[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
probleme plante  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
bogdang
Junior member

Joined: 04/10/2013 17:51:07
Messages: 65
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Salut,

ma confrunt cu o problema pe care nu am mai avut-o de cand am acvariul: frunzele plantei Ceratopteris Cornuta practic se dezintegreaza, ca in imaginea atasata. La fel si Cardamine lyrata, este si ea afectata. Alte plante, de ce exemplu vallisneria, nu sunt efectate deloc. Imi puteti spune cauza va rog? Inainte aveam frunze de 10-15 cm, acum imediat raman fara aceasta planta in acvariu.
[Thumb - picture001 002.jpg]

[Thumb - picture001 003.jpg]

Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

CRED ca e din cauza nivelului scazut de fosfati (PO4), posibil nivelului scazut (si) de NO3

Trebuie sa ne dai mai multe detalii: fertilizezi (daca da, cu ce), ai filtru extern cumva (ala ar trebui sa-ti dea NO3, la finalul ciclului azotului), ai crescut lumina in ultima vreme (durata mai mare de iluminare, neon in plus), trebuie cateva detalii. Ce s-a schimbat in acvariu fata de perioada anterioara in care zici ca totul era bine?
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Acestor plante le place foarte mult curentul la suprafata apei. Ar fi bine sa orientezi filtrul incat sa miste cumva suprafata apei.

Insa, asteptam mai multe detalii despre volum acvariu, filtrare, lumina, ....

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 730
Location: Roman / UK
IP:
Offline

prima data am vazut in poze o densitate de pesti mare in acvariu si eram tentat sa spun ca ai mult no3 in acvariu (posibil sa fie asa), drept pentru care ti-asi fi recomandat sa aspiri substratul si sa faci un schimb de apa 40% din volumul acvariului

apoi mi-am amintit ca am si eu Ceratopteris Cornuta intr-un acvariu, unde intamplator am facut un test de no3 saptamana asta iar valoarea no3 ului era 40 ppm (adica mare), dar Ceratopteris Cornuta se dezvolta in conditii foarte bune, chiar trebuie sa o mai raresc ca umbreste plantele de gazon

da-ne mai multe informatii despre acvariu, daca poti face si niste teste ar fi si mai bine

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
bogdang
Junior member

Joined: 04/10/2013 17:51:07
Messages: 65
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Problema a aparut dupa ce am introdus in acvariu vreo 10-12 pesti(i-am primit de la cineva care a renuntat la acvariu). Am filtru extern fluvxal 205, suprafata apei este valurita insa in capatul opus plantelor de suprafata. Adaug zilnic easy carbo 1 - 1.5 ml si lunar easy life/fluid filter medium. Acvariul are dimensiunile 80x35x40, lumina functioneaza de la 10:00 la 20:30(aici cred ca e cam mult, ar trebuie modificat programul?). Substratul il asprir in fiecare weekend...
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Daca ai adaugat pesti, asta inseamna mai mult amoniu sau amoniac.
bogdang
Junior member

Joined: 04/10/2013 17:51:07
Messages: 65
Location: Baia Mare
IP:
Offline

ok, deci o schimbare de apa 35-40% ar trebui sa rezolve problema
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 730
Location: Roman / UK
IP:
Offline

cat timp o sa ai pesti multi in acvariu, problema o sa persiste

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

petrutz2003 wrote:cat timp o sa ai pesti multi in acvariu, problema o sa persiste

Nu este chiar asa... Nu numarul de pesti in sisne este problema. Trebuie sa aiba o filtrare buna si un echilibru.
O filtrare buna te asigura ca nivelul de amoniac si nitriti este la valori mici. Prin schimburile de apa scazi nivelul de NO3.
Echilibrul il faci prin fertilizare, ori tu nu faci de loc fertilizare (faptul ca pui niste EL Carbo nu inseamna fertilizare).
Din pozele date de tine poate sa fie exact cum a spus si Koh-i-Noor o carenta de PO4 dar si o carenta de NO3... Daca problemele au aparut dupa adaugarea de pesti putem doar banui ca este o carenta de PO4...
Mai jos am atasat o poza sugestiva care arata semnele primare de carente si cine le genereaza. Dar ca si la un om, daca vei tine un om nemancat cateva luni si el moare de o banala raceala nu asta a fost cauza primara... raceala s-a instalat pe fondul unei anemii accentuate si un sistem imunitar slabit. La fel trebuie gandita si situatia intr-un acvariu.
[Thumb - 3591814040_bc03c264a5_o.jpg]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Lucian, cred ca poza asta trebuie sa faca parte dintr-un sticky mi se pare super explicativa. De asemenea, schimburile regulate de apa sunt necesare, caci deficientele astea apar daca schimburile sunt rare / inexistente / insuficiente pentru cantitatea de plante din acvariu.

