[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor!e URGENT!  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

Cum se trateaza boala numita ,,gris,,? niste punctulete albe asa pe pesti...am vreo 10 pesti in aceeasi situatie...si deja cativa mi-au murit! Am auzit ca se trateaza oarecum cu albastru de metil...functioneaza? rog ajutor urgent...mi-e frica sa nu moara mai multi pesti!
bobo35
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2013 22:25:11
Messages: 57
Location: PLOIESTI
IP:
Offline

Salut in primul rind ce pesti ?In aldoilea rind cresti temperatura putin peste 28 de grade si pui contraspot de la tetra .O seara buna!
[Yahoo!]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

Am pesti vivipari mai multi...dar si barbus ! Ok multumesc pentru sfaturi! Daca e valabila aia cu albastru de metil...cam cat trebuie sa pun?
bobo35
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2013 22:25:11
Messages: 57
Location: PLOIESTI
IP:
Offline

Vezi ca scrie pe sticla.
[Yahoo!]
simpfzoli
Membru de baza

Joined: 05/05/2011 20:05:49
Messages: 458
Location: satu mare
IP:
Offline

se trateaza mai usor cu verde de mlachit. dar dozarea acum nu imi vine minte. si trebuie sa mai ridici putin si temperatura din acvariu
[WWW] [Yahoo!]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

fratilor..sunt disperat ...in mai putin de 24 ore mi-au murit mai bine de 15 pesti din cauza boli acesteia...azi nu am avut de unde cumpara nici o solutie pentru ca e weekend si sunt inchise cam toate magazinele....am crescut temperatura acvariului ....dar nimic....sper ca maine dimineata sa nu gasesc iar pesti morti....nu stiu ce sa fac...nu se opreste boala asta...ii afecteaza pe toti incet incet....va rog ...dati cat mai multe sfaturi!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

In acvariu sa fie temperatura de 30 grade, constant.

Daca ai unde sa pui pestii, pot sa-i scoti sa le faci bai in apa cu sare (neiodata), o lingura la 5 litri. Daca nu ai plante in acvariul principal, poti pune direct acolo sare.


Daca insa e asa grav cum spui, mergi totusi maine si cumpara o solutie din comert.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com