[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Eliminare risc?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Zhang
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 12:43:13
Messages: 33
Location: Bucuresti-Pipera
IP:
Offline

Am comandat sticla float de 12mm la un "termopanist" pentru dimensiunile 130x60x60 (cu fund dublu, 2 intaritoare de 120x5, 1 intaritor de 60x5) si surpriza, mi-a trimis de 10.
Calculele dadeau 11.7 pentru laterale si 15.6 la fund.
Daca la fund nu pare a fi nici o problema, as vrea sa stiu ce riscuri am cu lateralele si cum s-o rezolv?
Daca refac calculele rezulta ca trebuie sa cobor inaltimea la 54cm ca sa mearga sticla de 10 dar arata urat cu capacul atat de lat.
Are cineva o idee sau trebuie sa-i cer din nou lateralele?
A'propos, lateralele mici conteaza la fel ca cele lungi? Sau e numai problema de sageata, care la cele mici nu e la fel de mare?

Sper ca nu am fost confuz,
Multumesc
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Eu am 130x60x50 cu fund dublu din float de 10 cu intarituri sus si nu sint probleme. Nu cred ca daca mai salti cu 10 cm sa se intimple ceva. Grija mare la lipire sa nu apara bule de aer. Daca lipitura e ok eu zic ca tine.
[Email] [Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

sincer..ori sunt eu bezmetic de somn..ori te-ai exprimat de nu inteleg absolut nimic decat ca ai vrut sticla de 12 si ai primit de 10?
fi mai clar.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Zhang wrote:
Sper ca nu am fost confuz,
Multumesc

Ba dimpotriva , ai fost
Eu nu am inteles exact nici daca tu ai primit to acvariul din sticla de 10 mm sau doar lateralele
Acum sincer tu ai cerut de 12 si el iti aduce de 10 iar tu ai acceptat ?De ce ai facut asta ?Eu i-as fi facut un mare scandal ,mi se pare nesimtire.Daca poti sa ceri ,cere-i tot acvariul din sticla de 12 asa cum trebuia.Oricum trecand peste asta ,cred ca rezista stica de 10 mm , daca pui intaritoarele bine si pe spate sa pui unele in forma de H.La lateralele mici presiunea este mai mica si nu cred ca ar fi nevoie de intaritoare.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Zhang
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 12:43:13
Messages: 33
Location: Bucuresti-Pipera
IP:
Offline

Oricum o dai nu-i bine, nici fara detalii, nici cu prea multe.

johnny6600 wrote:
Eu i-as fi facut un mare scandal ,mi se pare nesimtire

N-am dat nici un ban deci nu prea pot sa-i fac scandal ...

johnny6600 wrote:
si pe spate sa pui unele in forma de H

Am explicat ca am 3 intaritoare pe care le voi monta in H. Nu inteleg ce spui tu. Eu am de gand sa pun 2 pe lateralele lungi si unul peste ele, la mijloc, perpendicular pe peretii laterali lungi, deci in H.

Oricum, multumesc, am inteles mesajul, daca nu-mi aduce altele de 12 pot sa incerc si cu astea
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Ah daca nu ai dat nici un ban sa schimba povestea
A explicat gg intr-un topic facut sticky cum se pun intaritoarele.Nu ma refeream la astfel de H , deoarece e foarte incomod atunci cand vrei sa prinzi pestii de ex.Intaritoarele longitudinale ar trebui sa reziste.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com