[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Decorare acvariu...  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Iulian99
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 00:08:01
Messages: 46
Location: Galati
IP:
Offline

Cine imi poate spune o combinatie de plante pentru un acvariu de 150L in care majoritatea pestilor sunt rechini (labeo bicolor, bala, Iridescent, Curcubeu). As vrea un covor verde pe o parte a acvariului, dar nu stiu cum se numesc plantele si care sunt mai bune...
Ma poate cineva ajuta?


Va multumesc
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Iulian99 wrote:Cine imi poate spune o combinatie de plante pentru un acvariu de 150L in care majoritatea pestilor sunt rechini (labeo bicolor, bala, Iridescent, Curcubeu). As vrea un covor verde pe o parte a acvariului, dar nu stiu cum se numesc plantele si care sunt mai bune...
Nu sint rechini. Apartin familiei Cyprinidae si n-au nici o legatura cu rechinii.

Se pare ca ai multi pesti acolo. Spune exact ce si citi. Plantele covor nu se impaca deloc cu acvariile aglomerate.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Iulian99
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 00:08:01
Messages: 46
Location: Galati
IP:
Offline

Acvariul nu este inca gata... dar astea sunt speciile care or sa fie in acvariu... cati??-poate imi spune cineva ca-s cam incepator (io ma gandeam la 1labeo, 2 bala, 2Iridescent, si un curcubeu si restu sanitari etc)
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iulian99 wrote: curcubeu si restu sanitari etc)

Daca vrei sa pui sanitari, acestia vor sa scormoni covorul...
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

De asemenea ai ai in vedere ca cel mai mic "rechin" pe care l-ai pomenit acolo, poate ajunge pana la 12-15 cm, adica nu prea au ce cauta intr-un acvariu de 150 l. Deci ori mai reduci din numarul lor, ori te gandesti sa maresti cotele acvariului

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Iulian99 wrote:cati??-poate imi spune cineva ca-s cam incepator (io ma gandeam la 1labeo, 2 bala, 2Iridescent, si un curcubeu si restu sanitari etc)
In 150 litri nu prea au ce cauta pesti mari. Uite ce spun astia despre bala: link. Nu se tin pesti care cresc peste 30 cm in acvarii de 150 litri. Nu degeaba recomanda aia 500 litri.
Nici labeo nu-i prea mic ....... Mai gindeste-te la pestii pe care vrei sa-i pui acolo.
Ce-s aia iridescent si curcubeu?

Poze: smilie ... Poze cu plante
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Ca sa nu mai vorbim de cei mai maricei care ajung la 1m si ceva, pe langa asta unii dintre ei sunt pesti de card si se recomanda cate 4-5 exemplare.
@Marele Alb
iridiscent poate fi pangasius sutchi

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
Iulian99
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 00:08:01
Messages: 46
Location: Galati
IP:
Offline

nici macar unu(bala)??? curcubeu=Epalzeorhynchos frenatum si Iridescent=pangasius sutchi ca io asa i-am gasit...

oky, logic de altfel... sanitarii cauta in nisip... si daca o sa fie covor... dar ma gandesc sa pun numai pe o parte covor sau mai bine... am vazut la Dalles e vorba de o alga Cladophora aegagropila destul de cool care sper sa ma satisfaca... si atunci o sa fie cool si pentru sanitari...
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Iulian99 wrote: nici macar unu(bala)???
No way .......
Iulian99 wrote:curcubeu=Epalzeorhynchos frenatum
Mai bine fara.
Iulian99 wrote:Iridescent=pangasius sutchi ca io asa i-am gasit...
No way again .......
Iulian99 wrote:oky, logic de altfel... sanitarii cauta in nisip... si daca o sa fie covor... dar ma gandesc sa pun numai pe o parte covor
Si cum le interzici accesul sanitarilor pe covor? Daca vrei neaparat sanitari, pune-i dupa ce se prinde bine covoru'. Sper ca vrei Corydoras nu Hoplosternum .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iulian99 wrote::
sanitarii cauta in nisip... si daca o sa fie covor... dar ma gandesc sa pun numai pe o parte covor sau mai bine... ...

Si o sa le zici sanitarilor: Stop! Pe aici nu se trece! ...sau ai alta varianta? :o
Iulian99
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 00:08:01
Messages: 46
Location: Galati
IP:
Offline

Sper ca vrei Corydoras nu Hoplosternum .......


Care este ideea? adica care e mai bun sau mai activ?
[Email]
Dragosman
Moderator
[Avatar]

Joined: 05/03/2003 00:58:04
Messages: 594
Location: Bucuresti - Iancului
IP:
Offline

Iulian99 wrote:
Sper ca vrei Corydoras nu Hoplosternum .......


Care este ideea? adica care e mai bun sau mai activ?


...mai mic

In Aquarium Veritas!
[Email] [Yahoo!]
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hoplo cresc mari si scurma substratul.
Corydoras sunt mai mici, mai pasnici si mai eficienti.
Acuma e alegerea ta.

Pentru ca tot vad ca ai o pasiune pentru "rechini", poti incerca cel mult 2 bala la un acvariu de 200L (si sa te rogi ca nu vor creste prea mari ).

