[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aiptasia - solutii de control  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Recunosc ca am o alta problema [Cristi poti sa razi cat vrei ].

Fac sedinte saptamanale de eliminare a aiptasiilor cu Aiptasia X si cred ca omor cu zecile.
In overflow am omorat saptamana trecuta vreo doua exemplare "de colectie" pe care am consumat o seringa intreaga de Aiptasia X.
Atata vreme cat importatorul nu aduce flaconul mare de rezerva [cel de 500ml] ma enerveaza sa cumpar la fiecare 2 saptamani
un flacon mic de 60ml cand eu nu mai am nevoie de inca o seringa cu 2 ace ci doar de solutie.

Sunt sigur ca hranesc in exces pulberi gen Reef Pearls sau solutie gen Coral Vitalizer dar nu vreau sa-mi schimb regimul de aditii.
In plus as folosi o alta metoda - sa zicem mai naturala .

Peppermint-ul clar nu a facut nimic - de fapt cred ca e de mult mancat de eunicid ca nu l-am mai vazut de luni bune.

Berghia nu cred sa mai aibe cineva.

Un copperband [c. rostratus] nu as baga sa-mi mamance si polipi de corali, viermi penati etc.

Singurul care ar ramane "in carti" ar fi un a. tomentosus dar as vrea sa aflu si ce alte metode ati folosit inainte de a lua o decizie.

Si tot cautand cu disperare solutii alternative am dat peste asta

This message was edited 1 time. Last update was at 19/11/2013 17:16:59


To live you must learn to die
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Esti intr-o dispozitie razboinica de o perioada incoace.
Peppermintii la mine nu au facut nimic.
Maglavais-uri eu nu am bagat.
Tomentosus-ul a facut prapad printre ele.In ziua 3 nu am mai avut nici macar una la vedere.Erau acolo,dar toate stateau stranse de frica astuia.
Cred ca mor de foame pana la urma.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

Personal am testat metoda cu peppemint-ul si a functionat,a distrus tot.O metoda mult mai rapida a fost cea cu tomentosus-ul,dar la care am avut si colateral dameges.In functie de ce ai in bazin zic ca cea mai safe si mai ieftina varianta e cea cu shrimp-ul,berghii nu prea gasesti plus ca dupa ce consuma tot mor,urmata de file.Cu file-ul pot sa va zic ca a ras toata xenia,si doua bucati mari de euphilii.

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea:

- Orice metoda de distrugere fizica implica riscul "transmiterii"... cacatul ala de Aiptasia, in momentul in care vrei sa-i faci ceva rau , se apuca si "boraste" pui peste tot... in 2-3 saptamani o sa ai o colonie noua.
- Alde Aiptasia-X si zapper' ala de mai sus sunt doar solutii punctuale. Adica, vezi dusmanul si-i dai la cap... mai te uiti in bazin, mai vezi una proaspata si-i mai dai o seringa-n bot. Si tot asa. Nu scapi definitiv!

- Incearca-l cu un telefon pe Radu (gengiskhan), ca s-ar putea sa aiba el niste Berghia... zilele trecute cauta Aiptasia la "en-gros"
- Peppermintu' mi se pare overratted la treaba asta... adica, plm, aia sunt niste creveti sfiosi care tremura si la umbra lor ... nu m-as baza pe ei prea tare, indiferent de filmuletele vazute pe Youtube.
- Singurul remediu pe care eu l-am vazut sa faca treaba buna (si atentie, vorbesc de bazinul meu, nu de internet!) a fost pestele ala, urat ca porcu' (scuze, Porcule! ), Acreichtys tomentosus... plm, ala era o aratare de peste care inota ciudat si arata hidos.... da' a terminat niste Aiptasii care erau mari cat margaretele "de la tigani" . Cata vreme l-am avut in bazin, nici picior de Aiptasia n-a mai scos capul la iveala!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Tomentosus detin si eu de o luna si nu mai am urma de aiptasia. Am mai avut unul timp de 3 luni dar l-am gasit uscat pe jos.
edyr la mine xenia e intreaga si nu il vad sa ciuguleasca nimic. Am citit pe forumurile din afara si ziceau ca depinde de noroc, sunt unii care ciugulesc si sunt altii care nu. Al meu deocamdata nu se atinge de nimic.
Ar mai fi Chelmon(Copperband Butterfly).

