[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Capcana planaria  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pentru ca intr-unul din acvarii am extraordinar de mult substrat (de la 2 la 20cm inaltime si sub doua plase unde nu pot curata nimic) surpriza surpriza, au aparut si planaria. Planaria sunt de asemenea intalniti si la acvariile cu creveti (RCS, yellow, etc) caci resturile de mancare maruntite de shrimpi se adancesc usor in solul specific crevetilor.
Viermii pot fi eliminati si cu medicamente (bazate pe Fenbendazole) dar nu vreau sa adaug decat in caz de maxima urgenta; prin urmare am fost curios sa incerc o capcana pentru viermi, sa vad cum merge.

Rezultate dupa 8 ore, capcana lasata peste noapte cu luminile stinse

image image

Necesar:

a) un tub de sticla/plastic cu dop (am folosit tubul de la un test Sera terminat).
b) ceva furtun de aer standard (merge si siliconat) de 5mm diametru
c) bormasina (sau varf de cutit) pentru o gaura
d) o pastila de mancare pentru cory / ancistrus, din aceea care se scufunda.
e) optional, ceva super glue.

Pasi:

a) se taie o bucata de 3cm de furtun de aer
a) se face o gaura de 4.5mm in centrul dopului (4.5mm aproximativ, furtunul trebuie sa ramana prins in dop si sa nu scape, deci gaura trebuie sa fie o idee mai mica decat diametrul furtunului). In caz de imperfectiuni, se poate folosi putin super glue ca sa acopere spatiile mici ramase. Viermii nu trebuie sa poata scapa usor pe din afara.
c) se introduce bucata de furtun incat odata pus dopul, furtunul sa fie in interiorul flaconului. Eu am taiat cu o lama surplusul ramas in exteriorul dopului incat drumul necesar viermilor sa fie cat mai mic

Pentru instalare:

a) operatiile se fac in apa de acvariu incat sa nu ramana aer in tub odata pus dopul.
b) se umple tubul cu apa, se pune momeala, se pune dopul - astfel incat sa nu fie aer pe nicaieri in capac / pe furtun etc.
c) se aseaza cu gaura in jos incat momeala sa se aseze pe capac iar viermii sa fie nevoiti sa treaca prin furtun ca sa ajunga la ea. Apoi ... se ratacesc.

Sa postati si voi rezultatele daca e sa va construiti ceva asemanator

PS: later edit, la nici macar o ora dupa ce am facut pozele, m-am uitat iar, si se pare ca viermii care initial erau lipiti de peretele interior, multi acum sunt suspendati nemiscati in apa din tub. Un melc se straduie sa intre, si nu reuseste. Cred ca au ramas fara oxigen.

This message was edited 2 times. Last update was at 13/10/2013 11:38:30


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Super util topicul

Felicitari !

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

bravo nu am avut probleme cu viermii dar este foarte util pentru cei care au nevoie sau o sa aibe in viitoru apropiat
[Email]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Vad ca ai guppy in acvariul respectiv...cum de nu au mancat planariile?

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cred ca sunt mai pasionati sa se fugareasca unul pe celalalt, in loc sa stea la panda dupa viermi am doar 3 ...

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Technics
Member

Joined: 22/11/2011 21:51:10
Messages: 298
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

A picat la fix, chiar eram in cautare de ceva similar
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dupa 3 zile in care am abuzat de aceasta capcana, e jucaria preferata acum cateva concluzii:

a) tinuta orizontal nu mi-a functionat. Cred ca e mai important ca planaria sa simta mirosul de mancare foarte aproape de substrat ca sa fie tentati sa intre si sa cerceteze. Asa ca acum sta in pozitia aproape verticala, ca in pozele de mai sus.
b) dupa 24 de ore, apa din ea ajunge sa miroasa foarte rau. Cred ca oxigenul se termina si majoritatea viermilor se aduna sus, mor (se fac din ce in ce mai mici si mai rotunzi) si apoi cad pe dop.

