[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
EHEIM Surface Skimmer 3535  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut , deschid un topic nou ptr skimmere , sper ca nu se supara nimeni , doresc sa achizitionez un skimmer EHEIM Surface Skimmer 3535 , https://www.eheim.com/en_GB/products/accessories/cleaning/new-surface-skimmer_3535000 . Momentan am unul Dennerle de 1 luna , functioneaza bine doar ca , cand trebuie sa ii reglez debitul trebuie sa bag mana in acvariu si nu imi place ideea deloc .

Are cineva EHEIM Surface Skimmer 3535 ? Ma intereseaza daca se poate regla debitul fara sa bagi mana in acvariu , zgomotul pe care il face (al meu Dennerle nu face zgomot deloc de ex) , inaltimea la care functioneaza , de exemplu 3-7 cm... , adica daca pleci de acasa o saptamana si ti se evapora cam 10 -12 L de apa skimmerul functioneaza in parametrii normali ? si orice alte argumente pro sau contra despre acest skimmer .Nu gasesc nimic clar pe youtube sau alte site-uri despre acest skimmer , nici pe pagina producatorului .

Alta varianta ar fi JBL TOP clean 2 , la acesta nu gasesc nimic documentatie despre cum se regleaza debitul , un alt dezavantaj este marimea acestui skimmer .

Astept opiniile voastre .

Multumesc .
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am si eu Dennerle, si mi se pare perfect, adica il poti regla cum vrei tu, si tolereaza cam 4-5cm scadere de nivel fara probleme. Nu stiu de ce zici ca trebuie sa bagi mana in acvariu, poti roti de partea transparenta de sus (deci bagi doar buricele degetelor)
SIngura chestie la care sunt atent este ca s-o fixez in asa fel incat sa nu atinga geamul si sa ramana sprijinita in geam. La ce o ai conectata ?

Eheim mi se pare urias insa si inestetic - Dennerle e alb cu negru, trece neobservat cu un background inchis la culoare.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

E conectat la un filtru extern Eheim 2222 .
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Ori astia de la Eheim is cretini, ori eu is un bou chior

la ei pe site nu-l mai gasesc desi apare in foto la sectiunea Products>Cleaning>Surface Skimmer

Cauta pe net Eheim Skim 350. Cel mai bun surface skimmer pentru curatarea biofilmului. si e mic si NEGRU
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Skim 350 pare intr-adevar fain, mai ales ca vad in poze ca poti regla debitul pompei - prin urmare ofera ceva control.

Dennerle Skimmer-ul vine si cu Dennerle Bio Circulator pentru acvariile marine, doar ca acolo pompa este foarte puternica si nu am folosit-o multa vreme. Acum il folosesc conectat la un Dennerle External filter (cel de 1L si e ok).

Linkul pentru skim350: https://www.eheim.com/en_GB/products/accessories/cleaning/new-surface-skimmer
Linkul pentru Eheim Surface Extractor: https://www.eheim.com/en_GB/products/accessories/cleaning/new-surface-skimmer_3535000 (@Koh noroc cu Google ca am gasit, se pare ca era ascuns intr-un tab la rubrica de cautare)


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
silviu.rdk
Member
[Avatar]

Joined: 21/03/2013 14:57:15
Messages: 198
Location: Ploiesti
IP:
Offline

JBL este mare dar are un design care nu iese in evidenta in acvariu.

Se poate prinde cu plasa pe toata suprafata pasiva moss, daca ti se pare estetic. De ex fissidens fontanus pe el arata bine, am vazut eu undeva o poza. In felul asta nu se mai vede decat partea de absorbtie superioara.


[Email]
marius67
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/04/2013 18:44:04
Messages: 97
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu mi-am montat astazi un Skim 350. Doar ca e gri, nu e negru.
Deci asta e skimmer, nu gluma. Pe debit minim mi-a curatat suprafata acvariului de 100x40cm, nu exagerez, in mai putin de 1 minut.
Comparativ cu un TopClean 2 pe in-ul unui 901, asta e de vis!
Problema ramane doar ca si curata eventuala hrana plutitoare la fel de repede

This message was edited 1 time. Last update was at 18/12/2013 20:53:46


In mod natural, orice improvizatie tinde sa devina permanenta.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Asta parca se introduce in priza si functioneaza separat , adica nu este legat la output-ul de la filtru extern, asa este?
marius67
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/04/2013 18:44:04
Messages: 97
Location: Timisoara
IP:
Offline

Exact, are de sus in jos plutitorul, un burete micut si o pompa cu debit reglabil de max 300 l/h cu un stut de iesire orizontal de 12mm parca. Cablul de alimentare iese pe jos din corpul pompei
Fiecare componenta se poate desface in parte si curata usor.
Clipoceste discret dar nu deranjant.

This message was edited 2 times. Last update was at 19/12/2013 08:26:26


In mod natural, orice improvizatie tinde sa devina permanenta.
marius67
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/04/2013 18:44:04
Messages: 97
Location: Timisoara
IP:
Offline

Legat de reglajul la Jbl Topclean II:

Practic debitul nu-l poti regla decat din filtrul extern. Insa in partea inferioara unde are grilajul de admisie principal are o diafragma reglabila, de unde setezi ce fractiune din debit trage jos si cat pe sus. Reglajul in sine se face printr-o tija de plastic (rosu) ce se baga prin canalul de admisie superior si cu care prin invartire se modifica pozitia diafragmei de care ti-am scris mai sus, dupa care se scoate tija.

