[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
A new fish bowl 550 l ciclide americane  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Online

Iata ca a venit vremea sa deschid nu nou topic cu noul meu acvariu.

Pe la inceputul lunii Noiembrie 2013 am luat decizia de comun accord cu sotia sa facem o "mica" schimbare in casa. Asa ca ne-am ales cu mobila noua (momentan 80% din ce aveam in plan) si cu un nou fish bowl.

Dupa negocieri intense (nu aprinse), am primit ok-ul pentru 175x55x60 cm de spatiu in living room. Asa ca am comandat sticla siliconul (multumesc dl Dan Pepika!), cadrul (de la partenerii mei din Turcia) si mobila.Cu lipirea ma ajutat Sorin de la Petopia. Cu sfaturi mai multa lume dar in special maestrul Koala. Oricum multumesc tuturor!

Acu hai sa va iau repede cu pasii premergatori:

Mascarea sticlei:
image
image
image

Incarcarea pistolului:
image

Primele "impuscaturi" si distantiere:
image
image
image

"Impuscaturile" finale:

image Scuzati pozitia de la poza, da omu' cand munceste munceste
image
image

Etapa de curatare si inspectie finala:

image
image

Si etapa cu "pusca si cureaua lata ......"
image
Asta e din ciclul: am intalnit si romani fericiti :
image
Si poza de final:
image

Am optat sa construiesc acvariul la depozit la tatal meu deoarece nu aveam loc sa fac magaoaia acasa sa mai si stea sa se zvante 3 saptamani. Plus de asta "inspectorii" aia mici se catara peste tot si nu as fi avut cum sa ii opresc.

Cadrul pe care sta acvariul este acesta:
image
image
image

Din pacate potentialul sau de a gazdui un sump nu va fi folosit.

Dupa lipire acvariul a stat la dospit cca trei saptamani timp in care am facut cadrul de intaritoare superioare dublu cu traversa si pe mijloc. Poze ioc, ca mie rusine de ce am mazgalit pe acolo din lenea de a mai pune banda de protectie. Mare mare greseala . Oricand faceti ceva cu silicon pierdeti o jumatae de ora in plus poate pentru a proteja cu banda.

Inainte de Craciun am pus apa in el pana la intaritoare si l-am lasat asa cateva zile. Cu nu a "transpirat", l-am bagat in casa. Transportul lui a fost direct pe corpul pe care va sta. I-am pus doar blatul superior si ne-am folosit de cadru sa il transportam. Bagatul in casa nu a fost mare branza. Mai greu a fost sa adun ajutoarele in ajun de Craciun dispuse sa faca 10 minute de fitness

In fine am bagat porcu' in casa si m-am apucat de treaba, partea a doua, ca prima parte avusese loc dimineata cand am scos apa din veciul acvariu in butoaie am spalat filtrele si le-am pus in functiune pana seara in butoiul cu pesti.

Dupa prima zi arata cam asa:
image
Stiu ca arata urat da a fost ca un schimb masiv de apa avand in vedere ca am pastrat vreo 300 de l din acvariul vechi.
Mobila a venit in continuare pe bucati asa ca incanu e totul gata.

Aici e acvariul in a doua zi dupa instalare, apa incepea deja sa arate mai bine:
image

Dupa cateva zile am primit aprobarea pentru noul acvariu de la "inspectorul sef", mai ales ca e mai la nivelul ei si poate comunica mai usor cu Oschi dand palme in geam . Pana mai creste am de sters la geam de cred ca il subtiez , da ce sa-i faci e viitorul acvaristicii ca frate-su nu a prins microbul se pare.
image

Cam asa arata dupe ce sa stabilizat:

image
image
image

Si asa sa va faceti o idee mai exacta hai si cu filmarea:


Capacul va fi schimbat cu altul tot din pal ca mobilistul nu a facut totul cum trebuie si va trebui refacut.

Flora e formata din Anubias si Echinodorus plus o planta de plastic , dar numai pana cand vor locatarii. Din fericire nu ii deranjeaza fengshuiu' .

