[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sallut,si bine v-am (re)gasit.  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

Sall All

*La recomandarea lui *stefanp :

Cum spuneam, bine v-am (re)gasit.

Aveam un acvariu de 100L de prin '97,

si care acum o luna a inceput sa curga pe la imbinare, din fericire pe la jumatate, nu in partea de jos,
si tot din fericire, a avut bun-simt si a inceput sa curga in prezenta mea.. Deci am evitat sa-l inund pe vecinul de la 7, de sub mine,
pe care am avut bunu-l simt si norokul karmic sa nu-l inund niciodata, in cei 30 de ani de convietuire.

Deci a trebuit sa iau masuri si sa activez un proiect mai vechi, pe care-l tot amanam din motive financiare.

Asa ca, am facut un alt bazin, de 300L (130x40x60).

Imi plac f mult plantele, asa ca as vrea sa-l populez nu numai cu pesti (si creveti, crabi, melci) cat si cu f multe plante.
M-as dori un mix intre biotopul bazinului de mijloc al Amazonului (PH 6.5~7) ca si baza, si ceva de prin Asia, poate si putine plante din Africa ~ Madagascar (crinum, etc.)

Facu-sem deja servanta, la dimensiunile visate, acum cativa ani, dar mai lipsea noul bazin.
Deci, vechiul bazin :



[Thumb - Acvariul Meu Vechi [1].jpg]

[Thumb - Acvariu vechi x.jpg]

[Thumb - P1010533 x.jpg]

This message was edited 4 times. Last update was at 13/10/2013 19:39:08


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
bogdann_c
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/05/2012 19:21:00
Messages: 88
Location: Radauti
IP:
Offline

Bine ai revenit si spor la treaba.
Macar vecinu stie cu ce helesteu doarme deasupra capului?)
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

Si acum noul bazin, 130x40x60 cu geam de 10, crud inca :
[Thumb - Acvariu nou [1].jpg]

[Thumb - Acvariu nou [2].jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 13/10/2013 19:53:41


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

Ms frumos, bogdann_c .

Sow, planuri... In afara de pesti, plante si alte vietati, in prima urgenta mai am de confectionat saptamana asta capacul.
As vrea sa-l fac eu, din Komatex ( http://www.geplast.ro/placi-pvc/placi-pvc-expandat-komatex ), iar ca sursa de lumina clar aleg produse cu LED.
Exemplu : http://www.iluminat-ieftin.ro/1/Proiector-cu-LED-10W
http://www.iluminat-ieftin.ro/231/Proiector-cu-LED-ultraslim-10W
http://www.iluminat-ieftin.ro/105/Proiector-LED-RGB-cu-telecomanda-10W

As pune proiectoare RGB, dar inca astept raspuns de la firma, sa-mi spuna daca pot regla spectrul luminii astfel incat sa pot combina culorile intre ele, nu doar sa reglez intensitatea fiecarei culori, separat.
Sa pot cumula, de exemplu, lumina galben-rosie cu cea bleo-albastra, cam pe la un spectru de 450 si 650 nm .
Ca si intensitate, as cumula cam 1 lumen/litru. Sper sa fie suficinet, mai ales ca proiectoarele vor directiona eficient lumina in jos, spre plante.
Cine are experienta in astfel de probleme, rog sa ma lumineze

Am sa pun si cateva coolere de calculator, sa creez un flux de aer in interiorul capacului, respectiv la suprafata apei.

Ca si substrat am ales o varianta naturala si ieftina, cumparand nisip si pietris de rau de la un depozit de materiale de constructii, pe care le-am spalat f f bine.
Sapt asta o sa fac rost de ceva argila rosie, sa le pun cate-o biluta la radacina plantelor mai pretentioase.
Am facut si, special pt anumite plante, ghivece din nuci de cocos, in care am sa pun ceva substrat mai ales, probabil Nutrisol sau Potgrond, pt plantele mai speciale.

