[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
bobesku - Mbuna Realm  XML
Forum Index » Crème de la Crème
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va prezentam acvariul colegului nostru bobesku.
Pentru intrebari si comentarii, topicul original este aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/15126.page

==============================

Data start: 01 iunie 2011
Dimensiuni bazin: 180 L x 60 l x 50 h cm (grosime sticla 12mm)
Volum brut: 540 litri

Stoc:
1m + 4f Cyrtocara Moori; 1m + 4f Copadichromis Borleyi Kadango; 1m + 2 f Nimbochromis Livingstoni; 2m + 7f Acei Msuli; 1m + 2f Labeotropheus Trewavasae Chilumba; 2m + 2f Labidochromis Caeruleus; 1m + 1f Pseudotropheus Elongatus Mpanga; 1m Iodotropheus Sprengerae; 1m Aulonocara Baenschi;

Plante:
NU
Decor / hardscape: nisip granulatie fina bej, pietre bazaltice din zona montana; autocolant negru pe spatele bazinului

Echipamente:
Filtrare: Eheim 2080 (1700l/h, 90% ceramice), Sun Sun (2000 l/h, 90% ceramice), Pompa valuri SunSun (6000 l/h)
Incalzire: Hydor ETH inline (300W)
Iluminare: 2 x T5 Aquamedic Reef White si Blue (10000K si 15000K), Tub LED de exterior culoare turcoaz (moonlight)
Altele: UPS Trust (600 VA), 2 Prize programabile digitale Strohm

Intretinere saptamanala: schimb de apa 50-55%, aspirare substrat, curatare geamuri
Intretinere la 4-5 luni: curatare canistre

Hrana si dieta pesti: NLS Cichlid Formula 90%, Sera Granugreen 5%, Ocean Nutrition Mysis sau Zooschatz Malawi Mix 5%. 2 mese scurte zilnic, post sambata sau duminica.


Cateva cuvinte despre bazin:

Am construit acest acvariu pentru pasiunea si placerea mea personala. Multe elemente au fost DIY dar am lasat atat constructia standului (teava rectangulara sudata si PAL) cat si a acvariului pe mana profesionistilor.
Am fost ajutat, indrumat si am planificat cu mare grija. Prima sursa a pasiunii a fost acvariul "Marele African" al lui Koala, un topic minunat pe care l-am citit cu cativa ani inaintea inceperii propriului proiect.
Ulterior au urmat si colegii care m-au determinat sa dau start la planificare si executie. Ei nu doar m-au inspirat dar m-au si ajutat si nu pot sa nu-i enumar aici: Pomi si Malawi Crys. Este o placere si o desfatare sa am un asemenea bazin in casa, si nu cred ca as putea locui undeva unde sa nu am "macar" un astfel de acvariu, daca nu si mai mare.

Am plecat la drum cu ideea unui setup care sa reflecte biotopul specific lacului Malawi, mai precis zona stancoasa propice mbunelor. Ulterior am prins drag si am introdus si specii din categoria "haps / open-water" care m-au determinat sa trec oarecum intr-o zona de tranzitie, impartind decorul, renuntand la formatiunile mici stancoase, astfel incat pestii sa aiba si cateva zone de plaja.

Pestii au crescut, daca la inceputuri am avut peste 50-60 de exemplare, acum am in jur de 30, doar ca mai mari. Am incercat sa dau o stabilitate acestui proiect, si sper ca am reusit intr-o mare masura. Am o grija deosebita cand vine vorba despre mentenanta si recomand cu mare caldura colegilor sa foloseasca un test de NO3 ca indicativ al bunei functionari si a stabilitatii bazinului.

Va astept cu drag si pe topicul meu, si va urez ape cat mai limpezi!

Cateva poze reprezentative (si clipuri video):

De la inceputuri:



image

image

image

image





De-alungul timpului:





image

image

image

Recente- Toamna 2013:



image

image

image


This message was edited 3 times. Last update was at 25/02/2016 20:35:06


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Crème de la Crème
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com