[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal acvariu skija  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salutare din nou , nu am mai pus planta despre care era vorba in topic in acvariu . Multumesc ptr indicatii .

Am terminat acum 2 zile si asa arata acvariul : 85 x 35 x 45 , filtru Eheim 2222 , pozitionat temporar , am pus doua tipuri de "gazon" Hemianthus si Marsilea hirsuta , sa vad careia ii va merge mai bine , nu cred ca o sa investesc in CO2 .

As dori cateva sugestii ptr background , ce culoare sa pun: negru , maroniu etc ... ? Mie personal nu-mi place cum arata partea din mijloc a acvariului , sau asta doar ca plantele inca nu sunt crescute inca , nu stiu ce sa zic .

Va rog sugestii , critici la adresa acvariului , nu ma supar deloc , este primul acvariu dupa vreo 20 de ani

Mentionez ca o sa adaug 3-4 ancistrusi , cory poate 4 buc . Nu stiu inca daca o tin cativa Neoni sau Rasbora sau poate cativa creveti .

Multumesc


Editat de stefanp: am impartit topicul vechi, pentru ca acela avea alt subiect. Vom continua jurnalul aici.
[Thumb - DSC_0324 - Copy.JPG]

[Thumb - DSC_0321 - Copy.JPG]

[Thumb - DSC_0323 - Copy.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 23/10/2013 22:26:42

Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 345
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

Arata bine , dar iti recomand ottocinclus in loc de ancistrus , e mai mic si mai eficient. bAfta
[Email] [Yahoo!]
flash gordon
Member
[Avatar]

Joined: 15/12/2011 06:30:51
Messages: 141
Location: Montreal Canada
IP:
Offline

Salut si bine ai venit!.Asa cum a spus si colegul ar fii bine sa cumperi otto.Ca pesti ti-as recomanda cu mare caldura Neoni si Rasbora arlequin sau espei.Acvariul arata binisor ar mai fii loc de ceva plante in partea central-spate.Nu ai specificat nimic de lumina,cati wati ai?de cati litri este acvariul ?.O alta intrebare:fertilizezi? si daca da micro sau macro.Contrar celor spuse de tine pentru Hemianthus cuba ai nevoie de multa lumina (peste 1watt pe litru)iar de un system de CO2 nu mai zic(este obligatoriu).Succes!
[Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut , acvariul are 85 x 35 x 45 , am 2 tuburi de 18 W (neon), nu am inceput inca fertilizarea , acvariul are doar 6 zile , maine o sa fie o saptamana de la setup , o sa fetilizez cu JBL ferropol , substratul este jbl aquabasis aprox 4 cm peste care am pus jbl manado . Va rog sa-mi spuneti daca JBL ferropol este ok sau recomandati altceva .Nu stiu sincer ce inseamna fertilizare micro sau macro . O sa mai astept sa vad cum cresc sau nu plantele sa vad daca va fi necesar sa mai plantez . Ph intre 7.5 si 8 , nu pot sa aproximez mai exact in urma testului de Ph de la Tetra.

Imi cer scuze , nu doresc sa fac reclama la vreuna din firmele mentionate mai sus , rog un administrator sa stearga/corecteze daca e nevoie .

Merci . Astept feedback de la voi
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Fertilizantii micro sunt reprezentati de elemente precum fier, molibden, zinc, mangan si altele. Cea macro cu elemente precum azot, fosfor, potasiu, carbon si altii.

Detalii: http://acvariu.ro/forum/posts/list/14589.page

Fertilizantii JBL sunt fertilizanti cu micro elemente. E o linie de fertilizare buna, mai ales la pretul ei. Trebuie sa folosesti atat Ferropol cat si Ferropol24.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

M-am hotarat sa pun ptr inceput 5 cory panda si 4 otto , restul inca nu m-am hotarat daca o sa fie creveti sau pesti . Credeti ca sunt prea putini ptr acest acvariu ? Din cate am citit eu si la cory si la otto le place sa fie mai multi in acvariu .

