[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
finrot  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

Va salut. Am un acvariu de 100l plantat, filtru extern tetratec ex 600, iluminat 8 ore pe zi cu 3 neoane osram de 18 w 865 si un osram fluora, creveti red cherry si 15 guppy. Acum cateva zile am achizitionat de la un magazin o pereche de guppy si in seara asta am vazut ca au coada mancata...dupa ce am citit si vazut poze pe google am ajuns la concluzia ca sunt bolnavi de FINROT si am inteles ca se trateaza cu eritromicina...intrebarea mea este: Eritromicina afecteaza crevetii, plantele???
Decicleaza acvariul???
Aceste aspecte nu le-am gasit explicate, scrie doar ca se pune o pastila la 25 litri apa...Eu in prima instanta am actionat cu 5 ml de albastru de metil...poate sunt si alte tratamente...Am acvarii de vreo 5 ani si nu am avut probleme cu boli doar acum. (boala am luat-o sigur din acel magazin cu ultima achizitie). Va rog sa ma sfatuiti cum a-si putea trata pestii...



Va multumesc!

Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

nu stiu care e efectul eritromicinei asupra crevetilor, dar ea nu decicleaza si nu afecteaza plantele. Eu am pus-o in acvariu si am eliminat-o schimband apa saptamanal. Nu am intervenit altfel asupra acvariului( decat cu cresterea temperaturii). De regula grisul apare la schimbari bruste de ph, etc

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

scorpionul wrote:. Eu am pus-o in acvariu si am eliminat-o schimband apa saptamanal.



Cate zile ai facut tratamentul??? Ce cantitate de medicament ai administrat????



Multumesc!

Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

nu mai tin minte daca am pus 1/2 sau o pastila la 25l. Eu iti sugerez sa pui 1/2 la 25l, sa maresti temperatura( eu am marit-o treptat cam in 2 zile) pana la 31 grade. Eritromicina nu am eliminat-o decat cu schimburile saptamanale de apa, nu am facut ceva special pentru asta. O sa incerc sa gasesc jurnalul unde am scris despre asta si iti trimit un link daca il gasesc

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

O sa incerc sa gasesc jurnalul unde am scris despre asta si iti trimit un link daca il gasesc[/quote wrote:



Raman dator scorpioane

This message was edited 1 time. Last update was at 27/12/2013 21:33:54


Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

m-am uitat acum in topicurile mele si nu am deschis un topic cu asta. Probabil am mai discutat cu cineva care s-a confruntat cu aceasta problema acum ceva timp. Grisul nu e o problema grava, se rezolva cu putina rabdare. Vezi ca eritromicina de regula se elibereaza pe baza de reteta. Eu am povestit farmacistului la ce o folosesc si mi-a dat cateva pastile, suficiente pentru a-mi rezolva problema

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

si ca ca gasesti mai multe informatii la noi pe site acceseaza pagina de baza Boli/tratamente si scrie "finrot" la search si da-i cautare. Ar trebui sa-ti apara pagina asta: http://www.acvariu.ro/forum/jforum.page?module=search&action=search&search_forum=31&match_type=all&search_keywords=finrot

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Black
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2012 19:21:45
Messages: 276
Location: Salaj,Romania
IP:
Offline

Nu stiu daca e buna pentru aceasta boala dar eu am folosit eritromicina pentru a indeparta unele infectii pe plante.Am avut in acvariu RCS si Sakura si nu au dat semne ca-i deranjeaza.Inafara de faptul ca am scapat cu plantele curate nu am observat alte efecte asupra acvariului.Doza pusa de mine a fost o pastila 250 mg la 50 litri de apa.

http://www.youtube.com/watch?v=3pfTFevnEMU
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24485.page
[WWW]
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

Black wrote:Am avut in acvariu RCS si Sakura si nu au dat semne ca-i deranjeaza.








multumesc! Asta ma interesa mai mult

This message was edited 1 time. Last update was at 28/12/2013 09:45:09


Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com