[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
alex08 - Tranquility Insula culorilor  XML
Forum Index » Crème de la Crème
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Va prezentam acvariul colegului nostru alex08.
Pentru intrebari si comentarii, topicul original este aici: http://acvariu.ro/forum/posts/list/23478.page

===================================

Data startului: 19 septembrie 2012
Dimensiuni acvariu: 100 L x 55 l x 45 h cm
Volum brut: 247.5 litri

Echipamente
Iluminare :
-1xHailea 4x39w + 1xHailea 2x39w , 7h30m/zi
-3xGiesemann Midday + 3xGiesemann Aquaflora

Filtrare :
-1xHailea hf 150 cu skimmer montat
-1xEheim thermofilter 2322

Incalzitor :
-1xAquael AQn300 - 300w

Racire :
-4 coolere

CO2 :
-1xbutelie 6 kg
-reductor Dennerle Profi 2000
-numarator de bule
-valva unisens
-reactor DIY

Pietris si substrat nutritiv :
-JBL Manado 35 kg
-fara substrat nutritiv

Decor :
-lemn red moor
-cateva bucati lemn de vita de vie

Fertilizare :
-Trace Mix Plus
-PPS-Pro
-Easy Life Easy Carbo
-Easy Life Kalium

Plante :
-Didiplis diandra, Pogostemon erectus, Rotala macrandra green, Rotala macrandra variegated, Rotala sp. butterfly, Rotala sp mini pearl, Prosepinaca palustris cuba, Eleocharis parvula, Microsorum pteropus mini, Anubias petite, Alternanthera reineckii mini, Hemianthus glomeratus

Fauna :
-Glass bloodfin tetra, Amandae tetra, SAE

Despre bazin

Tranquility este un proiect mult asteptat, din care am avut multe de invatat si invat in continuare.
Modificarile facute de-a lungul lunilor ce au trecut, atat la partea de iluminare cat si la partea de fertilizare m-au ajutat sa-mi fac o idee de cum poti avea un acvariu cu plante sanatoase si cum sa stam cat de cat departe de nedoritele alge.
Insula creata initial s-a dezvoltat pe parcurs, devenind intr-un final un "conglomerat" alcatuit din plantele preferate, ce cu greu il mai pot tine in frau datorita aspectului compact.
Consider Tranquility ca fiind un inceput frumos in acest hobby, cu un iz usor de aquascape si care mi-a pus imaginatia la contributie.

Poze

image
image
image
image
image
image
image
image

This message was edited 1 time. Last update was at 04/01/2017 01:13:53


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Crème de la Crème
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com