[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sumpuri interconectate  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa cum stiti, in ultima perioada am avut probleme cu pestii... grishul mi-a dat bataie de cap, asa ca sunt in plin proces de mutare/curatare/dezinfectie-deratizare

- Dragos (kirucd) a prins momentul si, intre 2 spritzuri, mi-a propus sa ma gandesc la posibilitatea de a face trecerea la filtrare cu sump.
- Lucian (luc7777), cu care m-am vazut azi intamplator, m-a batut la cap pe aceeasi tema.


Sa zicem ca iau in calcul o investie de acest gen, cu conditia sa fiu eu lamurit "ca merita deranjul".
Datele problemei sunt urmatoarele:

image

- acvariul este situat pe un suport care are "dulapuri" in stanga si in dreapta... o sa postez o imagine exemplificativa.
- cotele (aproximative) interioare ale spatiilor respective sunt ceva de genul 430x430x750 (mm).
- teoretic, s-ar putea inghesui acolo 2 sumpuri cu suprafata de 400x400... care sa fie conectate cumva intre ele, cu o teava (sau ceva asemanator).
- acvariul nu este gaurit, asa ca ar trebui sa ma orientez catre un BeanAnimal de tip HOB (http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24421.page).
- in momentul de fata cele 2 compartimente gazduiesc o canistra mare cu 18 litri Matrix&Siporax (dulapul din stanga) si un rezervor 50 litri apa osmoza (dulapul din dreapta).


- ce schema de compartimentare vedeti viabila in cazul de fata?
- o sa am 2 sumpuri de 400x400 (mm)... mie se pare ca e foarte putin spatiu.
- ce utilaje incap acolo?

Pareri, sugestii?

This message was edited 1 time. Last update was at 05/11/2013 14:44:22


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Partea din mijloc retrasa se poate acoperi astfel incat sa poti utiliza si spatiul acela ingust? Acolo ar putea fi pus un sump a carui volum s-ar putea sa aiba un volum mai mare decat cel de 400x400. Chiar si la un volum egal dispunerea pe lung avantajeaza filtrarea si aranjarea unui sump. Daca vei face un sump patrat (stanga sau dreapta) si un sump lung pe mijloc iti ramane un compartiment liber...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- teoretic se poate, practic latimea acelui spatiu e undeva pe la 10 cm.
- sub acvariu, in partea din mijloc, vine o masa mare care "intra" pana la acel spatiu liber... deci, accesul la acea parte e oarecum dificil.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Eh - m-as repeta daca as incepe cu fraza la care se asteapta distinsul nostru coleg dar ma asteptam la un moment dat la miscarea asta mai ales ca exista toate premisele
unei lucrari de calitate .

Daca nu vrei sa acoperi partea din mijloc asa cum iti sugereaza Lucian [desi asta ar fi ideal] poti sa mergi si pe cele 2 sumpuri.

Eu vad treaba cam asa:-
- cele doua sumpuri vor trebui sa aiba un perete gaurit
- le poti lega simplu print-o teava cu diametrul cat mai mare ca apa sa curga liber prin ea
- teava va trebui sa fie pusa la inaltimea la care vrei sa tii apa in primul compartiment
- unuldoi robineti cu mufa/mufe olandeze pe teava de legatura pentru ca sa deconectezi usor cele 2 sumpuri
- doua t-uri intercalate pe aceasta teava la care sa poti lega un eventual racitor sau doar unul pentru schimburile de apa
- nu trebuie sa le compartimentezi

In primul pui
- skimmer-ul - caruia ii trebuie nivel al apei constant
- un reactor [carbune, antifos, biopelete]

In al doilea pui
- un reactor [matrix, antifos, carbune]
- pompa de retur

Si mai fain ar fi sa faci un compartiment in cel de-al doilea sump [unde se va afla pompa de retur] pe care sa-l umpli cu matrix.

Oricum ai face-o va trebui sa maschezi cumva teava care va lega cele doua sumpuri si tot vei pierde spatiul din mijloc sau macar din aspectul lui.


To live you must learn to die
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este clar ca teava de legatura intre cele 2 sumpuri va fi acolo, pe acel traseu din spate... se poate inchide frumos cu o bucata de PAL la culoare, asta nu e o problema. Chiar si asa, spatiul acela nu este vizibil in mod normal.

- de ce zici ca nu trebuie compartimentate sumpurile? Cum asigur nivel constant pentru skimmer?
- daca folosesc reactor de pellete, n-as putea sa renunt la matrix? Intreb doar asa, de curiozitate (am 8 litri de Matrix acum, deci nu se pune problema ca nu vreau sa cumpar )
- unde 'reaku mai pun vasul de autocompletare?