Ca si varianta de filtrare, pastrez vechiul meu filtru hang-on ~cascada ( http://pet365.ro/products/Filtru-hang%252don-Hagen-AquaClear.html ),
sistem pe care-l probez de vre-o 10 ani, si de care sunt f multumit, insa voi vedea cu ce o sa-l suplimentez...


[Thumb - 2013-09-21-654.jpg]

This message was edited 11 times. Last update was at 13/10/2013 20:32:08


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Super tare si bine ai revenit
Ape limpezi

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

Avansatul wrote:Super tare si bine ai revenit
Ape limpezi


Ms tare mult.

Astept sfaturi, pareri, opinii..

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

Frumos imi place bv te-ai descurcat
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Salutare.

Cateva aspecte as vrea sa punctez.

1. Nu e nevoie de perdeaua de aer intr-un bazin plantat.
2. Filtrul hang-on nu cred ca va face fata noului tau bazin
3. Era bine daca faceai bazinul ceva mai lat, mai ales ca ai inaltimea de 60...insa de acum e tarziu
4. Despre ce argila rosie vorbesti? Ai putea opta pentru JBL Aquabasis, e un substrat fertil ieftin si destul de bun
5. Pe partea de lumina, nu te pot sfatui, nu am experienta in leduri, insa iluminarea cu leduri e un taram destul de putin experimentat in acvaristica plantata. Tine cont ca ai si o inaltime mare a bazinului.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pe mine ma confuzeaza ... ai dat drumul noului acvariu sau nu ? Pentru ca e o poza atasata mai sus in care pe acelasi suport (cu 4 serdare) apare un acvariu deja cu nisip / scalari si cu HOB-ul instalat - si pare ca o aceopera exact ca si acvariul nou. Este acvariul nou sau nu ?

Lucrurile au mai evoluat un pic de prin 97 in ideea ca acum se folosesc filtre externe pentru acvarii asa mari (chiar filtre recomandate pt acvarii de 600L+), au aparut ledurile dar sunt inca mult mai scumpe decat o instalatie normala cu neoane (ajuta doar in cazuri specifice, gen caldura prea mare - dar la apa dulce caldura nu e chiar asa o drama), se folosesc substraturi fertile in loc de bilute de argila (care se aseaza primele si apoi poti pune nisipul de rau), si se foloseste CO2 + fertilizanti ca sa ai un acvariu PLIN de plante, nu doar cateva ici colo.

Insa daca vrei sa ai un acvariu Amazonian, nu-ti trebuie nici leduri nici multe neoane (din cate stiu sunt mai umbroase, cu putine plante).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

*stefanp

1. Inca nu este cine-stie-ce plantat... Va fi, insa. Deci, momentan, are nevoie de ceva aeratie in plus, mai ales ca-i bazin crud, infiintat de vre-o saptamana. Plus ca, pompa de aer merge decat cate o ora din 3, ziua. Numai noaptea este permanent On (I-am pus priza cu programator).
2. Am precizat ca vreau sa pastrez filtrul cascada, pt ca sunt f multumit de el, dar sa-l completez cu inca unul (probabil submersibil).
3. Adevarat, ar fi mers mai lat, dar e un compromis pe care-l fac, pt ca si asa imi ocupa destul de mult din camera. Stau 'la blok' camere mici...
4. Argila este o solutie naturala, si maxim de ieftina (adica moka). Imi plac solutiile naturale, in biotopul de provenienta nu sta nimeni sa le puna nu stiu ce fertilizanti, CO2, etc...
5. Incerc, experimental, cu LED-uri, vedem ce iese. Ma uit f mult si la consum, plus ca fiind proiectoare cu LED, lumina ajunge mai usor pana jos..

*viulian , da, am dat in folosinta noul acvariu. Asa arata, momentan, plantat anemic, fara Capac, fara fundal, deocamdata :
[Thumb - Acvariu nou [2].jpg]

This message was edited 4 times. Last update was at 13/10/2013 23:32:22


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

DanX wrote:
2. Am precizat ca vreau sa pastrez filtrul cascada, pt ca sunt f multumit de el, dar sa-l completez cu inca unul (probabil submersibil).


