[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Baie de peroxid pentru Zoas  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Acvariul marin de 30L a fost la un moment dat neingrijit si micile bucatele de Zoas pe care am reusit sa le gasesc pe la magazine (caci nu pot sa cumpar pietroaie pline, n-am loc) s-au umplut de alge. Spre deosebire de micile Plate Corals care nu par sensibile la alge (adica se umfla oricum la lumina si se strang noaptea), zoas nu se mai deschideau.

Am studiat pe net si am ajuns la concluzia ca se poate face o baie in peroxid ... si cum bucatelele mele erau mici si nu voiam sa adaug peroxid in acvariu, am zis sa incerc. Postul asta descrie etapele

Pe 17 Oct, iata cum aratau Zoas: stranse, pline de alge:

image image

Am luat un castronel de plastic, pus cam 150mL de apa din acvariu si vreo 20mL de peroxid 3% ... si am scufundat 2 corali (cel din poza de mai sus este cel mic pe stanga). Zoas se strang atunci cand le scoti din apa, dar atentie ca sa fie cu adevarat stranse inainte sa fie scufundate in solutie:

image image

Algele au inceput sa faca o gramada de bule de oxigen. Viermisorii nu rezista la asa ceva, ceea ce m-a bucurat ca nu ii suport:

image image

Dupa 3 zile (pe 21 Oct) aratau asa:

image image

Dupa inca o zi (ieri, 22 Oct) aratau asa: deja s-au deschis mai mult, si mult mai putine alge ramase:

image image

Asa cum am gasit si in cele cateva posturi pe net straine, se pare ca Zoas rezista foarte bine acestui tratament ... asa ca la nevoie mai exista o solutie contra algelor punctuale.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

eu fac direct 10 min baie apa de osmoza ) si cad toate draciile de pe ei:
asterine, nudibrachs, spideri....

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nea' iulian, incearca sa pui Aiptasia-X pe algele alea... sa vezi cat de curata ramane piatra ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

da e bun peroxidul ,am folosit la zoas si gsp dar e totusi o metoda agresiva,gsp ul a stat inchis dupa aceea vreo 3 saptamani ,si a revenit intre timp
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com