[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu recif 360 litri  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Va salut,
Am vrut sa postez direct la "Crème de la crèm" dar cred ca-i stricat forumul, nu ma lasa.

Sunt Calin, din Timisoara, ma chinuie de ceva vreme acvaristaica marina, am un acvariu care a trecut de-a lungul timpului prin mai multe probleme si....desi l-am avut si spart la un moment dat, am trecut peste, am luat-o de la capat (nu ca si unii gen Koala, de nu gasesc taria ) )

Va prezint bazinul, in componenta lui actuala mai jos:

Acvariu de display 100x60x60 sticla ultraclara Diamant de Saint Gobain fund dublu 10mm.

Substrat display:
Aquadeco Coral Sand (1 - 2 mm) 60 kg.
CaribSea Ocean Direct Oolite 9 kg.
Live Sand Aragonite 4.5 kg
Aquascape din piatra uscata aprox. 15 kg +20 kg piatra vie preluata din sump in urma cu aprox 2 luni

Sump 80x50x40 sticla float 10mm
in care nu se afla decat skimmerul, un reactor de Ca transformat in anaerob la picatura (cca 2 picaturi /secunda), are adaptat un injector cu ajutorul caruia fac aditii de nopox cand este cazul, deocamdata n-a mai fost

Sare folosita: a functionat multa vreme cu Red Sea Coral pro, cateva luni am dat cu ATI Coral Ocean Plus, foarte dezamagit de ea desi are un pret imbatabil ), acum folosesc aquavitro salinity, mai scumpa dar e mai rentabil sa faci schimburi cu o sare buna decat sa-ti faci bazinul muci.

Aditii: Reef Care Program de la Red Sea, operatiune facuta manual, imi place sa am si eu un aport...ceva )

Echipamente:
- skimmer Grotech Reef Octopus 3000
- pompa recirculare Eheim 3000 Compact+
- valuri 4 x Turbelle nanostream 6095 + Multicontroller 7096
- autocompletare Aquamedic cu 2 senzori, vas 20 litrii
- racitor Hailea 500A
- incalzitor Jager 250W

- lampa 6x39w + 2x39w neoane ATI cu urmatoarea configuratie:
1. Blue Plus
2. Aquablue Special
3. Coral plus
4. Blue Plus
5. Aquablue Special
6. Purple Plus
7. Blue Plus
8. Aquablue Special

Stoc viu (pesti):
- Paracanthurus hepatus x 1
- Zebrasoma flavescens x 1
- Amphiprion ocellaris x 2
- Pseudochromis paccagnellae x 1
- Acreichthys tomentosus x1
- Labroides dimidiatus x 1

Stoc viu (corali):
- Acropora sp.
- Pocillopora sp.
- Stylophora sp.
- Seriatopora sp.
- Pavona
- Montipora
- Sponge galben, albastru, pink
- Brain
- Sun yelow, pink, black
- Zoasi 11 varietati dinstincte colorat
- GSP 3 tipuri
- Xenia
- Kenya
- melci strombus alatus
- melci like porcelain
- melci trochus piramis
- melci Nassarius sp.
- melci astralium calcar
- sponge mov, galben, roz, rosu
- Cathalapillia sp
- Favia sp

Sper ca n-am uitat nimic

Si in baza principiului ca...daca n-ai poza, nu exista:


image

image

image

image

image

image

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

image

image

image

image

image

image

image

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image


image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

This message was edited 2 times. Last update was at 29/12/2013 15:17:58

luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumos, un bazin sanatos dupa cum arata coralii, keep up the good work Mr. Shubi!!
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Te salut Lucian si-ti multumesc pentru apreciere. De-ai sti ce-mi trage cu ochiul o latime de minim 80....
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Rog un admin sa-mi aranjeze putin ultimele poze, sunt foarte mari si din nefericire nu pot edita postul.
Multumesc.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ti-am trimis PM cum rezolvam cu pozele
Superb bazin. Va intra la sectiunea Creme de la Creme dar pus doar de un admin. In PM iti spun si cum

LE: Done!

This message was edited 1 time. Last update was at 29/12/2013 14:17:05



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc pentru ajutor, s-a rezolvat
Eu consider ca mi-am facut partea, acu` sa-l vedem pe dom` Koala ce face
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Salutari maxime Caline! Frumos acvariu si poze deosebite.

Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte reusit bazinul, se vede "mana si ochiul" proprietarului ... felicitari!


PS: Ca sa ajungi la "Creme de la creme" tre' sa dai o spaga... vorbim!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc Mihai.
Ricardo, daca nu-ti continui proiectul, ma las de aripioare si sa sti ca-s dependent deci va fi un efort mare !!!

Legat de "creme", prefer un alt compartiment care sa sune cam asa "Spuma de la bere" )
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Shubi wrote:...prefer un alt compartiment care sa sune cam asa "Spuma de la bere" )

Avem si sectiunea aia dar tot pe pile se intra cu toate ca unii prefera vodka (prietenii stiu ce spun )


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Bine ai venit Calin.
Sunt Gabriel si sunt dependent Am fost sobru 5 ani dar recunosc ... acum consum

To live you must learn to die
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Cei cu vodka ar trebui sa treaca pe NOPOX, cica are mai putine efecte adverse ori BioPellets, e mai dificil, trebuie agitati zdravan si e nevoie de experienta dar cu putina ambitie se poate si asta

LE. Bine v-am gasit Gabi.
Cum s-a vorbit de vodka, sar toti....acum inteleg

This message was edited 2 times. Last update was at 29/12/2013 15:52:57

Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Shubi wrote:Cei cu vodka ar trebui sa treaca pe NOPOX, cica are mai putine efecte adverse ori BioPellets, e mai dificil, trebuie agitati zdravan si e nevoie de experienta dar cu putina ambitie se poate si asta

LE. Bine v-am gasit Gabi.
Cum s-a vorbit de vodka, sar toti....acum inteleg
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, da... pe forumu' asta sunt numa' pasionati de lichide. Vorba lu' Sandu, "Mon frere, cum stai cu litrii?"

