apa (adica 1/6 din cat ziceau ei!), si o data la 2 zile raschetat geamurile. Pana aici, toate sperantele de bine. Constatarile de dupa 8 zile: cam slabe modificari, algele tot cresteau, hai sa zic parca totusi nu cu aceeasi viteza. Si dau peste un articol despre neoane, de unde aflu ca din punct de vedere al spectrului, plantele si algele au pareri diferite (albastru+rosu, respectiv verde). Bineinteles, coolwhite-ul meu era de fapt putin galben + mult verde. Ma documentez eu frumos, si iau din Obor, un AquaGlo (deh...dai un ban, dar stii ca are albastr+rosu, iar verdele foarte scazut). Asta era duminica. Marti sau miercuri seara, inspectie: anubias-ul mai avea doar 2 frunze cu pistrui de alge, filamentele de pe frunze disparusera, valisneriile aveau (vizibil) mai putine filamente pe frunze decat in trecut, iar geamul era curat. No (other) comment.

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Scuze, am uitat sa zic ca schimb 5 litri de apa la 2 zile.

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
manex
Member

Joined: 18/09/2005 22:30:19
Messages: 120
Location: bucuresti
IP:
Offline

postez aici pentru ca aici mi se pare normal. sint alta victima a algelor
e alga aceea ca firu de par, de vreo 5 mm lungime. buunn. am schimbat din apa zilnic, lasat fara lumina vreo 3 zile, alga dadea semne ca dispare. mai era putina. acum de curind am dat iar drumul la lumina(instalatie de la jebo cu 2*18 w, dintre care merge doar unu) observ ca au inceput iar sa creasca, sa invadeze plantele(cryptocorine). ce naiba sa mai fac? sa le las mai mult in bezna, mi-e teama sa nu pateasca ceva plantele. sa ma apuc sa jumol plantele....iar nu e o solutie, ca vor creste pe alte frunze. sfaturi, please
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

manex wrote:...lasat fara lumina vreo 3 zile,...

He-he, pai asta e zero.
Trebuie sa te joci cu lumina vreo doua saptamani! Cel putin!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
manex
Member

Joined: 18/09/2005 22:30:19
Messages: 120
Location: bucuresti
IP:
Offline

adica sa ii las citeva zile fara lumina, dupa care sa le dau iar citeva ore, si tot asa?
[Yahoo!]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com