[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Test Tetra ph, gh, kh  XML
Forum Index » Apa
Author Message
danyel
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2006 12:35:58
Messages: 66
Location: Pantelimon(Delfinului)
IP:
Offline

Recent mi-am achizitionat si eu aceste teste pentru aflarea calitatii apei si as avea si eu unele nelamuriri in legatura cu folosirea lor .De citit cum se folosesc am citit pe prospect (cat sa putut din cauza ca prospectul nu era nici in romana si nici in engleza ) dar nu prea ma lamurit in legatura cu unele chestii ,iar acuma intrebari :
1) pentru testu de ph scria acolo ca se pun 7 picaturi la 5 cc/ml apa .Cum apreciez eu culoare aia ca mie unu imi ies valorile intre 7.5 si 8 iar culorile mi se par asemanatoare ;
2)pentru testele de gh/kh la fel scria pe prospect ca numarul de picaturi imi determina duritatea apei in sensul daca am o apa moale sau una dura .Pai daca este asa mie apa mi sa colorat imediat dupa ce am turnat in recipientul cu apa prima picatura de solutie .Asta ce inseamna exact .

Eventual daca cine-va care a mai utilizat aceste teste ca as imi de-a si mie un ID pentru YM ar fii pesfect . Va multumesc pentru orice raspuns ,ajutor dat
[Email] [Yahoo!] [MSN]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Citeste cu atentie. Solutia trebuie sa isi SCHIMBE culoarea. Adica la prima picatura capata o culoare... dupa care, tot punand picaturi, la un moment dat se schimba in alta culoare. De exemplu: pentru GH initial solutia se face rosie. Dar la un moment dat ea se transforma din rosie in verde. Atunci te opresti si numarul de picaturi pe care l-ai pus inseamna duritatea (nu te grabi sa pui picaturile la foc automat, ci incetisor, ca sa aiba timp sa se produca reactia si sa te poti opri la fix). Ideea e aceeasi si pentru KH doar ca acolo culoarea e initial albastra si apoi se transforma in galben.
In legatura cu PH test-ul sunt de acord ca precizia e destul de slaba. Poti aprecia doar din 0,5 in 0,5. Totusi culorile nu sunt identice. Ti-o spune un DISCROMAT.
danyel
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2006 12:35:58
Messages: 66
Location: Pantelimon(Delfinului)
IP:
Offline

Multumesc mult de raspuns mai ales ca a fost atat de rapid .Ph sigur este 7.5 sau 8 (o sa mai fac inca o data testul ca sa fiu sigur ) iar pentru GH si KH o sa le fac maine .Deci ideea este ca eu vrea ca sa introduc in acvariu co2 ,iar in gandirea mea -mai ales dupa ce am citit pe aici- am zis ca mai bine pentru inceput ar fii ca sa aflu ce valori am in apa .
Acuma mai am si eu inca o intrebare cu toate ca este posibil ca sa fie offtopic fapt pentru care imi cer scuze de pe acum .Daca ph din acvariul meu este intre 7.5 si 8 risc ca sa afectez cu ceva pesti si cu plantele din el ?

"Perfer sa fiu apreciat de un singur om inteligent, decat de o mie prosti ..."
[Email] [Yahoo!] [MSN]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

danyel wrote:Daca ph din acvariul meu este intre 7.5 si 8 risc ca sa afectez cu ceva pesti si cu plantele din el ?


eu am avut ph-ul 8 o buna perioada de timp si nu am avut mortalitati la plante si pesti. am reusit sa-l aduc sub 7.5 cu injectie de CO2 si turba bagata in filtru. spune-ne ce pesti ai in acvariu si o sa primesti un raspuns adecvat.

daca ai pesti din bazinul amazon sa stii nu se vor simti prea bine dar daca ai cichilde africane e OK. cat despre plante majoritatea se vor dezvolta normal.

Acvariul meu
[Yahoo!]
danyel
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2006 12:35:58
Messages: 66
Location: Pantelimon(Delfinului)
IP:
Offline

Pesti nu am specii pretentioase :gurami-2buc ,ancistrus-3buc dar mici de max 2 cm (sc daca am scris gresit numele lui ) sumatranii-8buc ,cory-2buc si niste moly vre-o 4 parca .Dimensiunile acvariului 100x40x40 aproximativ 140 litri de apa net zic eu poate mai mult .Pentru filtrare folosesc 2 filtre interne Resum sp-1100l ,incalzitor Resum de 300W ,lumina 1buc power-glo ,1 buc sun-glo ,1 buc aqua-glo ,si inca un neon tld-830 .Iar azi la ultimile masuratori mi-au iesit urmatoarele valori H=8 ;GH=11(dar asta era de un verde mai urat asa abia cand am pus a 12-a picatura sa facut verde verde ) ;KH=7

"Perfer sa fiu apreciat de un singur om inteligent, decat de o mie prosti ..."
[Email] [Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com