Cand ziceam ca nu prea se va vedea teava aia, ma refeream la acest aranjament...

image

This message was edited 2 times. Last update was at 28/10/2013 17:40:04


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

koala wrote:Este clar ca teava de legatura intre cele 2 sumpuri va fi acolo, pe acel traseu din spate... se poate inchide frumos cu o bucata de PAL la culoare, asta nu e o problema. Chiar si asa, spatiul acela nu este vizibil in mod normal.

Depinde unde pui teava care le va conecta.


koala wrote: - de ce zici ca nu trebuie compartimentate sumpurile? Cum asigur nivel constant pentru skimmer?

Ti-am raspuns deja la intrebarea asta. Inaltimea la care pui teava va da nivelul din prima camera.

koala wrote: - daca folosesc reactor de pellete, n-as putea sa renunt la matrix?

Se poate dar e mai bine cu amandooua atata vreme cat matrix-ul nu este plin de detritus si produce NO3.

koala wrote: - unde 'reaku mai pun vazul de autocompletare?

Compartimentezi [un compartiment ingust pe o latura] sumpul in care vei avea pompa de retur.


To live you must learn to die
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Nu mi-e clar cu nivelul ala, nu inteleg. Dupa mine, indiferent la ce nivel e teava intre bazine, o sa fie acelasi nivel de apa in ambele... plm, o sa ma mai gandesc la ce zici tu.
- Un compartiment ingust nu imi va oferi o rezerva decenta de apa pentru autocompletare... la mine, vara, se evapora 7-9 litr/zilnic.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aveam impresia ca latimea aia este de 20cm... Ar merge totusi si pe 10cm sa faci un bazin cu material filtrant. ar fi o sectiune de ~30(h)x10(l)cm prin care sa treaca apa iar lungimea pare de ~110cm. Daca peretele il faci cu prindere pe magnet ai acces berechet...
Mai jos ti-am pus o schita in care sa vezi cum este treaba cu teava si nivelul... In stanga ai situatia cu doua bazine si in dreapta echivalentul cu perete despartitor intr-un singur sump. Nivelul in sectiunea din dreapta poate sa fie oricat de mare, de la sub nivelul partii din stanga pana la acelasi nivel...
[Thumb - Drawing1.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 28/10/2013 18:37:12



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

Gaura din primul bazin poate fi lasata si mai jos si dat nivelul dintr-un cot la 90 grade orientat catre in sus si apoi o teava. Astfel poti sa faci nivelul variabil prin lungirea/scurtarea tevii pentru cazul in care mai schimbi skimmerul.

-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu e nevoie sa lasi teava mai in jos si nici sa dai gauri la inaltimi diferite.
In sumpul 2 poti tine ce nivel vrei.

E acelasi lucru ca atunci cand ai 3 baffles la un bubble trap [urasc sa combin asa dar nu gasesc acum cuvintele in romana].
Apa trece peste primul baffle, coboara si trece pe sub al doilea si apoi urca si trece peste cel de-al treilea.
Primul si ultimul baffle au marginea de sus la acelasi nivel/inaltime.
Asimileaza asta cu teava ta si vei vedea ca in camera urmatoare poti tine ce nivel al apei vrei si nu neaparat egal cu cel
din prima camera de unde vine apa.

De aceea ti-am sugerat un diametru suficient ca apa sa curga liber prin teava.
In cazul asta capatul din primul sump nu trebuie scufundat total in apa si poti tine orice nivel vrei in sumpul 2.

To live you must learn to die
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu am timp acum ca trebuie sa ma intalnesc cu cineva dar o sa vin cu o propunere zilele
astea. Voi dezbateti in continuare, poate mai imi vin ceva idei

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
fanta
Member

Joined: 10/10/2007 10:31:36
Messages: 210
Location: Sos. Giurgiului Bucuresti
IP:
Offline

cu putina atentie si multa concentrare poti face un acvariu care sa iti umple tot spatiul respectiv, un bazin compus partea ingusta poate fi refugiu cu macroalge si lumina, cele 2 cuburi din ansamblu le umpli cu orice vrei tu sa folosesti ca filtrare, iar suspendat deasupra ansamblului poti creea un bazin pentru apa de completare (bazinul de apa de osmoza sa fie dintr-un capat in altul dar doar la latimea spatiului ingust.
cu o schita te pot ajuta zilele urmatoare.
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salut,

Uite la ce ma gandesc eu:
image

In partea din stanga sa stea skimmer-ul, daca mai are loc si ceva reactoare pe langa el.
Bazinul din mijloc sa fie pentru matrix-ul care este acum in canistra (daca vei face 2 sump-uri, nu va mai fi loc de canistra)
In dreapta recircularea si bazinul pt autocompletare.

