[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
urgent am nevoie de ajutor  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
sykes
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2005 21:00:40
Messages: 59
IP:
Offline

am nevoie de ajutor urgent pt ca nu vreau sa ma trezesc cu apa peste mine in casa .Acum 2 zile prietenul meu mi-a adus un acvariu de dimensiunile 85L /35l/35h care e facut din sticla de 4 .L-a luat de la cineva care tinea pesti in el de doi ani si nu s-a intamplat nimik dar mie mi-e frica .Am pus si eu apa in el dar nu pana sus ci doar 28 cm si a facut burta cam 2-3 mm .Ma gandeam sa ii pun niste intarituri din geam de 6 si il umplu tot la fel adica nu pana sus pt ca nu vreau sa renunt la el si pana fac rost de geam de 8 sa fac alt acvariu mai e ceva timp , de aceea va rog sa ma ajuta-ti si pe mine <cum sa pun intaritoarele ca habar nu am>
little nemo
Junior member

Joined: 24/11/2005 12:09:32
Messages: 18
Location: Galati
IP:
Offline

Ai 2 posibilitati :
1) Te duci la geamgiu si ii rogi sa-ti taie 2 fasii (sau baghete) de geam de 5-6mm, late de aprox 4cm ,si lungi de 84cm , vii acasa golesti acvariul , umpli o seringa de silicon , pui un snur de silicon pe cantul baghetei cumparate de la geamgiu , si o asezi perpendicular pe fata interioara a bazinului la aproximativ 5mm de marginea superioara, dupa care repeti operatiunea si pentru cealalta fata. Bazinul trebuie golit pentru a putea fi aplecat pe fiecare fata pentru montarea baghetei (intaritoarelor ) si lasat suficient pentru a se intari siliconul
2)Tot la geamgiu , si ceri o bucata de geam cu dim de 36x10cm cu o grosime de 4mm pe care o lipesti pe gura acvariului , cam la mijlocul acestuia , cu silicon . Dar si pentru aceasta operatiune trebuie sa golesti acvariul pana cand fetele lui revin la forma initiala (sa dispara curbura )
Eu iti recomand prima varianta , e mai sanatoasa si ai sa poti folosi acvariul mult timp de acum inainte .
Spor la treaba!!

toata lumea stie ca anumite lucruri sunt imposibil de realizat, asta pana cand vine cineva care nu stie acest lucru.... A. Einstein
[Email] [Yahoo!]
sykes
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2005 21:00:40
Messages: 59
IP:
Offline

acvariul are fund dublu primul geam este de 4 si cel de al doilea e de 6
little nemo
Junior member

Joined: 24/11/2005 12:09:32
Messages: 18
Location: Galati
IP:
Offline

Eu nu m-am referit la fundul acvariului cand am spus ca trebuie intarit , ci la lateralele mari ale vasului sau partea prin care te uiti in acvariu Am crezut ca ti-ai dat seama din moment ce ti-am zis ca lungimea baghetei de sticla trebuie sa fie de 84 cm , cu 1 cm mai scurta decat lungimea acvariului !!

toata lumea stie ca anumite lucruri sunt imposibil de realizat, asta pana cand vine cineva care nu stie acest lucru.... A. Einstein
[Email] [Yahoo!]
sykes
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2005 21:00:40
Messages: 59
IP:
Offline

normal ca lateralele trebuie intarite ca nu sunt chiar asa de proasta :-) sa nu inteleg ce naiba dar am zis ca acvariul are fundul dublu pt ca am uitat sa zic de prima data pt ca din cate stiu eu si asupra fundului este o oarecare presiune
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Detalii constructive intaritoare acvarii. Poate iti va fi de ajutor.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Marele Alb e expert in acvarii la limita ca al tau dar cum el n-a postat o sa repet cateva din sfaturile pe care mi le-a dat mie.Chiar daca pui intaritoare , nu-l umple mai sus de 30 cm.Pune intaritoarele pe la inaltimea de 27-28 cm , din sticla de 6 mm.Poti sa le faci de 4 cm si cred ca merge si pe toata lungimea acvariului dar numai daca le pui pe exterior.Eu am un acvariu de 50 l facut din sticla de 4 mm ,dar i-am pusi intaritoare atat sus cat si la baza unde sunt lipite fetele de fund(pe toate 4 am pus) si totusi mi-era frica sa-l umplu pana la 35 cm cat are inaltimea maxima.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Pune intaritoarele pe la inaltimea de 27-28 cm , din sticla de 6 mm.Poti sa le faci de 4 cm si cred ca merge si pe toata lungimea acvariului dar numai daca le pui pe exterior.


Salut johnny6600 !

Intäritoarele pe exterior? Ideea m-i se pare neobisnuitä! Care laturä a intäritorului se aplicä pe fata exterioarä a acvariului? Cea de 6 mm ?(formeazä o portiune expusä usor accidentärii), sau cea de 4 cm? (se curbeazä si ea, din cauza lätimii insuficiente pe raza curburii) Aceste dezavantaje dispar la aplicarea laturii de 6 mm a intäritorului pe suprafata interioarä a fetzelor acvariului, chiar dacä ocupä lungimea totalä, minus 3-4 mm, spatiu necesar introducerii liantului intre intäritor si fetzele laterale.
Ioan

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

johnny6600 wrote:nu-l umple mai sus de 30 cm.Pune intaritoarele pe la inaltimea de 27-28 cm , din sticla de 6 mm.

Cam asa zic si eu. Cu precizarea sa pui intaritoarele la vreo 30 cm de fund si sa-l umpli pina la 1-2 cm sub intaritoate. Intaritoare pe care le-as face doar de vreo 75 cm lungime sa ramina suficient loc pentru firele de la incalzitor, filtru sau, de ce nu, pentru furtunele de la un eventual filtru canistra . E riscant sa-l umpli pina sus. Poti pune tuburile de neon in cei 5-6 cm ramasi deasupra nivelului apei.

johnny6600 wrote:dar numai daca le pui pe exterior.

Nici eu n-am inteles cum e cu intaritoarele pe exterior .

Poze: smilie ... Poze cu plante
sykes
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2005 21:00:40
Messages: 59
IP:
Offline

astazi am fost si am taiat geamu pt intaritoare si m-am gandit sa pun si pe laterale intaritoare si una pe mijloc .Fac bine sau nu?
bazil88
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/12/2004 12:37:59
Messages: 362
Location: Alba Iulia
IP:
Offline

este bine, insa recomandabil ar fi sa nu-l umpli pana sus, cel mult 30cm inaltimea coloanei de apa ...este totusi sticla de 4mm si chiar daca elimini prin intarituri " burta" lateralelor mari ramane tensiunea pe toata suprafatza geamului si poate plesnii la atingere/ curatare, etc.

Sa fii liber nu inseamna sa faci tot ce vrei, ci sa stii ca poti sa vrei.

http://www.youtube.com/watch?v=yKihfekc7Qo

aim icon
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

sykes wrote:m-am gandit sa pun si pe laterale intaritoare si una pe mijloc .Fac bine sau nu?

Intaritoare pe laterale n-are rost sa pui. Aia transversala pe mijloc e buna .

Poze: smilie ... Poze cu plante
sykes
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2005 21:00:40
Messages: 59
IP:
Offline

Am pus intaritoarele si dupa o saptamana l-am umplut cu apa <adica 75 de litri>din cei 104 pe care ii are acvariul .Nu a mai facut burta i-am pus intaritoare pe lungime de 4cm din geam de 6 si una pe mijloc de 10 cm .Sper sa nu am probleme cu el de acum incolo si va multumesc tuturor celor care m-au ajutat
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com