[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Teste acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Salut,

Ce teste sunt necesare pt un acvarist de plantate? PH, No2, No3, PO4, Fe....ajung astea?

Atata timp cat GH si KH le pot afla de la furnizorul local de apa... astea nu cred ca-s necesare.

Am vazut ca testele Aquili sunt semnificativ mai ieftine decat celelalte (JBL de ex). Sunt bune testele Aquili de No2, No3 si PO4?

Merci.

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

testele date de furnizorul de apa sunt doar orientative. Paramatrii aceia "probabil" pleaca de la ei, dar nu uita ca datorita traseului pe care-l are apa, ea isi schimba parametrii pe drum

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

NO2 doar la ciclarea unui acvariu. KH-ul si GH-ul sunt ieftine si te tin mult asa ca merita sa le ai, mai ales daca vei avea instalatie de CO2. Caracteristicile generale se pot schimba in cursul anunlui.
Nu am utilizat testele Aquili.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
akos09
Junior member

Joined: 03/01/2013 16:51:12
Messages: 94
Location: Tg.Mures
IP:
Offline

O completare la ce au scris colegii de mai sus:
Folosesc teste aquili po4 si no3,o diferenta e ca scala de la jbl se poate citi mai precis.
De exemplu scala de valori la JBL po4 arata asa:0.02-0.05-0.1-0.2-0.4-0.6-0.8-1.2-1.8
Iar la Aquili:0.00-0.25-0.50-0.75-1.00-1.50
Testul no3 de la aquili se citeste zic eu mai bine ca cel de la jbl,iar testul po4 e mai usor de facut(se pun doar 4 picaturi din reactivul A si B,pe cand la jbl se pune si un fel de praf si 10 picaturi) plus ca se citeste aproape instant.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/12/2013 18:46:38

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com