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Salutare dom' Shubi.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Foarte frumos display-ul.

Ai uitat sa treci Ricordea yuma la lista. As jura ca am vazut un Premnas in RBTA.
Melcii de portelan sunt cowries, mantia le acopera cochilia si de asta ramane lucioasa. Eu am Cyprea annulus, mici si foarte buni mancatori de alge. Speciile mai mari mananca uneori soft coral la maturitate cand renunta sa mai fie vegetarieni (Tiger Cowry). Altii sunt specializati pe o singura specia de soft coral sau sea fan.

Ce e coralul albastru cu tentacule/ schelet ca de Fungia, dar cu multiple guri?

Stii originea Catalaphylliei? E din Indonezia sau din Australia si mai ales de cat timp o ai?

This message was edited 1 time. Last update was at 29/12/2013 16:16:10


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bravo nenea Calin, frumos bazin

Intr-una din poze am vazut un Valenciennea strigata dar nu l-ai mentionat in
lista de pesti, nu il mai ai? E un foarte bun mancator de nisip care iti pastreaza
nisipul curat, am avut si eu o pereche dar nu au trait decat 1 an si jumatate.
Am inteles ca in captivitate speranta de viata a lor este de maxim 2 ani.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Asa cum am precizat la inceput, descrierea bazinului se refera la componenta actuala.
Pozele, daca nu ma inseala memoria, sunt facute aproximativ de acum 2 ani pana in prezent.
Deoarece am exagerat la inceput cu achizitionaea pestilor, am atins o oarecare suprapopulare fapt pentru care a trebuit sa marit atat din ei cat si din corali fragmentandui.
Am maritat un Hepatus marisor, am ramas cu unul cat unghia de la deget care si el are acum dimensiuni considerabile, am maritat un Centropige loricula si un bicolor, una pereche Premnas cu tot cu anemona.
Am detinut pana in toamna si o pereche de Valenciennea strigata, nu stiu cat traiesc la altii dar eu ii cumparasem in primavara lui 2011, la inceputul lui octombrie masculul s-a hotarat sa plece intr-o lume mai buna fara sa dea nici un semn de boala, a murit cu pofta de mancare cum s-ar zice iar dupa 3 saptamani l-a urmat si femela. Se spune ca perechiile fiind formate pe viata, un cuplu nu supravietuieste unul fara celalalt. Dupa moartea masculului femela a refuzat orice fel de mancare, a stat ascunsa in permanenta si s-a dus.
Valenciennea in general sunt pesti frumosi, e interesant modul lor de hranire/filtrare al nisipului, este interesanta relatia si comportamentul de cuplu, dansul nuptial, la mine au depus oua de n-spe mii de ori, nu am reusit nicicum sa mentin macar un pui desti la inceput chiar mi-am batut capul, ulterior am considerat puietul ca fiind hrana vie aflata la dispozitia locatarilor.
Desi spuneam ca sunt interesanti si frumosi.....sunt groaznic de enervanti fapt pentru care nu-mi mai trebuie-n veci si am sa va explic pe scurt de ce.
Ca orice cuplu normal se mai si certau iar cand faceau treaba asta tot substratul il gaseam dimineata tot in partea stanga, dreapta sau la mijloc. Pestisorii astia cat un deget sunt in stare sa mute zeci de kg de substrat intr-o noapte. Din cauza lor am pierdut si corali. Ca tot omul....mai plecam si eu cu familia la sfarsit de saptamana undeva. Nu odata am gasit corali ingropati/acoperit in totalitate cu substrat. Foarte putine cazuri au fost de supravietuire. Ai mei au trait la mine aprox 2,5 ani...cand i-am luat cred ca aveau mai bine de 6 luni deci si-au facut norma
Coralul albastru e un plate, posibil sa fie Fungia dar nu stiu exact de care, am primit-o de la un coleg de forum, mai demult am cautat denumirea dar n-am gasit-o fapt pentru care, daca stie cineva cum se numeste placerea va fi si de partea mea sa aflu. In general am achizitionat vietuitoare din Ungaria de la Szeged, exista un magazin acolo foarte bine aprovizionat, mentinut de niste baieti jos palaria care practica si preturi decente spune eu comparativ cu alte locuri. Dupa cate stiu importurile lor provin din Indonezia/Bali. Am avut-o de aprox 4 ani pana acu 2 luni cand....datorita dimensiunilor mari si dorintei insistente a unui coleg de suferinta.....Elvis left the building

In momentul de fata bazinul arata asa:
image

This message was edited 1 time. Last update was at 29/12/2013 19:56:08

Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Bazinul tau e foarte fain si da, Hepatusul e cat china fata de cat era cand l-am vazut prima oara

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Sa-l vezi Sebi cum inghite un cub congelat o data )

Offtopic: exista vreo posibilitate sa scapi de introducerea textului minune de fiecare data cand postezi ? E de-a dreptul enervant
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com