Cam cand credeti ca ar trebui sa incep fertilizarea plantelor ? Azi a trecut o saptamana de la setup-ul acvariului .

Merci
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Incepe fertilizarea micro, eventual un pic sub doza recomandata.
Nu mai stiu...co2 ai?

Cred ca te grabesti cu pestisorii. Mai lasa macar o saptamana. Pentru ciclare ai pus ceva mancare in apa?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut , nu am CO2 , da am pus un pic de mancare ptr ciclare, pestii o sa-i pun peste o saptamana , doar ca astia ma gandeam sa-i pun la inceput , credeti ca 25-26 grade este ok si ptr cory si ptr otto ?
mihutady
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2012 13:16:53
Messages: 83
Location: timisoara
IP:
Offline

este ok,chiar daca cory prefera 22-23 de grade(au stat si ei si crevetii red chery la 30 de grade vara si erau toti foarte ok).parerea mea personala este ca un 24 de grade este ok si pentru pesti pentru plante(in general).mergi si la Hornbach si cumpara 15 neoni(au cel mai mic pret la Hornbach).la mine neonii,guppy,cory,ancistus stau bine mersi impreuna cu(,)crevetii(tot timpul trebuie sa donez din ei,sunt prea multi).Hemianthus cuba fara co2 se va inalta,depinde insa si de lumina(macar 0,5 w/l).daca o sa ai si creveti ai nevoie de un prefiltru de la eheim(chestia aia mica care o aia acum ca prefiltru se va infunda cam des)

This message was edited 1 time. Last update was at 26/10/2013 17:54:59

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Construieste macar o "bomba" la pet, pentru co2.
Si niste easycarbo.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/10/2013 18:59:27


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Am luat JBL ferropol si ferropol 24 . Credeti ca aceste doua combinatii nu ar fi de ajuns ?

Ptr CO2 inca ma mai gandesc daca sa investesc sau nu , sincer mai mult de 4-500 RON nu as investi ptr CO2 .Exista solutii la acest buget ?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

skija wrote:Am luat JBL ferropol si ferropol 24 . Credeti ca aceste doua combinatii nu ar fi de ajuns ?


Aceasta combinatie asigura doar microelementele.
Carbonul din bioxidul de carbon e un macroelement.

skija wrote:
Ptr CO2 inca ma mai gandesc daca sa investesc sau nu , sincer mai mult de 4-500 RON nu as investi ptr CO2 .Exista solutii la acest buget ?


Daca ai 500 de lei buget, cu putin noroc poti gasi o butelie, reductor de presiune si poate o electrovalva (secondhand bineinteles). Iar un reactor pentru difuzia gazului poti sa-ti bricolezi tu (pe care il pui pe furtunul de out al filtrului extern si astfel te mai ajuta si la problema cu debitul prea puternic ).
Urmareste rubrica vanzari de aici (era un user "marian4232" care avea la vanzare butelii si reductoare chiar noi).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

stefanp wrote:Construieste macar o "bomba" la pet, pentru co2.
Si niste easycarbo.


Salut , folosesc JBL ferropol si ferropol 24 , doeocamdata raman pe varianta aceasta , anuabias a facut frunze noi , cryptocorynele au crescut au facut frunze noi , hemianthus creste incet incet , drept ca in sus , o sa vad daca se vor extinde ca si gazonul adica pe orizontala . Acvariul are o saptamana si 3 zile . CO2 nu cred deocamdata ca o sa investesc , intrebarea mea este daca pot sa lolosesc si easycarbo in combinatia cu JBL ferropol si ferropol 24 , sau daca are vreun rost sau care ar fi "value add". Din cate am citit am vazut ca ridica nivelul CO2 in acvariu si reduce crestera algelor . Undeva pe la 1 ml se recomanda ptr un acvariu de 50 litri plantat moderat zilnic .
Ferrpol 24 pun 2 picaturi zilnic


stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Dupa cum ti-am spus mai sus, ferropol face o aditie de microelemente.

