[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bine v-am gasit!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

Buna ziua sunt Lucaci Denes am 20 de ani si locuiesc in Medias judetu Sibiu sunt trecut de nivelu incepatorului inca de mult, recunosc ca de invatat o sa am mereu. Sa ne auzim cu bine o zi buna tuturor.

Edited by Lucian: ti-am facut un topic nou. Fiecare cu prezentarea lui

This message was edited 2 times. Last update was at 03/10/2013 15:45:43

[Email]
Cristi88
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/09/2013 08:49:14
Messages: 83
Location: Plenita,pe langa Craiova
IP:
Offline

Bine ai venit

Ape limpezi tuturor!!!
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Bun venit

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Bine ai venit! Ape limpezi!

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

multumesc!
o sa pun si eu o poza cu acvariu meu intr-o zi si cu niste nelamuriri nume de plante cum mi-am facut acvariu homemade.... etc
[Email]
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

denes wrote:multumesc!
o sa pun si eu o poza cu acvariu meu intr-o zi si cu niste nelamuriri nume de plante cum mi-am facut acvariu homemade.... etc

[Thumb - pt site.jpg]

[Email]
sebi801
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/09/2012 18:45:06
Messages: 82
Location: sfantu gheorghe
IP:
Offline

bun venit!
[Email] [WWW] [Yahoo!]
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

Echipament folosit acvariului meu:

Filtru de la Resun Magic-Jet "MAGI 380" -Powerful,Effective,Realieble. (bio filtration) Spray bar si Accesoriu pentru oxigenare Consum 7w 380L/H se poate folosi pentru un acvariu cuprins intre 40 si 80 L.

Termostat de la Resun "RISING HEAT" de 75W

Lumina 2 neoane: -Philips (TL-D ShowWhite 18W Extreme Cool Daylight 12000 Kelvin, 1050 lumeni)
-Lohuis (Fl 18W T8 Daylight 6400k)

Acvariu dimensiuni 60 cm Lungime 30 cm latime si 40 cm Inaltime. Dimensiune sticla 6mm.
Capac homemade si stand la fel.
Folosesc si Bomba de CO2 dar nu in permanenta se consuma bomba in aproximativ o luna iar dupaia fac o pauza de o sapt 2 si fac alta.
Fertilizanti pentru plante folosesc de la Sera florena 0-0-4 nu se gaseste altfel de fertilizant la mine in oras.
Substratul este si el homemade nisip spalat foarte bine si pietris negru cuprins intre 5-8 mm. Denumirea plantelor nu o stiu, dar am diverse....
Termometru exterior lipit pe Sticla.
[Email]
silviu.rdk
Member
[Avatar]

Joined: 21/03/2013 14:57:15
Messages: 198
Location: Ploiesti
IP:
Offline

cea inalta este shinnersia rivularis; echinodorusii nu as spune exact ce varianta sunt; mai ai o cryptocoryne wendtii brown.


[Email]
Perception
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/10/2013 05:59:38
Messages: 28
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

Bine ai venit! Acele cochilii sunt de decor sau au fost candva melci?
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 741
Location: Roman / UK
IP:
Offline

poti inlocui cu succes cochiliile de melci cu melci vii pomacea (nu sunt scumpi sau greu de intretinut)
substratul este cam umbros
uita-te putin si peste compatibilitatea speciilor de pesti
filtrul ar fi bine sa-i intorci sa bata spre mijlocul sticlei din fata si fara sa faca bule, scoate co2 ul din apa

This message was edited 2 times. Last update was at 07/10/2013 20:05:10


https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

cochiliile le scot stiu ca nu sunt bune nu eu le-am bagat acolo ci gagicuta mea.... si da am 2 melci pomocea cumparati de vreo 5 zile si mai am niste melci micuti aparuti o data cu niste plante cumparate si so inmultit ca furnicile am incercat o data sa scap de ei da tot o aparut o fi avut oua pe frunze plantele.... in fine filtrul il las asa cum e pt ca in primele 2 zile cand pun co2`ul pestii cam ametesc si atunci fac un schimb rapid de apa si se rezolva am patit asa de 2 ori pana acum acvariu il am doar de la pasti anu asta si experimentez mai iau si de la alti de aici de pe forum idei si sfaturi si sper sa ma perfectionez cat mai bn.
Compatibilitatea pestilor este putin peste limita sau ceva de genu am aflat dupa ce am cumparat pesti doar, in fine o sa ma scap eu de ei cu timpu... chiestia ii ca multi de la petshop`uri iti zic is compatibili astia si aia si aia numa ca sa cumperi si cand ii pui in acvariu is cam teritoriali unii sau chiar ii ataca pe alti la inceput am avut 6 decese mio murit toti neoni cumparati am avut niste zebre sau nush cum le zicea si ii ciupea pe neoni si pe scalari. Scalari ce ii am nu ciupesc pe nimeni doar isi apara teritori si ii alearga in rest totu ok.
[Email]
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

Buna seara dragi colegi nu am mai postat de mult... si revin cu 3 poze mai neclare facute cu telefonu din dotare....
[Thumb - 2222.jpg]

[Thumb - 1111.jpg]

[Thumb - 333.jpg]

[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

E o imbunatatire, bravo!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

Multumesc, o sa fie si mai frumos cand o sa am timp de el si o sa ii fac un resetup, o sa adaug manado in loc de pietrisu si nisipu ce este in el...
[Email]
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

As vrea sa folosesc aceste lavete in filtru Jbl in prima caseta in loc de perlonu care este deja..... e plin de mazga si pana il spal calumea dureaza.
Si nu vreau sa pierd prea mult timp pana curat furtunele, montez la loc sa se strice colonia de bacterii.
Pareri?
[Thumb - lavete abrazive.jpg]

[Email]
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

Nu stie nimeni daca e bun la asa ceva ?
[Email]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut , eu arunc perlonul cand este foarte murdar si pun altul nou , nu il spal , daca lasi restul din filtru intact , adica nu speli nu se pierd bacteriile .
Nu as folosi chestiile alea din poze , nu ai de unde sa stii din ce materiale sunt facute

This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2014 10:42:47

denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

Tocmai deasta nu actionez pana nu aflu daca se pot folosi.... perlon special nu am si din acest motiv vreau ceva ce se poate cumpara mai usor nu numa prin comanda.... numa perlonu vreau sa il inlocuiesc nu spal restu ce este in filtru.
[Email]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Din cate vad eu tu ai un filtru intern , trebuie sa gasesti prin Medias la orice petshop perlon la "vrac sau punga" pe care ti-l tai si il adaptezi la ce filtru vrei tu .
E si ieftin dan cate stiu eu
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com