[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme guppy  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
Oz
Junior member

Joined: 19/02/2006 15:36:01
Messages: 6
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut,

am niste probleme cu masculii de guppy. Pana acum nici o femela de guppy nu a murit, in schimb masculii, nu rezista (am doar 2 care nu au probleme), in rest:

1 ciugulit de betta, care dupa 2 sap i-a aparut ceva alb pe marginea cozii si a murit
1 caruia i sa ingustat coada apoi a murit
1 care intr-o noapte (inainte de culcare) l-am vazut linistit pe fund, a 2-a zi mancau sanitarii din el
1 care dupa doar 4 zile aceleasi sintome ca si cel de sus.

Acum vad ca si celalalt mascul cam sta cumine pe fund
Nu stiu de ce patesc asta. Doar masculii. Nonii, rasobra nu au treaba.

Apoi mai am o femela (sau aveam, ca nu stiu unde ii) care nu poate sa-si tina echilibru. Pur si simplu pluteste, apoi se redreseaza, iara pluteste... etc. Si-a revenit acum 2 saptamani si a inceput sa se comporte normal, dar azi iarasi a inceput. E destul de ciudat. Aveti idee de ce ?

Wizard of OZ !
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Oz wrote:Salut,


1 ciugulit de betta, care dupa 2 sap i-a aparut ceva alb pe marginea cozii si a murit
1 caruia i sa ingustat coada apoi a murit
1 care intr-o noapte (inainte de culcare) l-am vazut linistit pe fund, a 2-a zi mancau sanitarii din el
1 care dupa doar 4 zile aceleasi sintome ca si cel de sus.

Nu stiu de ce patesc asta. Doar masculii. Nonii, rasobra nu au treaba.


Daca ai un betta in acvariu - atunci ai gasit si raspunsul. Coditele gupilor sunt mult prea atragatoare pentru el ca sa le rateze.
Oz
Junior member

Joined: 19/02/2006 15:36:01
Messages: 6
Location: Timisoara
IP:
Offline

am avut beta, dar i-am dat imediat dupa incident.

Femela "acrobata" a murit.
Acum observ pe o femela neagra niste pete albe, si chiar marginea cozii i sa albit. Tot "fenomenu" asta l-am observat si la masculu de guppy negru si chiar acel guppy ciugulit. Sa fie ciuperca ? Sau gris ? La gris din caste stiu eu apar puncte mici si multe pe peste, dar aici sunt doar niste pete mai mari. Vad ca femela isi tine coada de sus plostita pe spate. Si parca coada isa facut putn mia mica si mai....zimtzuroasa.

P.S. Din cate am inteles eu sare nu pot sa pun deoarece am neoni. Acum pun albastru de metil (infuzori).

Wizard of OZ !
[Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

sera backtopur, probabil ai ceva bacterian.

image
[Yahoo!]
Oz
Junior member

Joined: 19/02/2006 15:36:01
Messages: 6
Location: Timisoara
IP:
Offline

N-am avut bani se sera (costa 280.000) si am luat Tripaflavin (20.000). Cica si asta cam tot pt. asta e. Sper sa mearga.

Wizard of OZ !
[Yahoo!]
alka
Junior member

Joined: 12/01/2006 02:06:23
Messages: 35
IP:
Offline

nu pare sa aiba gris ? ca asa am inteles eu ... ma rog .. daca are asa ceva sa incerce tetra contraspot ... nu e scump ... si isi face treaba ...
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

da...daca sunt puncte albe gris trebe sa fie...foloseste verde de malachit si creste temperatura...aucma nus daca rezista ai tai da eu cand am avut am crescut la 30 grade si am pus 30 picaturi sera costa med la 100 l apa . A mers..dupa doua zile nu mai aveam...da e important sa cresti si temperatura.
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

In primul rand treceti locatia la Profil ca sa stie lumea de unde esti.In al doilea rand pastilele de Bactopur se vand si la bucata , 3 RON pastila in Obor-Bucuresti.O pastila la 50 l de apa.Daca vrei sa fii ajutat cum trebuie da toate detaliile despre acvariul tau.Cati pesti ai ,ce volum are acvariul ,de cand il ai ,cand schimbi apa ,etc.Citeste articolele facute sticky de la Coltul Incepatorului si o sa vezi ce ai gresit.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com