Fauna e formata din (in ordinea numerelor de pe tricou):

Oschi (Oscar de cca 25 de cm)
Mr Green (Green Terror de cca 15-17 cm)
Silvana (femela de Salvini de cca 15 cm)
2 Electric Blue Jack Dempsey (cca 15 cm)
1 Jack Dempsey femela (cca 9 cm)
1 Gibigeps (cca 10 cm)
2 Red Spoted Severum (cca 9 cm numiti ad hoc Pic si Poc)
Ar mai fi si cateva zeci de melci de substrat.

Filtrarea momentan de cu :
1 JBL 1500 cu ceramice
1 JBL 901 E cu bureti
1 filtru Aquael intern de 1000l/h cu bureti.

Decorul este incomplete si se va imbunatati pe parcurs urman idea de baza, adica radacini de mangrove taiate imbinate cu coliere de plastic si lipite pe geamul din spate cu ventuze.

Iluminarea e cu neoanele de la acvariul Eheim de 240l. MI se pare perfect pentru americani ca sa creat o zona iluminata intens in centru cu zone de penumbra pe laterale, pe care pestii par sa le aprecieze cand e vanzoleala prin casa (musafiri ca pe noi ne stiu deja).

Urmeaza completarea mobilei, mascarea polistirenului de sub acvariu, si schimbarea capacului cu unul mai preformant.

Sper ca va place!!





This message was edited 1 time. Last update was at 06/01/2014 12:44:42

[WWW]
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Superb si felicitari.
Mi-a placut cum ai protejat sticla la lipirea acvariului si iti dau dreptate ca mai bine pierzi o juma de ora cu potejarea sticlei cu banda de hartie decat sa cureti dupa aceea o saptamana la ea ca mine
Sa-ti traiasca fetita ca-i frumoasa foc, iar cu urmele nu-ti fa griji si eu sterg geamul la 2-3 zile de ciocolata dar merita atata timp cat exista un strop de speranta ca vor deveni si ei acvaristi.
Ape lipezi in continuare si mai asteptam poze.

P.s. Nu stiu daca joaca in alta liga dar la Campionatul Mondial sigur.

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa fie cu noroc si sa te umple de bucurie!
Imi place lucrarea, imi plac si pestii... bravo, felicitari!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bravo, felicitari pentru lucrare foarte faini pestanii si meritau si ei o casa mai mare.
Asa cum ai spus e pacat sa nu folosesti spatiul de sub acvariu pentru un sump poate o sa
faci vreodata un upgrade

In schimb eu as suplimenta filtrarea, eventual prin schimbarea filtrului mic extern cu un altul mai mare.

O zi buna,
Dragos

This message was edited 1 time. Last update was at 06/01/2014 14:18:16


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Felicitari !!!
Totul arata excelent, iar Mr Green impreuna cu Pic si Poc adauga culoare intregului ansamblu.
Sa-ti traiasca pestisorii si sa te bucuri de ei.
PS "Pestisorul" care se uita la Oschi, arata excelent. Sa-ti traiasca, sa cresca mare si sa ne inviti la nunta.

Festina lente !
Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 345
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

Foarte misto ,colegu . Multa bafta in continuare
[Email] [Yahoo!]
marcusyon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2012 18:16:09
Messages: 648
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Intotdeauna un acvariu nou > decat cel vechi este binevenit. Felicitari pentru noua casa

American Cichlids V.720 http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32557.page

American Cichlids V.1200
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/45405.page
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Online

Multumesc de felicitari baieti !

