[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Creveti in acvariu comunitar  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

salutare

poate cineva cu experienta sau care a incercat asa ceva sa stie:

as vrea sa cresc intr-un acvariu comunitar, plantat mediu spre puternic, creveti - pentru inceput RCS.

in acvariu am uramtoarele specii:
# cardinal tetra
# red phantom tetra
# harlequins rasbora
# otocinclus affinis
# Colisa Lalia (1 mascul si 2 femele)

tin minte ca la un moment dat am citit aici pe forum despre Colisa care ar cam chinui crevetii (posibil sa fi fost stefan cu postul respectiv). As fi dispus sa dau Colisele daca as sti ca restul speciilor nu i-ar deranja pe micuti.

dar as vrea sa stiu ca va fi o convietuire pasnica si infloritoare

am facut recent un test, am pus 6 CRS in acvariu si nu i-am vazut niciodata, stateau ascunsi, dupa vreo 2 saptamani eram convins ca-s in raiul crevetilor si observ unul, nemiscat, sub buturuga, era viu.

mai spun ca am 2 filtre, unul din ele n-are admisia protejata dar imi voi lua un prefilter pentru ca am vazut ca 1 crevete e in filtru acum, a fost tras acolo, cred ca e singurul din cei 6 care mai e in viata.

pot sa am un acvariu cu pestii descrisi mai sus (minus Colisa) si creveti care sa nu fie speriati de moarte?
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Si eu am vrut la inceput sa imi fac dar pana la urma, le-am facut ceva seaparat acuma sta la ciclat cat despre RCS de unde ii cumperi???

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
Andpop
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/07/2011 12:24:28
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Koh-i-Noor, colegul Severus a reusit sa tina in acelasi acvariu (cam 60 l daca imi amintesc bine) hemichromis lifalili, deci rapitori, cu creveti. Am vazut cum pestii mancau la aprox. 1cm de creveti. Ei cred ca fusesera crescuti de mici in acelasi acvariu cu crevetii. Poate aici e explicatia - e o teorie de-a mea, as vrea sa stiu daca asta e explicatia sau daca e alta.
Daca iei exemplare colisa mai mici, exista o posibilitate sa existe convietuire intre specii. Nu stiu cat de mult ajuta mesajul meu, iti urez oricum succes cu ei!

http://www.youtube.com/channel/UCC5k3cGRBrdtKk475MWMDHA

http://www.flickr.com/photos/97357370@N05/
Black
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2012 19:21:45
Messages: 276
Location: Salaj,Romania
IP:
Offline

Salut !
Inafara de pestii care se hranesc exclusiv cu plante toti papa ce este viu conditia este sa le incapa in gura Posibil daca sunt hraniti bine sa nu se mai deranjeze sa prinda creveti,dar nu se stie cand raman fara hrana si atunci...
Eu am Colisa cu creveti dar nu-i vad decat pe sub tufele de moss sau cand fac curat.Hrana pestilor este variata,le dau si congelata,crevetii nu sunt atacati excesiv dar isi i-au masura de protectie preventiv stiind ca mereu este un rapitor in preajma si nu stau la vedere.
In concluzie daca dai Colisele o sa te poti bucura de RCS impreuna cu ceilalti pesti,care pentru adulti sunt inofensivi iar puiii cat vor fi micuti is vor cauta adapost,oricum la cat sunt de mici nu o sa te deranjeze ca nu-i vezi des.

http://www.youtube.com/watch?v=3pfTFevnEMU
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24485.page
[WWW]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Va multumesc pentru raspunsuri

Am mai studiat putin si m-am convins, pare-se ca pace si armonie nu poate exista chiar daca scap de Colisa si raman cu ceilalti (cardinali, arlechini, red phantoms). Nu e nici macel dar nici pace totala nu va fi.

Ce am dedus eu din ce-am mai citit: ori bag cu duiumul creveti, ei se vor inmulti, vor coloniza, va mai fi mancat cate 1 - 2 din cand in cand dar ei vor fi deja multi si nu se va simti.

Ori le fac acvariu separat. Voi vedea, poate pe viitor. Dar as fi vrut sa-i am la un loc cu pestii si sa-i vad activi, nu sa-i bag in acvariu si sa stea tot timpul ascunsi de frica pestilor.

Cred ca ce spune Andpop are un sambure de adevar - la urma urmei sunt pisici si catei care se joaca impreuna si traiesc bine-mersi sub acelasi acoperis

@Avansatul - Man crevetii i-am luat din cluj, de la magazinul bine-cunoscut (ma feresc sa dau nume sa nu fie ceva probleme). Nu e prea avantajos, dupa cum stii sau vei vedea sunt 5 lei bucata. Ca sa fii sigur ca ai 2-3 perechi trebuie sa-ti iei minim 10.
Eu mi-am luat 6 de test mai mult dar mi-au placut la nebunie de cand i-am vazut. Sunt colegi pe forum care vand Red Cheries mult mai ieftin, stai cu ochii pe vanzari.

Noroc tuturor

This message was edited 1 time. Last update was at 10/10/2013 01:57:22

FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Neoni, rasbora si oto am si eu. Nu au treaba cu RCS-ii. Mananca cot la cot. Rasborele au fost aduse ulterior si erau mai micute. Restul erau maturi cand au venit rcsii. Intake-ul de la filtru l-am acoperit cu o bucata de ciorap din lycra.

acvariu 54L
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Banuiesc ca i-ai luta de pe nevertebrate.

Cunosc un crescator in Iasi, ca vinde mai ieftin, parca 15 lei pachetul de 10 bucati.
Va pot lasa un numar de telefon daca vreti.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com