[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Curatarea unui reactor de sulf (Aqua Medic SN 400)  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am zis sa fac un topic separat, pentru a arata ce scarbosenie poate sa fie in interiorul unui reactor de sulf. Sau cel putin la mine

Reactorul a functionat aproape 9 luni (fara cateva zile) nedesfacut. In timp bilutele de sulf isi pierdusera culoarea, iar pe la jumatatea lui se formase o cultura de bacterii rosiatice. Am zis, ok, isi face treaba. Doar reusea sa tina No3-ul intr-un acvariu marin de 30L cu 3 pesti cam la valoarea 3, deci super erou.

Totusi, cam la 7 luni asa, am sesizat ca a inceput sa curga print-un colt. Nu mult (suficient insa cat sa ma sperie cand calcand pe langa acvariu am simtit ca mi se uda sosetele) .... insa asezat intr-un suport pe care il mai goleam din cand in cand, ma rog - totul cat de cat ok, nu deranja.
La un moment dat m-am hotarat sa-l opresc ca sa ma apuc sa-l curat, m-am luat cu alte chestii, am uitat, dupa cateva zile am descoperit ca-l lasasem oprit, i-am dat drumul dupa o mica "purjare" - si surpriza, de data asta n-a mai curs. Lasat totusi in castron ca masura de siguranta, acum cateva zile am vazut ca a inceput sa picure iar, asa ca de data asta i-a venit hacul

Mai jos sunt poze cu ce am gasit in interiorul lui - si cu toate ca se vedea de afara (e transparent) doar odata desfacut iese la iveala gelatina de bacterii crescute in el. De miros nu au mirosit asa rau pe cat par - noroc cu controller-ul, altfel cred ca muream langa el. Am deschis insa prevazator geamurile sa se aeriseasca, si cred ca un pic a mirosit cand am golit suportii din interior de sulf si hidrocarbonati.

Sper ca pozele si filmuletul de la final sa evidentieze

Inainte de desfacere - se observa coltul pe unde curgea cat si cele 2 mari grupuri de bacterii, unele rosiatice / maro, altele albe. Furtunul lui de out era la fel de rosiatic (se vede din poze) insa am putut sa-l curat (e de 6mm) presand incat peretii interiori sa se atinga.

image image
image image
image image

Capacul era alb in compartimentul elicei:

image

Iti pune la incercare foarte mult frica de germeni golirea lui: apa era aproape vascoasa, asa multe bacterii se adunasera:

image image
image

Apoi am scos sertarele:

image image

Ce ramasese (partea alba de bacterii) dupa scoaterea sertarelor:

image image

Bilele de sulf "consumate":

image

Curatat totul bec:

image

Si un filmulet cu consistenta apei:


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com