Ceva de genul:
image

In mod natural, orice improvizatie tinde sa devina permanenta.
akos09
Junior member

Joined: 03/01/2013 16:51:12
Messages: 94
Location: Tg.Mures
IP:
Offline

Eu folosesc jbl topclean 2.....ce pot sa spun e ca trebuie sa aiba filtrul extern un debit de macar 500l/h real sau mai mult ca sa functioneze bine skimmerul.
Al meu e conectat la un jbl e700(are debit real cam 350l/h) dar ca sa curete biofilmul trebuie sa reglez skimmerul sa traga in proportie de 80% de la suprafata.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

akos09 wrote:Eu folosesc jbl topclean 2.....ce pot sa spun e ca trebuie sa aiba filtrul extern un debit de macar 500l/h real sau mai mult ca sa functioneze bine skimmerul.
Al meu e conectat la un jbl e700(are debit real cam 350l/h) dar ca sa curete biofilmul trebuie sa reglez skimmerul sa traga in proportie de 80% de la suprafata.


Interesant , bine de stiut ca , conteaza mult si debitul filtrului.

Este curatat filtrul /skimmerul ?
akos09
Junior member

Joined: 03/01/2013 16:51:12
Messages: 94
Location: Tg.Mures
IP:
Offline

Da,normal ca sunt curate,acvariul e populat doar cu 6 neoni.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

O intrebare ptr cei cu JBL top clean , se intampla sa traga filtrul extern aer din cauza skimmerului ?
Sau ce alte dezavantaje mai are ? daca are.

Merci
akos09
Junior member

Joined: 03/01/2013 16:51:12
Messages: 94
Location: Tg.Mures
IP:
Offline

Pe vremea cand aveam top clean (ce i drept era tc2) nu am observat asa ceva.Oricum as fi reglat skimmerul nu mi a tras aer.
Am trecut si eu la eheim skim 350 de cateva luni,pot spune ca e de aprox. 5-6 ori mai mic decat topclean 2.
Ambele skimmere au avantaje si dezavantaje:

jbl topclean 2:
+ uri;
-daca fundalul acvariului e negru atunci nu sare in ochi asa tare
-zero sunet
-nu trage aer

- uri:
-ca dimensiuni e foarte mare pentru ceea ce face
-se poate monta doar pe colt
-ocupa ceva spatiu in coltul respectiv
-trebuie un filtru cu debit real de 500l/h dupa parerea mea ca sa faca treaba,in caz contrar trebuie reglat sa traga in proportie de 80-90% de la suprafata ceea ce nu e ok


Eheim skim 350

+uri:
-muuult mai mic ca dimensiuni decat topclean2
-in mai putin de 1 minut dupa punerea in functiune a curatat tot biofilmul cu debitul redus aproape la minim(intr un acvariu de 80 cm lungime)
-este si pompa de curenti,un fel de 2in1

-uri:
-pompa e putin zgomotoasa comparand cu un filtru intern aquael de exemplu care nu scoate nici un sunet,noapte se aude 1 pic dar se poate dormi cu el in camera
-ar fi fost mai ok daca era negru
-pretul cam marisor pentru o pompa micuta + ceva plastic
-pe debit maxim baga mici bule de aer in acvariu si se aude cum curge apa in el,la mine e suficient cu debitul reglat aproape la minim,astfel reglat doar pompa se aude.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/05/2014 21:19:08

NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Si eu votez tot pt Eheim 350 dupa ce am avut JBL Topclean I , Topclean II .

Eheim 350 e foarte mic , compact usor de intretinut , nu trebuie conectat la un filtru, face fata cu brio la un acvariu de 1000L

ps.
nu am comision de la Eheim
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Merci de info , mi-am luat in cele din urma un Eheim Skim 350 , merge bine , "suge" si pe minim foarte bine biofilmul , face un pic de zgomot pe maxim si baga si aer , nu cred ca e nevoie in vreun acvariu sa-l pui la maxim ....

Dar are fantele de absorbtie cam mari , imi este frica sa nu traga crevetii inauntru in el . Aveti careva o poza cu ceva improvizatii facute la sorb sa nu intre crevetii , pesti gen neon in el ?
Daca aveti , va rog o poza daca se poate .

Merci
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

skija wrote:Merci de info , mi-am luat in cele din urma un Eheim Skim 350 , merge bine , "suge" si pe minim foarte bine biofilmul , face un pic de zgomot pe maxim si baga si aer , nu cred ca e nevoie in vreun acvariu sa-l pui la maxim ....

Dar are fantele de absorbtie cam mari , imi este frica sa nu traga crevetii inauntru in el . Aveti careva o poza cu ceva improvizatii facute la sorb sa nu intre crevetii , pesti gen neon in el ?
Daca aveti , va rog o poza daca se poate .

Merci


la mine asa e montatClick pe imagine) image

crevetii intra in el si ies cand vor, nu te speria ca nu se inneaca :-)
skimmerul are in interior un burete care nu lasa nimic sa ajunga la paletele rotorului.
nu e nevoie sa-l protejezi cu nimic.
poti scoate flotorul si sa scoti aerul de sub fante ca sa se scufunde mai mult.
am si 6 endleri (mult mai mici ca guppy) dar nu ai sa vezi vreodata peste sanatos prins in skimmer

This message was edited 1 time. Last update was at 07/05/2014 21:48:18

akos09
Junior member

Joined: 03/01/2013 16:51:12
Messages: 94
Location: Tg.Mures
IP:
Offline

Am citit pe undeva ca unii infasurau intr o sita gura pe unde absoarbe skimmerul,asa nu tragea crevetii inauntru.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut , are cineva idee ce part number are rotorul de la Eheim Skim 350 ?

Nu gasesc nicaieri part number-ul si am impresia ca este comun cu ceva filtru foarte mic .

Merci
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com