[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cumpar dezumidificator  XML
Forum Index » Bursa marina
Author Message
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

Caut un dezumidificator electric,cu capacitate mai marisoara, nu vreau din ala mic de 1l.

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa ceva cauti?

http://www.dezumidificare.ro/produse/dezumidificatoare-casnice

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc,exact asta caut.Am si aerul conditionat dar cred ca un aparat dedicat cred ca face mai bine cu costuri mai mici.

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
sebi801
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/09/2012 18:45:06
Messages: 82
Location: sfantu gheorghe
IP:
Offline

Salutare!La multi ani!!intervin si eu cu o intrebare !cat de eficiente sunt aceste dezumidificatoare???ma poate cineva informa in privinta lor???multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 03/01/2014 09:25:35

[Email] [WWW] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eficienta lor depinde de capacitatea lor, de volumul de aer (adica al incaperii) si de umiditatea cu care se lupta in incapere.

trebuie sa stii ca un dezumidificator face zgomot, consuma curent, face curent de aer si trebuie sa i se goleasca rezervorul de apa frecvent, daca nu ai optiunea de a-l bransa direct la canalizare. modelele cu higrostat nu functioneaza tot timpul, ci doar cand umiditatea depaseste pragul setat, ceea ce e un pic mai bine, dar si costa ceva mai mult.

atentie la rezervor, cu cat mai mare cu atat mai bine, altfel trebuie schimbat chiar si de mai multe ori pe zi, dupa cum am citit pe diferite forumuri.

acestea sunt niste inconveniente pe care trebuie sa le iei in considerare inainte de a cumpara un dezumidificator - eu de exemplu NU as putea sa stau in camera cu un astfel de aparat, de aceea prefer sa aerisesc mai mult, motiv pt care mi-am montat un ventilator care extrage aerul din casa.

pentru un beci, o pivnita, din astea, sunt bune, dar eu in casa nu mi-as pune, nici macar in living, iar in dormitoare este exclus.

am scris cele de mai sus pt ca am avut si eu o mica problema cu umiditatea si am cercetat optiunea cu dezumdificatorul, concluzia mea fiind ca pt mine nu e potrivit.
eu am rezolvat problema cu un ventilator de 200mc/h montat in perete, plus geamurile lasate pe microventilatie.

de asemenea, ajuta foarte mult si aerisirea brusca in fiecare seara (5-10 minute toate geamurile deschise, asa incat sa se schimbe aerul din incapere fara ca suprafetele sa aiba timp sa se raceasca)

dar mai intai ar trebui sa cumperi un higrometru sa vezi ce umiditate ai in casa. apoi sa studiezi care sunt sursele umiditatii si sa vezi daca nu le poti reduce pe alea.

la mine de ex. pot sa spun ca acvariul de 300 litri brut NU contribuie semnificativ la umiditate, principalele cauze sunt gatitul, respiratia umana, uscatul rufelor si evident aburul de la baie.

umiditatea era pe la 60%, nu mult dar tot faceam condens pe termopane. acum folosesc hota mai mult, aerises baia, usuc rufele afara + ventilator si am reusit sa o reduc pe la 45% - 50%, ceea ce e mult mai bine.



 
Forum Index » Bursa marina
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com