Pt dimensiuni: toate inaltimile sa fie de 35cm.
- coloana de apa in camera skimmerului -intre 25 cm 30cm - cam atat este necesar cam la toate skimmerele comerciale.
- coloana in bazinul din mijloc - mai mica decat cea din camera skimmerului, la fel si la recirculare.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu suna rau deloc! ... partea nasoala ie mai multe, daca mi-e permis:

- spatiul "de matrix", de pe mijloc... va fi ingust (dificil de umblat acolo) iar accesul va fi de-a dreptul o provocare (trebuie sa ma bag pe dedesubtul mesei).
- constructiv vorbind, va fi o provocare conectarea celor 3 bazine.
- asa, la modul orientativ (deoarece nu am experienta cu sumpurile)... la cata vreme ar trebui spalat matrixul ala?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Matrixul nu merge pus in saculeti?
Legatura dintre bazine cel mai usor este sa o faci cu niste prea-plinuri un pic simplificate (din cele pe care le-a facut si descris foarte bine Dragos). Ar trebui sa fie dotate cu o pompa mica care sa scoata aerul care s-ar putea acumula sus.
[Thumb - Drawing1.jpg]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, mi-e frica de preaplin-urile alea... mai curand as da gauri si as mufa bazinele intre ele cu o bucata de teava.


Later edit: Da, Matrixul se poate tine in saculeti...

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2013 11:57:33


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

Conectarea
Niste treceri/flanse de 40 mm sau chiar de 32 mm ( intre stanga -mijloc si mijloc- dreapta) ar fi mai mult decat suficiente pentru a asigura debitul intre cele 3 bazine. Ar mai trebui totusi lasat vreo 10-15 cm intre bazine ca sa incapa fizic fittingurile deci socoteste lungimea utila mijlocului cu vreo 20-30 cm mai mica decat permite spatiul

Daca diferenta de nivel dintre stanga si mijlco e destul de mare s-ar putea ca trecerea sa o faci cu fitting doar pe bazinul din stanga si sa curga "de deasupra" in mijloc. La fel ar merge si mijloc- dreapta dar atunci e posibil ca nivelele sa urce destul de mult in primul bazin (stanga) si scada dramatic inaltimea ultimului (dreapta)

Spalarea Matrixului

Daca in bazinul din stanga punem o solutie de prefiltrare mecanica (bureti de exemplu, eventual in 2 etape burete grosier + burete fin) la care sa ai acces usor cred ca poti sa extinzi perioada dintre spalari astfel incat sa nu mai fie o problema, sau poate chiar sa uiti de ea.

Pentru bagat dedesubtul mesei care oricum va fi rar poti sa folosesti

image

sau daca ti-e mila de parchet :
image

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2013 12:16:49


-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Bah, mi-e frica de preaplin-urile alea... mai curand as da gauri si as mufa bazinele intre ele cu o bucata de teava.

O sa ai controler super smecher si senzori de nivel

Daca mufezi cu teava cum a propus Dan ar trebui mai intai sa vezi ce pompa vei pune si dupa ce sti debitul ei stabilesti diametrul tevii.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cum am zis deja, nu ma pricep la sumpuri si habar n-am sa le calculez... deci, va fi de munca aici

- cred ca trebuie sa plec de la capacitatea "de evacuare" a preaplinului din bazinul de sus.
- pompa trebuie sa urce "mai putina apa" decat poate preaplinul sa evacueze.
- din topicul lui Dragos (http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/24421.page) reiese ca tipul ala de overflow HOB "duce" intre 5-7000 litri/ora.
- probabil ca o pompa de capacitate nominala 5000 l/h e in regula... cu cat se pierde din debit pe urcare, o sa fiu cam "pe-acolo".

- acum ramane de calculat jocul volumelor, in ansamblul de bazine de jos...
- probabil ca pot folosi pereti despartitori, de inaltimi diferite... ca sa "dau" nivelul apei exact cat vreau, in fiecare compartiment.

Asa, la modul schematic, cam "vad" cum trebuie sa fie... cred ca se pot conecta bazinele intre ele si la baza lor, daca montez inaintea fiecarei "gauri" cate un perete despartitor care sa "regleze" cantitatea de apa.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Revin cu ceva masuratori:

- am masurat spatiul "de sub masa" ... ar intra un bazin lung (70-80 cm) si ingust (20 cm).
- ideea lui Mihai (alexiumihai) imi surade destul de mult...


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com