Daca tii mortis la un acvariu de 150 L, mai bine asculta-l pe Marele Alb: fara "rechini"!
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

La pangasius poti sa rentunti de pe acuma. 150L sunt prea putini pentru pestii astia. Cresc foarte mari, si cand se sperie prind viteze mari si se lovesc de sticla. Eu zic sa te documentezi temeinic inainte sa te apuci. Citeste despre fiecare specie si te hotarasti dupa. In plus, cum inainteaza in varsta devin tot mai vegetarieni, asa ca plante nu o sa mai ai in acvariu dupa aceea

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
Iulian99
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 00:08:01
Messages: 46
Location: Galati
IP:
Offline

:o Oky! Am inteles cat de cat... . Totusi ce specii (mai marisori) ar fi mai potrivita pentru un acvariu de 150L? (inafara de scalari) care nici sa nu-mi manance plantele si sa fie si frumosi?? Eventual dati un link...doua :-P
Merci
[Email]
Iulian99
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 00:08:01
Messages: 46
Location: Galati
IP:
Offline

Scuze de greseli... is rupt de oboseala dupa ce am venit de la Bucuresti unde am cautat in disperare niste standuri cu accesorii pentru acvarii si pesti si nu am gasit nik (am fost in NIRO incurajat de un "prieten" )
[Email]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pai depinde de multi factori. Sunt multe feluri de pesti care o duc bine intr-un acvariu de 150 litri.
Da si tu niste detalii: sa fie colorati, sa fie de card, cam cate specii de pesti vrei sa ai, vrei sa ai si plante in acvariu, cam cum e apa pe la voi (dura, moale, etc.) Nimeni nu are de unde sa stie cam ce iti place tie. (mai ales daca zici ca nu ai gasit nimic pana acu... dar ce cautai defapt

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
Iulian99
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 00:08:01
Messages: 46
Location: Galati
IP:
Offline

Cautam si io cat tot omu' incepator diferite accesorii (incalzitor cu termostat, d'ala de curatat fundu acavriului, solutie de scos clorul din apa, etc). Apropo: io am cumparat un filtru resun 1200L... stie cineva care sunt limitele lui?(adica cati litri ar avea acvariul max in care el si-ar face treaba normal) duce pana la 200L? M-ar mai interesa cum se poate vedea care este duritatea apei-am o banuiala- cam lasa calcar pe vas... (e apa de Dunare).

Inca o problema: stie cineva care apa este mai buna pentru pesti cea de Dunare sau de Vrancea?

Pai in legatura cu pestii... sa facem o filtrare... sa fie activi (vioi). Am o atractie pentru bala, pangasius, labeo bicolor... daca s-ar putea ceva asemanator?

Mersic pentru info si scuze pt intrebarile stupide... :p
[Email]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Iulian99 wrote:... sa fie activi (vioi). Am o atractie pentru bala, pangasius, labeo bicolor... daca s-ar putea ceva asemanator?


Cred ca ti-ar placea niste Jandarmi. Numele complicat :

Danio aequipinnatus - Giant Danio
Marime: ~ 8-10 cm
Fam: Cyprinidae
Comportament: peste de banc, neagresiv
Temp. optima: 23-25 grade celsius

Inoata in grup si au niste reflexii albastre foarte frumoase (asemanator cu pangasius). In rest, nu sunt foarte pretentiosi. Mai alearga pestii prin acvariu, daca o sa ai si alte specii mai mici, da in general sunt pasnici.
un link spre o poza, ca e cam mare si nu vreau sa ma injure cei cu viteza mica de net :
http://www.akwafoto.pl/fotoreport/zoo_warszawa/danio_aequipinnatus.jpg

Mai poti sa adaugi v'o 2-3 hoplo, pentru ca jandarmii nu prea mananca de pe fundul acvariului, iar hoplo o sa curete zona aia bine de tot

Eventual si o pereche de ancistrus sa mai curete algele, sau inscriete in cursa pentru Otto, vezi postul de la Catfish Sindicatul luptei impotriva algelor! , si nu o sa mai ai probleme nici cu algele.

In rest, mai vezi si tu... da nu supraaglomera acvariul, ca nu e frumos sa ai o ciorba in acvariu. Decoreaza-l frumos (mai vezi idei pe forum) si nu tine foarte multe specii. Parerea mea

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Iulian99 wrote:Cautam si io cat tot omu' incepator diferite accesorii (incalzitor cu termostat, d'ala de curatat fundu acavriului, solutie de scos clorul din apa, etc). Apropo: io am cumparat un filtru resun 1200L... stie cineva care sunt limitele lui?(adica cati litri ar avea acvariul max in care el si-ar face treaba normal) duce pana la 200L? M-ar mai interesa cum se poate vedea care este duritatea apei-am o banuiala- cam lasa calcar pe vas... (e apa de Dunare).

Inca o problema: stie cineva care apa este mai buna pentru pesti cea de Dunare sau de Vrancea?

Pai in legatura cu pestii... sa facem o filtrare... sa fie activi (vioi). Am o atractie pentru bala, pangasius, labeo bicolor... daca s-ar putea ceva asemanator?

Mersic pentru info si scuze pentru intrebarile stupide... :p


Mda..ti-ai luat acelasi filtru care il am si eu.Pana nu i-am pus robinet imi era ca jetul de apa sa nu imi sparga geamul.E mult prea puternic pentru 100L ai mei..si pentru cei 200L ai tai.Deci in concluzie iti recomand un robinet..costa 7.500 lei.Ieftin si te scapa de dureri de cap.

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com