[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De unde cumpar niste turba?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Cousteau
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2006 16:07:53
Messages: 81
Location: BUCURESTI, Baneasa
IP:
Offline

O sa pun un substrat nou in acvariu si am nevoie de turba. Cine ma poate ajuta?
Aria este de 1000x400 mm si vreau un strat grosut macar 2 cm.
HEEEELP!!!!

Redescoperind un hobby mai vechi... ACUM l-am descoperit si merg mai departe!!!
[Email]
addiy
Junior member

Joined: 24/11/2005 23:28:44
Messages: 76
Location: Tarragona
IP:
Offline

Gasesti in piata la Obor iar daca nu mai este acolo gasesti la Animax din Carrefour Orhideia.
[Email]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Poti folosi cu incredere turba granule de la Sera chiar daca scrie ca e pt filtru. Pune-o prima in acvariu pt ca pluteste si daca o pui la mijlocul substratului risti sa iasa citeva granule cind pui sau scoti plante.
Cousteau
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2006 16:07:53
Messages: 81
Location: BUCURESTI, Baneasa
IP:
Offline

Stiu si eu de Animax. am fost acolo, dar o punga e 4 RON. Si la cat de mare e acvariul meu imi dau tot avansul pe niste turba.
Ma gandeam la o sursa mai ieftina de unde sa iau mai multa.

Redescoperind un hobby mai vechi... ACUM l-am descoperit si merg mai departe!!!
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

La florarie ,eu de acolo am luat si le merge bine la plante.Ar fi bine sa cauti turba Pot-Ground ,e cea mai indicata ,se gasea pe la Hipermarketuri.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Ar fi bine sa cauti turba Pot-Ground

E Potgrond . Daca o vedeti pe undeva anuntati-ma si pppaaa mine c-o caut de vreun an .

Poze: smilie ... Poze cu plante
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Sry,imi suna mie cam ciudat

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
addiy
Junior member

Joined: 24/11/2005 23:28:44
Messages: 76
Location: Tarragona
IP:
Offline

Vezi si Tetra Plant InitialSticks - costa vreo 30 lei. Nutrienti sub forma de granule pe care le introduci in substrat. Gasesti la Cora pantelimon sau la pet shop-ul din Gorjului.
[Email]
blackangel0203
Junior member

Joined: 04/03/2006 13:01:01
Messages: 7
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

johnny6600 wrote:La florarie ,eu de acolo am luat si le merge bine la plante.Ar fi bine sa cauti turba Pot-Ground ,e cea mai indicata ,se gasea pe la Hipermarketuri.


turba de la florarie nu e tratata(de obicei pe ambalaj scrie sa folosesti manusi, sa nu intre in contact cu pielea...)?e buna si pentru acvarii?sau numai acest fel de turba Potgrond se poate pune in acvarii?
[Yahoo!]
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

blackangel0203 wrote:turba de la florarie nu e tratata(de obicei pe ambalaj scrie sa folosesti manusi, sa nu intre in contact cu pielea...)?e buna si pentru acvarii?sau numai acest fel de turba Potgrond se poate pune in acvarii?


Turba Potgrond, olandeza, se gaseste la orice florarie serioasa. ambalajul este portocaliu. PH-ul 6,5-7,0. eu am folosit-o aproape 2 ani, dar din anumite motive (la 6 luni tre schimbata) am renuntat.

ATENTIE, cititi bine instructiunile de pe ambalaj, eu era sa bag odata turba imbogatita cu nu stiu ce chimicale, noroc ca intr-un moment de inspiratie m-am uitat ce scrie pe ambalaj.
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

blackangel0203 wrote:turba de la florarie nu e tratata(de obicei pe ambalaj scrie sa folosesti manusi, sa nu intre in contact cu pielea...)?e buna si pentru acvarii?sau numai acest fel de turba Potgrond se poate pune in acvarii?
Se pune sub un strat de 3-4 cm de nisip fin. Nu trebuie sa ajunga in contact cu apa .

Allen_g30 wrote:Turba Potgrond, olandeza, se gaseste la orice florarie serioasa
Spune-mi o florarie din Bucuresti unde este. O sa trimit pe cineva sa-mi ia.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

MA, eu am o florarie la mag. Prosper (13 septembrie) si de acolo luam. Mai e o florarie pe Mosilor, aproape de Bucur Obor, pe stanga cum te duci spre bucur. mai e una pe decebal, dupa Alba iulia, langa reprezentanta Hyundai.
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Eu am folosit turba ordinara in care am gasit si un ciob ,luata tot de la florarie ,nu scria ca ar avea chimicale , si plantele imi cresc foarte bine ,iar pestii n-au nici o problema.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com