[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal Flower Horn: Neo si Cleo  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa prezint noii locatari ai acvariului de 240L: Neo (baiatul – 10-11 cm) si Cleo (fata – 8,5-9,5 cm). Pe cei doi i-am luat de sambata insa de abia de ieri au inceput sa manance mai cu simt de raspundere, in primele zile fiind foarte timizi. Le-am luat mancare speciala pentru FH cu dimensiuni e pana la 12 cm insa granulele sunt asa de mici incat aproape ca nu le observa si se depun pe substrat asa ca trebuie sa caut ceva de granulatie mai mare.
Stiu ca nu este indicat sa tin in 240L doua animale feroce ca FH insa am zis sa incerc, in cazul in care apar probleme intre cei doi o sa dau pe Cleo.
Pana acum totul este relativ ok. Neo o fugareste pe Cleo peste tot insa fara sa arate o agresivitate prea mare. De cateva ori parca a vrut sa o puna la punct insa si-a revenit repede si s-a calmat. Sunt momente cand stau lipiti unul de celalalt si parca sunt cei mai buni prieteni . Bineinteles ca Neo este stapanul acvariului si bantuie peste tot iar Cleo sta ascunsa mai tot timpul.
O sa postez cateva poze insa momentan sunt in perioada de acomodare si sunt de un gri sublim . Astept sa se imbujoreze putin.

[MSN]
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Salut Scarabell
Astept un avatar frumos
O data pe saptamana ii poti incerca cu inima de vita,bloodworms,rame,etc
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma indoiesc sincer ca o sa reusesti sa tii 2 exemplare, impreuna, in acel bazin. Eu iti doresc mult succes!
Pentru orice eventualitate, pregateste-te din timp cu un gratar "despartitor"...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Acvariul oricum este prea mic,daca mai pune si despartitor....
Dar pana mai cresc se poate bucura de amandoi (sper)
[Yahoo!]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Folwer flower da de care
[WWW]
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Scarabell vad ca este offline si atunci raspund eu,este FH srd
[Yahoo!]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cleo este putin sifonata insa este ok. Nu cred ca baiatul a lovit-o ci mai degraba s-a lovit singura de pietre sau buturuga incercand sa scape de el. Nu inteleg totusi...sunt momente cand stau lipiti unul de celalalt. Aseara Neo chiar incepuse "tremuratul" pe langa fata si chiar imi ziceam ca ar fi incredibil daca ar iesi ceva . Ma rog nu aveam in plan sa scot pui de la ei ci doar sa nu se plictiseasca singur baiatul.
In curand trebuie sa scot pereche de cory si cei 3 ancistrusi pentru ca Neo a inceput sa-i ia la ciugulit.
Pozele...sunt al naiba de greu de facut, cel putin o poza decenta. Pe cleo imi este aproape imposibil sa o prind intr-un cadru pentru ca este mai mereu ascunsa. Postez o prima poza cu Neo dar scuzati calitatea foarte slaba.
Radu am ramas dator cu multumiri...pentru tot
[Thumb - Picture 052.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/10/2013 23:58:51

[MSN]
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Scarabell,te-am ajutat din placere,crede-ma
Eu ti-am spus de atunci sa scoti cory si cei 3 ancistrusi
Din poza care nu este foarte clara eu zic ca arata foarte bine
Salut

PS-daca nu ai ce face cu ancistrusii(daca sunt femele) le vreau eu
[Yahoo!]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Superb pestanu' .
Bai voi ma faceti sa-mi iau si eu unul cu nuci in cap
[WWW]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dan P wrote:Superb pestanu' .
Bai voi ma faceti sa-mi iau si eu unul cu nuci in cap

De abia astept sa vad un "capatanos" in acvariul tau...dar nu prea cred. Ai un setup si niste pesti mult prea frumosi ca sa renunti la ei. Ca sa nu mai mentionez prin cate ai trecut ca sa ajungi la configuratia asta. Cel putin GT m-a dat pe spate cum s-a transformat in 2 luni, parca a iesit din cocoon . Ca sa nu mai zic ca de abia ti-a depus perechea EBJD/JD si in curand o sa iasa puii.
Cat despre ai mei Cleo este din ce in ce mai stresata de fugarelile lui Neo si i se inmultesc franjurile de la inotatoare...daca o tin asa inca o saptamana cred o sa-i separ . Baiaul nu este agresiv in sensul ca o musca sau loveste ci doar o alearga. O fi asta vreun fel de preludiu la FH?
[MSN]
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Nu este preludiu,baiatu arata cine este dominant in acvariu
[Yahoo!]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Hai cu noutati sa mai vedem si noi ceva miscare
[WWW]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dan P wrote:Hai cu noutati sa mai vedem si noi ceva miscare