Daca o voi folosi in acvariul de creveti, o sa ma asigur ca o instalez perfect vertical, sa nu lase loc prin lateral crevetilor mici, ci doar viermilor care pot ajunge prin substrat.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Hmmmm, ce tare. Ce-ar fi daca ar functiona si intr-un sarat? smilie

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Au ceva worms de starpit nenea Alber?

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

alber wrote:Hmmmm, ce tare. Ce-ar fi daca ar functiona si intr-un sarat? smilie


Merge si in sarat cred ? Voi incerca

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

kirucd wrote:Au ceva worms de starpit nenea Alber?


Au, au, cum mama zmeului sa nu aibe.
M-am procopsit cu ei habar n-am cum si acuma ma cam...jeneaza I-am mai aspirat, curatat ,piguli, dar sunt perioade cand prospera. Habar n-am de ce. Ma gandeam sa aplic ideea lui viulian sa vad daca intrusii mei pun botul N-am vrut sa bag nici o chimicala in bazin

This message was edited 1 time. Last update was at 19/10/2013 19:44:56


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stai sa vezi ce oratanie a gasit fii-mea in bazinu' al' mic... un "viermalau" de vreo 7 cm, brr!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Functioneaza cu siguranta in sarat. Am facut eu una si in fiecare zi gasesc 1-2 bucati de bristleworms destui de maricei ... Pe langa mancarea pe care o pun inauntru ( pelete ) pun si o bucatica mica de perlon ca sa nu cada mancarea si sa ramana in fundul sticlutei ca sa intre toata oratania inauntru

This message was edited 1 time. Last update was at 19/10/2013 23:18:47


Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mihai, unde pui bucata aia de perlon?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

mihai2000 wrote:Functioneaza cu siguranta in sarat. Am facut eu una si in fiecare zi gasesc 1-2 bucati de bristleworms destui de maricei ... Pe langa mancarea pe care o pun inauntru ( pelete ) pun si o bucatica mica de perlon ca sa nu cada mancarea si sa ramana in fundul sticlutei ca sa intre toata oratania inauntru


M-am prins, super idee Mihai, merci. Koala, m-am prins caci rezolva o problema de care ma lovesc si are sens solutia.

Ce se intampla e ca daca intorc capcana cu fundul in sus, toata mancarea cade jos in capac. ADica un vierme lung poate doar sa intre in capcana cat sa faca "oculul" tubului de acess. Insa daca fixezi mancarea sa stea pe fundul capcanei, cu o bucatia, viermolocu tre sa intre cu totul in capcana ca sa se catare pana sus in loc sa caute pe jos pe langa capac.

Sper ca m-am facut inteles din cuvinte. IN principiu depinde de cat de lungi vrei sa fie viermii pe care ii prinzi. La mine, e ok, oricum intra cu totul ...

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

koala wrote:Mihai, unde pui bucata aia de perlon?


cam asa arata

[Thumb - Capcana.jpg]


Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aha, acu' am inteles ideea voastra cu perlonul!
- da' daca imi dati voie sa intreb, nu e mai simplu sa prelungesti furtunul pana aproape de fundul cutiei? Si sa lasi mancarea sa cada tot pe capac?...
- se dubleaza distanta pe care tre' s-o strabata viermele, astfel ca manevra devine mai eficienta.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Se poate pune in practica si ceea ce spui tu dar marind furtunul dai sanda viermelui sa dea cu spatele si sa scape

Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Tudor
Member
[Avatar]

Joined: 01/05/2009 15:39:51
Messages: 196
Location: Braila
IP:
Offline

Eu am facut asa ceva dintr-un PET de 0,5 litri. Am dat gaura in una din guguloaiele alea de pe fundul sticlei, am bagat inima de vita taiata bucatele(se pare ca mirosul de sange ii atrage puternic) si am pus-o in picioare, cu gaura pe substrat. A doua zi de dimineata era incarcata de mizerii de-alea. Obligatoriu se schimba apa si inima de vita din ea dupa fiecare recoltare.
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com