[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ajutor a aparut BBA si la mine  XML
Forum Index » Alge
Author Message
simpfzoli
Membru de baza

Joined: 05/05/2011 20:05:49
Messages: 458
Location: satu mare
IP:
Offline

rog pe cei priceputi sa ma ajute si pe mine la o lupta in potriva BBA ului. aceasta alga mi sa depus pe cam tot ce este in acvariu. in special pe spatele acvariului pe tevile de la filtru exterior si pe radacina de mopan. as dorii niste sfaturi cum sa scap de alga respectiva
[WWW] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

trebuie detalii ref la acvariu: de la volum la lumina, tot; ai topic pe undeva? ca nu mai tin minte
in general, BBA se abordeaza cu armele enumerate mai jos, dar trebuie determinata si o cauza, macar aproximativ, altfel va aparea in continuare

1. curatenie exemplara (aspirat substrat, schimburi de apa etc)
2. curatare mecanica a algei, cat este posibil (de ex daca ai pe lemne, poti sa scoti lemnele si sa le lasi la aer vreo ora sau aplici pe ele easy carbo daca ai)
2. easy carbo: supradozare de 2-3 ori fata de cat zice producatorul, de preferat in zonele afectate, cu o seringa (in lipsa easy carbo, se poate incerca local cu apa oxigenata, dar exista riscuri)
3. control fertilizare prin metoda lui Rubillar
4. stabilizare CO2 (multa lume zice ca BBA apare in tandem cu fluctuatiile de CO2)
5. prin citirea altor metode pe forum (pe subforumul de alge am numarat vreo 3-4 topice despre BBA, hai sa nu mai incepem inca unul in care scriem aceleasi lucruri)

This message was edited 2 times. Last update was at 30/09/2013 15:18:25




simpfzoli
Membru de baza

Joined: 05/05/2011 20:05:49
Messages: 458
Location: satu mare
IP:
Offline

deci. acvariul are 180 litri. folosesc un filtru extern tetratec1200. la lumina am ceva nelamuriri, folosesc 2 neoane osram865. cam 8 ore pe zi. algele cred ca leam adus cu ceva plante. substrat am jbl manado. locatari cca 40 de guppy blue moscow. am incercat intrun los sa pun apa oxigenata direct pe alga dar nu pare sa aiba niciun efect.
[WWW] [Yahoo!]
larry_d
Junior member

Joined: 02/04/2013 18:13:46
Messages: 37
Location: Pitesti
IP:
Offline

Si eu am avut problema asta, am eliminat plantele cu problema, am curatat mecanic ce s-a putut si din greseala am pus o cantitate mult mai mare de easy carbo (am uitat ca am scos capacelul acela cu care poti numara picaturile), atunci mi s-a deciclat si acvariul ca am avut vreo 3 zile apa albicioasa, ca victime am avut un pomaceea, 4 melci de substrat si vreo 4 guppy, in momentul asta nu mai am probleme cu bba, pun mai putina mancare la pesti si in fiecare zi 1mL de easy carbo la un acvariu de 63L de la Hornbach, avand mai putine plante adaug cativa mL de sera florena la 2-3 zile, schimb de apa si aspirarea substratului odata pe saptamana
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Niste poze poate ne-ar lamuri daca este BBA sau alta alga si starea acvariului. De asemenea ar trebui sa ne stui TOT: parametrii apa, cu ce fertilizezi, cata mancare pui si pentru cine, ce lumina ai si cat o ti aprinsa, etc., atc....


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com