[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
o intrebare despre plante.  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
simpfzoli
Membru de baza

Joined: 05/05/2011 20:05:49
Messages: 458
Location: satu mare
IP:
Offline

imi plac acvariile plantate dar din pacate cam 3 sau 4 zile is plecat din tara asta saptaminal. mam gindit ca as popula acvariul cu plante ce nu trebuiesc tunse. ce parere aveti ? a mai facut cineva asa ceva ? adica ma refer s cumpar plante ce nu cresc pe inaltime. bine inteles as dorii diferite specii . ceva sugestii ar fi bine venite.
[WWW] [Yahoo!]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Salut

Cred ca inteleg ce vrei.

Plante care nu cresc nu exista, exista plante care cresc incet, altele au un ritm mediu iar altele unul foarte rapid. Si aici e un grad de relativitate. Ele vor creste mai repede/mai incet in functie de calitatea luminii, cantitatea ei, durata iluminarii, fertilizare, aditie de CO2.

O parere mai clara iti vei face dupa ce vei incerca (in cazul in care nu ai deja aceasta experienta)

Daca vrei cat mai putina bataie de cap cu tunsul pune plante stem, care cresc doar in jurul tulpinii (nu gasesc un cuvant mai bun, plante stem) gen Myriophillum Aquaticum, Eleocharis Acicularis, Pogostemon Erectus, Proserpinaca Palustris Cuba, Blyxa Japonica, Cryptocorinele samd. Plantele tip muschi de padure iarasi, cresc de obicei greu.

Inca ceva, tu vrei asta ca sa nu te complici? Ai zis ca esti plecat saptamanal 3-4 zile, ok. Eu cu iluminare puternica, Fertlizare, CO2 samd. tund cam la 2-3 saptamani. Cu toate plecarile astea ai putea gasi intr-o zi cateva minute pentru un tuns rapid, sau..?



simpfzoli
Membru de baza

Joined: 05/05/2011 20:05:49
Messages: 458
Location: satu mare
IP:
Offline

la doua sau 3 saptamini ar fii ok. am avut ocazii cind trebuia sa tund saptaminal. am in acvariu 2 sau 3 tipuri de muschi si plantele cresteau mult mai repede. nu am scris ca vreu plante cre nu cresc. normal ca crsc mai ales ca am instalatie de co2 si fertilizez cu pps si trace mix. eu doar cautam sau cau plante ce nu cresc pe inaltime . gen microsorium .
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com