Carbonul (din bioxidul de carbon sau din easycarbo) este un macroelement, adica altceva fata de ce iti ofera Ferropol.

Da, poti pune easycarbo, va face bine. Si in paralel poti face si bomba de co2 (reteta cu drojdie in pet)...te ajunge cativa lei.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salutare , cum am precizat am 2 tuburi Sylvania F18W/T8/765 . Credeti ca gasesc o varianta compatibila mai puternica , adica 30w , cred ca as avea nevoie de lumina un pic mai puternica .Sau daca nu neaparat wati mai multi , atunci lumeni mai multi . Acvariu are 120 l brut .

Merci
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salutare din nou , ma tot gandesc mai serios si tot caut sisteme CO2 , analizez , adun date , preturi .....Am o intrebare ptr voi, cat credeti ca o sa ma tina o de Butelie CO2 de 500 gr (1 luna , 2 luni .....etc) , avand in vedere dimensiunile si plantele din acvariul meu ? Eu sunt limitat la spatiul ptr butelie , sar putea sa trebuiasca sa o tin pe orizontala , adica culcat , credeti ca acest lucru influenteaza functionalitatea ei in vreun sens ?

Merci

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

E prea mica o butelie de 500 de grame, se va termina repede. Nu pot sa-ti spun exact in cat timp, dar oricum, destul de repede.
Plus ca nu prin multe locuri iti vor incarca o butelie asa mica.

Ia o butelie de 2 kg...poate ii gasesti loc undeva...
Si nu o tine culcata. Din cate stiu eu, trebuie tinuta in picioare (in interior co2-ul este lichid). Daca vorbesc prostii, sa ma traga cineva de urechi.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salutare din nou , as avea 2 intrebari daca se poate :

-mi-am luat o lampa 2 x 24 W (am renuntat la capacul vechi) , unul dintre tuburi este un roz foarte deschis , celalalt e lumina "alba" , ce experienta aveti cu acest tip de tub roziu ? este ok ? sau sa mai bine mai iau un tub "alb" de 24w si sa-l inlocuiesc pe cel roz ?

- am 4 pomacea in acvariu si cred 80 % ca iei imi mananca hemianthus-ul , chiar sunt asa fomisti pomaceea acestia ? mananca non stop plante ? ce imi recomandati ? este ok pomaceea in acvariu plantat sau nu ? mentionez ca am si 6 creveti crystal red

Merci
[Thumb - 1.jpg]

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

skija wrote:
-mi-am luat o lampa 2 x 24 W (am renuntat la capacul vechi) , unul dintre tuburi este un roz foarte deschis , celalalt e lumina "alba" , ce experienta aveti cu acest tip de tub roziu ? este ok ? sau sa mai bine mai iau un tub "alb" de 24w si sa-l inlocuiesc pe cel roz ?


Teoretic lumina aia roz ar trebui sa fie buna pentru plante...dar zi-ne ce scrie pe neon (ar trebui sa scrie firma si modelul, plus niste numere)

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut , mi-am facut rost de 2 butelii de CO2 , merge 1 Kg de CO2 in fiecare , avand in vedere ca doresc sa "bag" CO2 12 ore pe zii cam 1 bula pe secunda aveti idee cam cat timp ar tine o butelie ca aceasta ? Intreb deoarece vreau sa stiu daca trebuie sa iau una mai mare , adica de 2 kg . Ideea este ca eu sunt limitat la spatiu si trebuie sa tin butelia cam la 30-40 de grade inclinata , nu am spatiu sa o tin pe verticala .

Poate daca imi ziceti cat tine una de 2 sau 3 kg as putea sa concluzionez si eu cam cat ar tine aceasta de 1kg , stiu ca multi aveti butelii mai mari .

Merci
[Thumb - IMG-20131108-04865 - Copy.jpg]

 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com