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

Asa e dar chelmonul rade penatii,plus polipi..plus ca nu stii daca mananca congelata.

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Bun. Asadar tomentosus pare a fi o solu?ie buna. As vrea sa stiu cat de greu ar fi de prins in cazul in care începe sa "iubeasca" polipii de corali.

To live you must learn to die
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

E foarte usor de prins.Minciogul insa a trebuit sa-l tai ca sa-l pot scoate.Se agatase cu tepii de el.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/11/2013 19:02:56


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hai sa imi dau si eu cu parerea

Am folosit cu oarece succes AiptasiaX si am si 3 pepperminti. Am avut si un Chelmon, dar care
nu stiu daca a papat ceva aiptasii, intre timp a plecat spre alte plaiuri. Nu stiu daca pepperminti au
mancat sau nu aiptasia, cert este ca in momentul de fata nu mai am in bazin. Nici nu am avut foarte
multe, am folosit AiptasiaX de vreo 4-5 or intr-un an si jumatate.

Tomentosusul, ca orice peste intr-un bazin reef, cred ca e destul de greu de prins

Berghii nu cred ca gasesti, si chiar daca gasesti, daca ai un flow puternic in bazin nu se va intampla
nimic. Eu am luat la inceput 4 berghii, dar care s-au pierdut repede prin bazin datorita curentilor
puternici.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

Tomentosus recomand si eu pt aiptasii.. dar cum ai noroc ; al meu a ras un acan rosu , de verde nu vrea sa se atinca si ciugule frecvent din xenia ( metoda buna de a tine xenia sub control) . de alti corali soft , sps sau lps, nu s-a atins si il am de ceva luni . Daca il bagi cam greu cu scosul , am incercat sa-l scot dupa ce mi-a papat acanul , dar pt un peste fara prea multe inotatoare se misca surprinzator de repede

This message was edited 1 time. Last update was at 19/11/2013 23:17:43

[Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc tuturor pentru impartasirea experientelor personale.

Am sa incerc cu un tomentosus. La ce noroc am cu animalele parca vad ca alerg dupa el prin bazin

To live you must learn to die
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

Gabriel wrote:Multumesc tuturor pentru impartasirea experientelor personale.

Am sa incerc cu un tomentosus.


Gabita, tata , am citit si am intuit ca te vei hotara sa alegi varianta cu tomentosus-ul in urma indrumarii colegilor nostri , toata discutia a dus carte tomentosus. de aceea am lasat mai carte final si impartasirea experientei mele cu acest peste.

ei bine , eu am o aiptasia in bazin , una singura o stiu acolo de cand lumea , am si un tomentosus , dar al dracului sa fie daca se atinge de ea , se tot invarte pe langa mandretea de aiptasie de zici ca au facut simbioza. macar bine ca nu se atinge nici de corali, haleste doar de pe piatre ( numai el stie ce tot ciguleste ) si doar mysis congelat

acum sar putea ca tu sa ai noroc sa fie mai gospodar .

eu i-ti doresc succes , mai ales dupa patania cu viermele.

o zi buna . Costi

This message was edited 2 times. Last update was at 20/11/2013 16:22:33


Glumetii se dovedesc adesea profeti
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!
Gabriel, pot sa-ti povestesc din experienta mea cu Tomentosus.
Scurt si la obiect, am cautat si am adus in acvariu Aiptasii pentru ca mi le-a mancat pe toate. Si le-a mancat asa de bine, ca nici acum nu mai am deloc in display. Cele pe care le-am adus sunt in sump (de unde e posibil sa ajunga si in display, stiu...)

Pe lung acuma.
La o ora dupa ce l-am bagat in acvariu, incepuse sa se uite atent la pietre si sa ciuguleasca aiptasii - si numai aiptasii. Le-a terminat relativ repede desi aveam si eu destule.
Dar mai departe urmeaza partea proasta a lucrurilor. Dupa ce a terminat cu aiptasiile, a trecut la xenia. Am zis ok, imi placea, dar sa spunem ca gasesc xenie pe toate drumurile, nu-i problema. A terminat si xenia. Dupa care, mi-a mancat o mini-maxi. Pentru asta am inceput sa-l urasc din tot sufletul. Totusi, am incercat sa tin cont de partile lui pozitive.
E, dupa mini-maxi... a trecut la duncani si acani. Moment in care am zis: halt! Acum, sta singurel in sump inconjurat de bucati de piatra vie cu frumuseste de aiptasii pe ele din care poate sa manance cat doreste.