Raman la parerea ca e vorba de lipsa curentului la suprafata, am patit si eu asemanator cu plantele acestea. Daca ramaneau intr-un colt unde nu era curent - mureau incet.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Chiar asa nenea Lucian, de ce nu deschizi un topic "Carentele plantelor" pe care sa il
faci sticky si sa postezi poza de mai sus? Care este exact ce trebuie pentru cineva care
are o carenta in bazin.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 730
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Sugestiva poza nenea Lucian
Dar eu tot cred ca numarul mare de pesti este o problema si nu trebuie compensat prin o filtrare "buna" si schimburi de apa
Nu te superi pe mine ca tot o tin pe a mea, nu ?



https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu ma supar dar daca vei calcula volumul acvariului (112litri brut) si numarul de pesti... nu iese chiar asa de rau.
In plus eu nu am spus nicaieri ca suprapopularea unui acvariu se poate compensa cu o filtrare buna . Una este "multi pesti" si alta "prea multi pesti". Intradevar "prea multi pesti" NU se compenseaza cu nimic... In schimb, "multi pesti" necesita o filtrare buna si schimburi de apa. Problema lui erau insa plantele (pestii nu sunt bolonavi )


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
bogdang
Junior member

Joined: 04/10/2013 17:51:07
Messages: 65
Location: Baia Mare
IP:
Offline

in acvariu am aproximativ 30 de pesti, nu cred ca sunt exagerat de multi raportat la volumul acvariului
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Lucian wrote:Daca problemele au aparut dupa adaugarea de pesti putem doar banui ca este o carenta de PO4...
Poti te rog sa explici in cateva cuvinte de ce ar fi carenta de PO4 la adaugarea de pesti? Din cate inteleg eu procesele din acvariu, nivelul de PO4 ar trebui sa creasca, nu sa scada odata cu cresterea incarcaturii biologice. Are cumva legatura cu folosirea PO4 organic de catre organismul pestilor?

This message was edited 1 time. Last update was at 23/12/2013 18:27:31

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am mers simplu prin eliminare: momentul a fost decris clar ca simptomele au aparut dupa adaugarea de pesti. Dupa cum vezi in poza atasata cu simptomele carentelor, aceste necroze pot apare (in general) din carente de fosfati sau de nitrati. Nitrati banuiesc ca sunt din belsug de la numarul mare de pesti deci ramane carenta de fosfati. In general cantitatea de fosfatii creste mai putin decat cea de nitrati la cresterea masei vii (din dejectii si mancare).


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

Lucian wrote:Am mers simplu prin eliminare: momentul a fost decris clar ca simptomele au aparut dupa adaugarea de pesti. Dupa cum vezi in poza atasata cu simptomele carentelor, aceste necroze pot apare (in general) din carente de fosfati sau de nitrati. Nitrati banuiesc ca sunt din belsug de la numarul mare de pesti deci ramane carenta de fosfati. In general cantitatea de fosfatii creste mai putin decat cea de nitrati la cresterea masei vii (din dejectii si mancare).


Quod erat demonstrandum, magister !

This message was edited 1 time. Last update was at 23/12/2013 22:59:30


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

DanX wrote:Quod erat demonstrandum, magister !

E dat 'reaku barbosu', nu degeaba are el avataru' ala de belea ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

koala wrote:E dat 'reaku barbosu', nu degeaba are el avataru' ala de belea ...


Daca era un compliment, merci frumos Batrane Koala

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sigur ca da!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com