Scuze pentru perioadele nedorit de mari intre postari. Intre timp am mutat fata intr-un acvariu mai mic, de fapt de acum aproximativ o luna si o saptamana. Am gasit-o intr-o seara dupa ce am venit de la serviciu batuta rau si nu am avut incotro. Daca o mai lasam riscam sa o gasesc moarta...Intre timp a crescut cam 1,5 cm si si-a revenit complet. Oricum este o mare diferenta de temperament intre cei doi FH. Baiatul este o fiara care devoreaza tot si ataca tot ce misca in acvariul lui, chiar si pleco de peste 30 cm...Fata este foooarte cuminte si sfioasa si asa a fost de cand am luat-o nu a devenit asa in urma batailor lui Cleo. Acum inteleg de ce le puneti numele astea baietilor de FH...am meu ar trebui sa fie ceva de genuL Bruta sau Terminatorul

[Thumb - Picture 060.jpg]

[Thumb - FH 1.jpg]

[Thumb - Picture 173.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 25/11/2013 23:54:42

[MSN]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa faza de acum o luna si ceva cand Cleo si-a luat o bataie zdravana am mutat-o in alt acvariu mai mic. Dupa doua incercari nereusite de a-i cupla pe cei doi am observat intr-o seara saptamana trecuta ca baiatul a inceput sa faca gauri in nisip. Dupa vreo doua zile de munci asidue zile gropile se unisera si aveam un crater imens in acvariu..curatase toate pietricelele pana la sticla. Mi-am adus aminte de vremurile cand perechea de sajica se comporta similar asa ca am zis sa mai fac o ultima incercare inainte sa o scot "la maritat" pe forum si sa introduc fata in acvariul mare. Nu numai ca s-au inteles si inca se inteleg de minune dar, inca din prima seara petrecuta impreuna, au si depus .
Fiind la prima depunere fata a imprastiat icrele total aiurea pe mai multe pietre si pe sticla de pe fundul acvariului asa ca nu a iesi niciun pui in urma acestei aventuri. Am pierdut intreaga ponta dar am castigat opereche de FH .
Cum ziceam cei doi se inteleg de minune chiar si cand le dau de mancare. Mananca pe rand fara sa seatace. Sper doar sa se inteleaga la fel de bine in viitor...
[MSN]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asta DA, veste buna! ... sa fie cu noroc!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Cum am spus si prima oara cand ai luat FH de la mine,sunt putine sanse sa "coabiteze" chiar si intr-un bazin mult mai mare,o bate pana moare sau cel putin la mine nu a mers nici cu bazin mare,nici cu ascunzatori cu absolut nimic
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poate ii pacaleste si apuca sa scoata un rand de pui...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Este oarecum dificil sa scoti puisori dar nu inposibil,ce este cel mai nasol precum la toate ciclidele americane,ce faci cu puisorii?
Nu este cerere,donatiile ajung cam rau,etc
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aici ai mare dreptate, asa este... imi aduc aminte ce-am patit eu acum 2 ani cu puii de Hypselecara temporalis, nu am gasit cui sa-i ofer (nu s-a pus problema vanzarii).
Da' placerea pe care o ai, cand vezi puii, e mare!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Si Hypselecara temporalis sunt cumintei,convietuiesc si cu scalari sau americani mai cumintei
Nu multa lume sacrifica un acvariu de 4-500 l doar pt un peste sau 3,daca era dupa sotie aveam o galagie de ciclide,multi,colorati.asa sa placa la lume dar eu am ales varianta cu un singur peste
Pt mine FH este un peste superb fiind el chiar si hibrid

PS-Bafta cu perechea de FH,am avut dreptate ca sunt baiat si fata,sper sa nu am dreptate cu "coabitarea" lor
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com