[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Prapaditii mei, bolnavi !!!!  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Zonze
Junior member

Joined: 28/02/2006 21:21:05
Messages: 6
IP:
Offline

In primul rand vreau sa va multumesc pentru toate sfaturile care le-am gasit pe forum in legatura cu pestii si bolile lor. Asa am reusit (zic eu) sa identific cam ce fel de boala au, sau macar am identificat unele simptome de care a scris multa lume p-aici. Le-am dat tratamente dupa "retetele" forumului gen sare, cresterea temperaturii cu aprox. 2 grade, Baktopur, ContraSpot si in final situatia s-a stabilizat. Acum mai am doar 5 EROI care au supravietuit molimilor acvaristice. Ei sunt 2 guppy si 3 xipho.
Sper sa nu mai moara.
Ultimul medicament administrat a fost Baktopur Direct, 1/2 pastila pentru 27 litrii. Sper ca dozajul este corect deoarece nu am prospect, am cumparat doar o pastila si nu mi-a dat prospect la ea.
Va rog sa-mi spuneti si mie daca mai bag si cealalta jumatate de pastila in apa si dupa cate zile de la administrarea primei jumatati.
Multumiri anticipate
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Zonze wrote:In primul rand vreau sa va multumesc pentru toate sfaturile care le-am gasit pe forum in legatura cu pestii si bolile lor. Asa am reusit (zic eu) sa identific cam ce fel de boala au, sau macar am identificat unele simptome de care a scris multa lume p-aici. Le-am dat tratamente dupa "retetele" forumului gen sare, cresterea temperaturii cu aprox. 2 grade, Baktopur, ContraSpot si in final situatia s-a stabilizat. Acum mai am doar 5 EROI care au supravietuit molimilor acvaristice. Ei sunt 2 guppy si 3 xipho.
Sper sa nu mai moara.
Ultimul medicament administrat a fost Baktopur Direct, 1/2 pastila pentru 27 litrii. Sper ca dozajul este corect deoarece nu am prospect, am cumparat doar o pastila si nu mi-a dat prospect la ea.
Va rog sa-mi spuneti si mie daca mai bag si cealalta jumatate de pastila in apa si dupa cate zile de la administrarea primei jumatati.
Multumiri anticipate

Zici ca ai tot citit pe aici despre boli si tratamente. Asta este foarte bine. Dar nu ne spui si noua despre ce boala anume este vorba, ca sa nu ne dam cu parerea asa, la intimplare? E cumva vorba drespre gris?
Zonze
Junior member

Joined: 28/02/2006 21:21:05
Messages: 6
IP:
Offline

Simptomele sunt:
Aripioare lipite de corp, inot haotic gen- in sus si in jos nonstop, se freaca de nisip,nu prea mananca, perioade lungi de stat pe nisip sau de plutit intr-un singur loc... cam astea.
Dupa administrarea Baktopur-ului(acum 2 zile) s-au mai inviorat, aripioarele si coditele sunt relativ normale, au inceput sa manance, s-au mai frecat de nisip de 2-3 ori si a mai ramas acel inot agitat urmat de perioade de plutire intr-un loc sau "se aseaza" pe fundul acvariului si raman acolo ore intregi, dar au inceput sa aibe si perioade de inot normal.
Acum incerc sa aflu CUM si DACA trebuie sa continui cu administrarea de Baktopur sau poate aveti alte sfaturi sa-mi dati pentru care v-as multumi din suflet.
[Yahoo!]
Zonze
Junior member

Joined: 28/02/2006 21:21:05
Messages: 6
IP:
Offline

....Mda.....N-a fost nimeni in stare sa-mi spuna si mie ce scrie pe un nenorocit de prospect de Baktopur.
Bine ca si-au revenit pestisorii ca daca era dupa membrii....... no comment
[Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am si eu o problema asemanatoare la pesti si am fost nevoit sa cumpar Baktopur. Sper ca te ajuta prospectul venit cu intarziere, macar pe viitor.

"Sera Baktopur
Medicament contra destrămării bacteriene a aripioarelor.
Tratament: prima zi, 30 de picături la 20 litri de apă, a treia zi se repetă. După tratament se schimbă parţial apa."
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

@Zonze: Mda... Trebuie sa stii ca aici se presteaza benevol. Nimeni nu e obligat sa raspunda cuiva.
In plus, nu e corect sa dai vina pe membrii acestui forum ca nu ti-au "servit" o informatie ce o poti gasi oriunde pe Internet. Uite aici primul site afisat pe Google la simpla cautare cu singurul cuvant "baktopur": http://www.vetofish.com/modules/pro/article.php?storyid=39

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Zonze
Junior member

Joined: 28/02/2006 21:21:05
Messages: 6
IP:
Offline

Va multumesc mult pentru raspuns.
Asa e Dalles, ai dreptate, google-ul le stie pe toate
Merci
[Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intrebare: Cum ai stiut sa pui jumatate de pastila pentru 27 litri de apa? Intamplator sau nu, ai nimerit dozajul corect, ceea ce e un lucru bun. In general, baktopurul direct se administreaza timp de 10 zile, este un atibiotic, deci strica filtrul bacterian. De asta trebuie sa ai grija cu schimburile de apa. Recomand schimburi de cate 3-4 litri de apa pe zi pentru volumul acvariului tau, cu administrarea proportionala de baktopur direct. Iar dozajul este de 1 pastila la 50 de litri de apa, cu aerare crescuta, temperatura 27-28 de grade, filtrare .

Acum, daca situatia s-a stabilizat asa cum spui, nu mai este necesar sa faci tratament medicamentos, ci doar sa ai grija de conditiile din acvariul tau: aerare si filtrare permanente, temperatura 26 de grade, schimburi de apa saptamanale de cate 10 litri. Sper sa-ti mearga bine in acvaristica macar de-acum inainte.
[Yahoo!]
Zonze
Junior member

Joined: 28/02/2006 21:21:05
Messages: 6
IP:
Offline

Saru' mana alina_g pentru sfaturi. Si-au revenit complet dupa acea jumatate de pastila si de atunci n-am mai avut probleme.Am si 2 melci galbeni si unul din ei a "fatat";acum am cam 30 de melci mici. Schimb cam 6 litrii de apa la 5-7 zile, mancare le dau de 2-3 ori pe zi cam cat mananca in 3 min, am un filtru extern no-name luat din obor , temp.27 C.


Mai am 2 nelamuriri:
1 Din cand in cand apare in acvariu pe plante sau pe teava filtrului o chestie ca un fir de par(baloasa), o matase daca pot sa-i spun asa, oricum un firicel foarte subtire care-l vad datorita bulelor de aer care se prind de el. Ce dreaq este??? o alga ceva?

2 Filtrul are si carbune in componenta filtranta.Am inteles ca se foloseste dupa ce s-au efectuat tratamente. E ok sa-l las tot timpul?( exceptia fiind cand sa administreaza diverse pastile-tratament la diverse boli)
[Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Carbunele activ isi pierde proprietatile dupa 3 luni de folosire. Devine ca un material filtrant gen burete.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com