[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Invat din mers  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

Salutare. Numele meu este Claudiu, am 23 de ani si la inceputul acestui an m-am hotarat sa ma apuc de acvaristica. Citind in fiecare zi cate putin, la inceput m-am speriat de cate lucruri trebuie sa cunosti ca sa reusesti sa transformi un acvariu intr-un colt de natura. Mai am mult de invatat si sper ca parerile si sfaturile voastre sa ma ajute. Mai jos aveti o scurta descriere a acvariului meu.

- un acvariu de 60X30X30.
Dotari: - Doua filltre interne: Filtru HANG-ON SUNSUN HBL-701 si o mizerie de Resun, 2 neoane osram 827 si 865. (Am avut un filtru extern Eheim 2213, dar l-am pus la testoase -http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/27045.page)
- Substrat Jbl aquabasis.
- Fertilizare : fertilizant macro si micro de la Cristi Ionescu, EasyCarbo si ProFito de la Easy Life.
- Bomba CO2
- Plante: blyxa japonica, sagitaria, staurogyne, marsilea, hygrophila polysperma, rotala rotundifolia, un fir de limnofila heterophila, higrophila augustifolia, cryptocoryne wendtii si hidrocotyle leucocefala.
- Pesti : 4 neoni, cativa pui de guppy, 6 endleri si doi corydoras (in curand, o sa ii inlocuiesc pe toti cu cativa Pseudomugil Gertrude).

image

This message was edited 3 times. Last update was at 19/11/2013 21:33:35

opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Salut, imi place cum arata. Cand ai facut poza?

Mama prostilor e mereu gravida!
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

opincarul wrote:Salut, imi place cum arata. Cand ai facut poza?


In urma cu trei-patru ore.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/11/2013 22:41:48

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Bine ai venit! Frumusel acvariul
Incearca atunci cand stergi peretii, sa mergi pana jos la substrat (cu un card poti ajunge mai bine pana la substrat).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

stefanp wrote:Bine ai venit! Frumusel acvariul
Incearca atunci cand stergi peretii, sa mergi pana jos la substrat (cu un card poti ajunge mai bine pana la substrat).


Multumesc pentru sfat, Stefanp. Maine o sa pun in aplicare aceasta metoda.
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

Bine ai venit ii frumos plantat acvariu tau bv.
[Email]
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

Salutare. Incepand de astazi vreau sa incep fertilizarea cu JBL Ferropol si Ferropol 24, dozajul recomandat de producator. Ideea e ca vreau sa merg in continuare si cu micro+macro ( PIPIPLANT), dar si cu EasyCarbo. Intrebarea e cum sa fertilizez astfel incat sa nu dau in alge (pana acum nu am avut probleme)? Lumina merge 7-8 ore pe zi, iar CO2-ul e de la bomba.

Mentionez ca nu am teste.

teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

claudiu.marin wrote:vreau sa incep fertilizarea cu JBL Ferropol si Ferropol 24, .................................... vreau sa merg in continuare si cu micro+macro ( PIPIPLANT)

De ce? Ce incerci sa obtii?
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

arata foarte frumos, bravo !

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

Dragos Matei wrote:arata foarte frumos, bravo !


Multumesc.
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Arata bine acvariul, felicitari!
Ce nu inteleg eu este incercarea ta de a suplimenta dozajul de micro + macaro (pipiplant) cu tot cu micro +fier de la JBL ?
De ce nu maresti doza de Pipiplant daca vrei sa suplimentezi fertilizarea ? , vrei tu neaprat sa combini fertilizanti? , testezi ceva anume?

Bafta!

Utopia Reef 400
My Aquariums
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

bogdivaio wrote:Arata bine acvariul, felicitari!
Ce nu inteleg eu este incercarea ta de a suplimenta dozajul de micro + macaro (pipiplant) cu tot cu micro +fier de la JBL ?
De ce nu maresti doza de Pipiplant daca vrei sa suplimentezi fertilizarea ? , vrei tu neaprat sa combini fertilizanti? , testezi ceva anume?

Bafta!


Pana acum am fertilizat numai cu pipiplant si EasyCarbo si am fost destul de multumit, dar am zis sa incerc si gama JBL ca sa vad daca se imbunatateste ceva. Ma gandeam ca as putea sa injumatatesc doza de Ferropol24 recomandata de producator si sa adaug si pipiplant. E recomandat sa fac asa ceva sau mai bine nu ma risc si bag doar Ferropol?

This message was edited 1 time. Last update was at 26/02/2014 20:16:26

BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Din cate imi aduc eu aminte din timpul in care foloseam gama JBL pentru fertilizare, Feropol24 este un supliment de fier deci poti sa-l folosesti linistit langa pipiplant.
Eu iti recomand totusi sa mergi pe o singura gama de fertilizare, sa nu le combini.
Daca vrei sa incerci fertilizarea de la JBL atunci mergi doar cu Feropol + feropl 24 fara pipiplant , eventual poti sa adugi PPS Pro pentru macro.

Bafta!

Utopia Reef 400
My Aquariums
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com