@Dragos am citit topicul tau de cateva ori inainte de "operatie" dar tot am pecit cu intaritoarele din lipsa de timp. Am zis ca nu fac mare mizerie. Maaare greseala "Sefa" aia mica e super incantata ca poate sa vada pestii de la nivelul ei. Nu scap nici o zi fara sa le dam de mancare impreuna, si asta insemna granule peste tot . Cu americanii ai vazut ca au liga lor (alta liga sa il citez pe dl Tibi )
@ Koala, multumesc maestre! Astept vesti indifferent de care ;)
@ Kiru ai dreptate si momentan sunt la limita cu filtrarea. In functie de ce zic astrele urmatorul pas va fi un upgrade.
[WWW]
jjojjo
Member
[Avatar]

Joined: 09/12/2012 21:27:03
Messages: 209
Location: Pitesti
IP:
Offline

o intrebare !
cam in cat timp creste un OSCAR atat de mare? nu de alta ,dar am auzit ca destul de repede.
De curiozitate
[WWW] [Yahoo!]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Foarte frumosi pestii, sa te bucuri de ei si de acvariu mult si bine
[Email]
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Dane arata foarte bine si aerisit
Gt arata foarte bine stiu ca si neoanele fac treaba buna dar chiar are culori frumoase
In cateva luni cred ca te vei gandi la ceva mai mare
Bafta in continuare
[Yahoo!]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Online

@ Jjojjo Oscarii cresc intre 1 si 3 cm pe luna, in primul an, in functie de conditii. Dupa un an cresc mai putin in schimb se latesc (devin mai masivi). Al meu as zice ca e mijlociu ca talie. Are deja un an.
@ Radu asta cu mai mare e boala grava . Visez sa-l fac pe asta sump, asta ca sa iti faci o idee ce imi odresc

Intre timp Pic si Poc (severumii) par angajati intr-un dans prenuptial Sincer mie mi s-au parut amandoi masculi dupa papilla genitala, dar mai stiti ce au de gand Danseaza se "pupa" si curata frenetic o piatra artificiala din acvariu asta in timp ce ii tin da distanta pe ceilalti. E adevarat ca unul are capul mai masiv decat celalalt insa ma gandeam ca e din cauza varstei fragede.

Va tin la curent !
[WWW]
Peskaroosh
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 18:10:34
Messages: 35
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Dan P wrote:Al meu as zice ca e mijlociu ca talie. Are deja un an.
Si al meu are 25 cm la un an , probabil va ajunge la un pic peste 30 cm peste vreo 2 ani ... dar e mai bine asa , am vazut la Coralis un bazin cu astronotusi , unii cred ca aveau 45 cm
Felicitari pentru noul acvariu !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@ Pic si Poc
Dan,
Daca ai timp, te rog frumos sa pui un filmuletz cu severumii "in actiune". Poate o sa incepi o documentare legata de reproducerea severumilor.

PS Chestia cu capul mai masiv cred ca este importanta (definitorie). La ai mei a fost prima diferenta intre ei (chiar cand aveau aceleasi dimensinui si acelasi model pe bot).
Multa bafta in continuare

Festina lente !
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Dane ceva de genul asta te coafeaza?
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vezi ca ai uitat sa atasezi imaginea.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Scuze Koala



by koala: Nu ti-a reusit nici acu', dar rezolv eu imediat linkul buclucas ... gata, merge banda!

This message was edited 1 time. Last update was at 08/01/2014 18:41:10

[Yahoo!]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Online

Cam putina apa la cati pesti sunt pe acolo.
Da cred ca mi-ar place un fish living-room .
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Online

Cum de obicei pe om daca-l manca-n ... se scarpina, iata ca nu m-am putut abtine si am un june Jaguar de vreo 8 cm in acvariu.
Am stat cu emotii sa nu-l manance balaurii si nici nu prea l- am vazut pe faleza. Da avand in vedere ca rezista sub decor de cateva zile ii prevad un viitor stralucit.

Din lipsa de inspiratie l-am botezat Stiuca.

Am decis sa dau ponta de Ebjd/Jd ca sa fac loc/bani unui/de filtru nou mare.
Cum am ratat o mare sansa ma gandesc la ceva Diy de capacitate mare cu cca 20 de l de Siporax.

Va tin la curent!

Daca aveti sfaturi nu va sfiiti.
[WWW]
Peskaroosh
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 18:10:34
Messages: 35
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Eu zic ca 10 litri de siporax e destul pentru 500 l de apa . La un acvariu de 250 l am 4 l de siporax si pot schimba 80% din apa fara ca acvariul sa se decicleze.
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com