Eu l-as completa cu unul extern.

DanX wrote:
3. Adevarat, ar fi mers mai lat, dar e un compromise pe care-l fac, pt ca si asa imi ocupa destul de mult din camera. Stau 'la blok' camere mici...



Te inteleg.

DanX wrote:
4. Argila este o solutie naturala, si maxim de ieftina (adica moka). Imi plac solutiile naturale, in biotopul de provenienta nu sta nimeni sa le puna nu stiu ce fertilizanti, CO2, etc...


Intr-adevar, este maxim de ieftina...dar o fi si buna? Stii ce contine? Ofera plantelor ce au nevoie?
Au mai incercat si altii, dar acum ani buni...si cam toti s-au lasat de ideea asta...

In natura nu sta nimeni sa le puna tocmai pentru ca au. Dar acvariul tau NU are legatura cu ce e afara...e un mediu inchis. De asta trebuie sa le pui tu.

This message was edited 2 times. Last update was at 13/10/2013 23:35:04


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

Argila, ce sa contina.. Fe, minerale.. cam asta, sper. Pt plantele mai pretentioase, o sa pun ceva fertilizant, dar in ghivece, n-are rost sa-l irosesc prin tot acvariul, mai ales ca-i destul de mare.


Oricum, apreciez, si merci frumos tuturor pt urarile de bine si pt sfaturi.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/10/2013 23:43:11


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

DanX wrote: Argila, ce sa contina.. Fe, minerale.. cam asta, sper.


Dar nu stii sigur.


DanX wrote:
Pt plantele mai pretentioase, o sa pun ceva fertilizant, dar in ghivece, n-are rost sa-l irosesc prin tot acvariul, mai ales ca-i destul de mare.


In ghivece nu mi se pare o idee chiar buna. Cat de mari vor fi? Au loc radacinile sa se dezvolte?
La bazinul tau, ar intra 2 pungi de 5kg de JBL Aquabasis. Ce nu va fi irosit, pentru ca spui ca vrei un acvariu plantat intens...iar plantele isi intind radacinile.
De altfel, te poti uita si pe jurnale sa vezi bazinele


DanX wrote:
Oricum, apreciez, si merci frumos tuturor pt urarile de bine si pt sfaturi.


Pentru asta suntem aici.
Bineinteles, intr-un final depinde doar de tine ce si cum alegi.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut DanX,
Abia acum am vazut topicul tau de prezentare.
Sper sa ai mult succes si sa reusesti sa realizezi un acvariu cat mai frumos.



Festina lente !
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

Merci tare mult Severus, vecine

Sa-mi spui cand esti acasa, dc mai vrei sa ma cadorisesti cu plantele acelea..

inca o data, ms. fr.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

La ceas tarziu, de seara, tocmai mi-a venit o idee, pt decor.

O sa merg pe la batranii mei, pe la tara, si o sa aleg/culeg direct un butuc de vita-de-vie.
Pur-si-simplu decid care merita a fi sacrificat, leg o sufa de el si de carligul de la masina, si-l smulg cu totul.
Apoi al fierb in saramura cateva ore, iar la final, in apa curata.
Sper sa iasa ceva natural, frumos si salbatic

This message was edited 2 times. Last update was at 15/10/2013 00:51:42


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
samyfish
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2013 16:22:50
Messages: 25
Location: Bucuresti - Dr Taberei
IP:
Offline