Vreau sa fac niste precizari aici. Indiferent cat de mult l-as fi hranit, tot imi manca corali. Se pare ca au nevoie sa manance relativ in continuu. Mananca putin, dar non-stop (ziua, ca noaptea doarme). Asa ca eu daca il hraneam de 2 ori pe zi, nu-i ajungea de fel.

La un moment dat, ma gandeam sa-l dau mai departe. Dar pentru ca pot sa-l tin in sump, am zis sa-l pastrez, daca mai apar aiptaii in bazin, il mai mut o perioada acolo. Daca il vezi unde doarme, il poti prinde relativ usor noaptea. Depinde si de cat de mare e acvariul, cum aranjat... La mine a fost simplu, ca e mic.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/11/2013 16:35:37


I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut Radu,

Iti multumesc pentru impartasirea experientei. La o adica il pot tine in sump dupa ce termina aiptasiile din display pentru ca am si acolo niste "margarete" exceptionale. Dar
la viteza cu care apar in display sunt aproape sigur ca o sa-l tina ocupat destula vreme.

Am decis deja - cred - sa-mi asum riscul cu un tomentosus.

To live you must learn to die
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu zic ca e un risc ok. La mine in primul rand s-a ocupat de aiptasii si dupa aia a trecut la altele. Sper sa ai noroc, sa faca treaba si la tine.

Ai sa vezi ca e ciudat. Daca e mare buruiana, nu o mananca pe toata odata. Musca din ea asa, mai ia o gura din alta, se mai gandeste...
Sunt chiar curios cum se va manifesta la tine.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Am sa scriu cu siguranta.

Mai intai trebuie sa-l gasesc

To live you must learn to die
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare tuturor!

Am reusit pana la urma sa cumpar un exemplar de tomentosus. L-am primit aseara si dupa 45 de minute de aclimatizare a avut o scurta perioada de dezorientare [normal din moment
ce a calatorit ieri non stop din Spania pana ala Constanta].

Intrebare! Ciuguleste de pe geam, de prin gorgonie dar nu l-am vazut sa muste vreo aiptasie si am PADURI intregi. Trece pe langa ele ca si cum nici nu ar fi.
De la Radu am inteles ca la el a inceput imediat sa le manance. Din moment ce au trecut 12 ore si el ciuguleste dumnezeu stie ce am vreo sansa sa dea
de gustul aiptasiilor sau trebuie sa ma cam resemnez? si sa mai cumpar inca unul?

Multumesc.

To live you must learn to die
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stai linistit, ca le va lua in primire!... ii trebuie o scurta perioada in care sa se acomodeze cu bazinul, lumina, apa, etc.
Apoi, va trece la atac si va face treaba buna.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

koala are dreptate, asa a facut si al meu. A verificat terenul vreo 2 zile dupa care a trecut la actiune. A mai lasat doar una din care mai ciuguleste din cand in cand

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabriel wrote:Salutare tuturor!

Am reusit pana la urma sa cumpar un exemplar de tomentosus. L-am primit aseara si dupa 45 de minute de aclimatizare a avut o scurta perioada de dezorientare [normal din moment
ce a calatorit ieri non stop din Spania pana ala Constanta].

Intrebare! Ciuguleste de pe geam, de prin gorgonie dar nu l-am vazut sa muste vreo aiptasie si am PADURI intregi. Trece pe langa ele ca si cum nici nu ar fi.
De la Radu am inteles ca la el a inceput imediat sa le manance. Din moment ce au trecut 12 ore si el ciuguleste dumnezeu stie ce am vreo sansa sa dea
de gustul aiptasiilor sau trebuie sa ma cam resemnez? si sa mai cumpar inca unul?

Multumesc.


Bine ca la tine nu este stresat, la mine l-a luat in primire Sixline-ul si este cam buimac...., de mancat aiptasia nu ma astept in starea care este.
Asteapta si tu cateva zile, oricum nu o sa vezi cum le decimeaza pe toate in 5min.
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com