Frumos bazinul si suportul, suna promitator!
Spatiu ai asa ca te poti rasfata cu plante. Ideea cu ghivece e buna dar ma gandesc ca nu la asa un bazin in care ai putea macar jumatate sa il plantezi ca o adevarata jungla.
Sa zicem ca pot trece pesta partea cu substratul fertil folosind fertilizanti in masa de apa.
Si eu merg pe ideea de iluminare cu Led. Daca calculezi o sa vezi ca te costa mai mult ca fluorescenta. Un proiector de 20W e cam 100lei iar tie chiar o sa iti trebuiasca vreo 5 bucati daca nu ma insel (1200-1400lm -cele noi ar avea 2000lumeni- deci total 6000-7000lm sau varianta fericita 10000lm) Varianta cu tuburi T8 Osram 865 36W/3250lm x4 buc = 13000lm
Eu am preferat varianta cu banda led 14w/1080lm pe m x5 = 70w/5400lm taiata la 55cm in 9 bucati pentru acvariu de 60x30x50cm. Deocamdata sunt in teste cu doar 30W in locul proiecturului de 20W. La acesta din urma cabomba a crescut insa, cu spatii mari intre noduri.
Ar fi mai simplu si mai bine sa iei o radacina deja pregatita, doar sa o mai tii cateva zile la inmuiat inainte sa o pui in acvariu
Filtrare la atata apa e musai cu un filtru mare extern sau doua mici, dupa cum te avantajeaza ca pretul e cam la fel.
Spor la amenajari!
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

*samyfish, ms fr de aprecieri.

O sa pun majoritatea plantelor direct in substrat, doar plantele mai pretentioase o sa le pun in ghivece, cu substrat professional.

Am luat proiectoare cu LED http://www.iluminat-ieftin.ro/231/Proiector-cu-LED-ultraslim-10W . Sigur fac fata 3-4 bucati, nici nu trebuie mai mult.

Retineti ca eu am deja acvariul (cel vechi, de 100L) de vre-o 15 ani. Sa fi vazut ce plante am avut acolo, cu substrat de nisip si pietris, si fara cine-stie-ce fertilizatori. Plus neoane ieftine.
Era plin de plante acv, iar de Nimphaea nici nu mai trecea lumina, asa de mari erau frunzele. Deci, se poate..

Cu filtrarea, mai vedem, functie de ce paramatrii obtin in apa cu actualul filtru. Eu prefer sa ma adaptez functie de mediu, nu sa fac lucrurile direct, din auzite.

Dar, desigur, accept si sunt recunoscator pt orice sfat si sugestie.

PS. Stie cineva unde gasesc o analiza completa a apei din bazinul de mijloc al Amazonului ? Sunt curios, in afara de PH, GH, KH, ce cantitate procentuala de chimicale si minerale contine.

This message was edited 4 times. Last update was at 18/10/2013 15:49:14


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Salut

DanX wrote:
O sa merg pe la batranii mei, pe la tara, si o sa aleg/culeg direct un butuc de vita-de-vie.
Pur-si-simplu decid care merita a fi sacrificat, leg o sufa de el si de carligul de la masina, si-l smulg cu totul.


Nu-i o idee buna ce vrei sa faci. Stiu cum e, in febra amestecata cu nerabdare si atatata de pasiune e usor sa faci chestii din astea (eu am fost in padure cu drujba si m-am luat la harta cu un padurar care credea ca venisem la furat)

O sa omori butasul ala de vita de vie si nu stii ce e sub pamant, nu stii daca vei avea o forma frumoasa a radacinii, nu stii daca nu cumva radacina pe care o vei scoate nu e prea mare/nepotrivita/disproportionata cu acvariul tau.

Cu ~ 50 de lei iti cumperi din petshopuri radacina "redmoor", si ai avantajul ca o vezi inainte de a o cumpara. Lemnul este foarte frumos ca si culoare - un caramiziu-maro foarte frumos. Si tot natural e

Noroc cu acvariul!
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

*Koh-i-Noor ,

Rabdare am, dar : 50 ron radacina redmoor vs 0 lei radacina vita-de-vie, castiga via..

Avem destula vie la camp, 1 sau 10 buturugi nici n-or sa se cunoasca 'pe plantatie' . Iar dc e prea mare, nu-I nika, mai decupez din el, al ajustez eu..

Bafta si tie

This message was edited 1 time. Last update was at 18/10/2013 16:49:00


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com