[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta bolnavior  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
annamaria
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/09/2013 13:44:24
Messages: 12
Location: BISTRITA
IP:
Offline

Buna,
Indraznesc sa va deranjez pentru un sfat. Mi-am cumparat un bol si un betta pentru ca un "cunoscator" mi-a zis ca e fericit asa si ca o sa fie bine.
Cinci zile a rezistat in bol , era activ, reactiona la stimuli ( deget ), dar din a sasea zi dimineata nu a mai mancat si statea tot timpul pe fundul bolului cu burtica in nisip, iesea doar repede sa ia aer si atat. Codita lui stufoasa si frumoasa de pe o zi pe alta sa uscat parca, mai are acolo o umbra din ce a fost. Sunt sigura ca acest lucru s-a intamplat din cauza temperaturii apei. In camera erau 22 de grade deci in apa era mai putin, iar peste noapte sigur a mai scazut. A stat asa o zi, iar ieri am fost si am cumparat un acvariu de 10 l un termometru si un incalzitor (am pus si o lingurita de sare). De ieri are temp constanta de 26 de grade, o plantuta de plastic si niste scoici bine spalate.
La inceput cand l-am pus in acvariu a inceput sa inoate, de dimineata a si mancat dar el sta tot timpul intr-un colt, de data asta la suprafata apei. Codita e tot asa, iar el inoata foarte putin. Ce vreau sa mai mentionez e ca apa de ieri pana azi s-a tulburat putin, desi am grija sa nu las mancare neconsumata in apa. Apa a fost lasata 2 zile in bidon de plastic fara dop. Ce am mai observat e ca a aparut niste punctulete pe el la cap, ca niste graunte de gris. As vrea sa il salvez. Nu aveti vreo idee ce-as putea sa fac mai mult penttru el? Poate sa ii cresc temperatura?
Multumesc!

[Thumb - IMG_20130921_140045.jpg]

annamaria
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/09/2013 13:44:24
Messages: 12
Location: BISTRITA
IP:
Offline

vreau sa va pun si o poza din primele zile...era superb
[Thumb - IMG_20130913_175924.jpg]

annamaria
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/09/2013 13:44:24
Messages: 12
Location: BISTRITA
IP:
Offline

si codita lui acum arata asa (
[Thumb - IMG_20130920_134439.jpg]

Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Nu te supara ca iti spun dar din cate vad eu este vorba de doi betta total diferiti unul care cred ca este Red Dragon si altul care cred ca este Blue Dragon deci nu prea vad legatura

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
Andpop
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/07/2011 12:24:28
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut..
.. Ca si multi altii inaintea ta, ai facut asa zis-a greseala (de abordare) cand nu te-ai informat in legatura cu pestele.
Ca lectie generala, la magazin auzi cateodata mai mult ce vrei sa auzi. Acei oameni nu au experienta (mare cel putin) in acvaristica... Maxim, vor cunoaste anumite detalii despre pesti ca si produs.

Sa o luam pe rand:
- ideea de bol nu e buna..cam deloc, as spune. Bolul nu e acvariu. Ti s-a zis ca "e bine" pentru ca el va rezista acolo. E un peste care nu are nevoie de mult spatiu, nici nu se misca prea mult. Pe langa asta, mai are acel organism (numit labirint) care ii permite sa respire oxigenul din aer. Asta ii permite sa fie un peste oarecum usor de intretinut.

- E un peste relativ lenes. Si acum ma uit la al meu Sta "parcat" intr-un colt si mai da din coada aia mare si frumoasa cand mai are chef. M-am obisnuit cu asta si il las sa isi faca siesta de n-spe ore/zi. Repet, e un peste lenes. Nu reactioneaza decat al acei stimuli de care zici (asta daca e), la alt mascul, ca sa se bata cu el, sau la o femela, ca sa se reproduca.

- Plantele de plastic si scoicile nu sunt decoruri bune Cam oricine iti va spune asta. Ia o palnta naturala usor de crescut

- Pentru punctele aleam trebuie poza. Daca apa lui are 26 de garde constant, nu cred ca ar trebui sa fie probleme.

- Privind coada lui... aici arati ca nu stii cam nimic despre acest peste, fara suparare. Coada lui nu are nimic, asa e "modelul". Este un Betta Crowntail, asa are aceasta varietate coada. Mai exista alta varietati, precum delta sau halfmoon.

Prin urmare, pestele tau nu are nimic rau sa grav. Nu trebuie salvat, ca nu are de ce Trebuie doar sa se stie mai multe despre el, atat.

http://www.youtube.com/channel/UCC5k3cGRBrdtKk475MWMDHA

http://www.flickr.com/photos/97357370@N05/
annamaria
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/09/2013 13:44:24
Messages: 12
Location: BISTRITA
IP:
Offline

In cele doua poze pe care le-am atasat se vede foarte clar diferenta la coada, cum era inainte si cum e acum, in realitate iti spun ca se vede foarte clar diferenta, ceva are, lenes poate sa fie, cert e ca inainte era activ, iar acum sta tot timpul cu capul intr-un clt al acvariului, punctele albe se vad pe codita si aripioare, oricum vom vedea mai multe peste cateva zile.
Bafta
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Anamaria colegul meu cat si eu ti-am spus ce este corect acuma depinde de tine cum o iei
Si ma rog cum poti spune ca in primele zile era alb cu rosu si acuma are codoiu albastriu eu nu prea stiu ca pesti sa isi schimbe culoarea decat sa se accentueze

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
annamaria
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/09/2013 13:44:24
Messages: 12
Location: BISTRITA
IP:
Offline

Avansatu cum am spus mai sus o sa vedem, iar despre cei doi beta iti spun ca defapt e unul si acelasi, nu am doi, e singurul care il am.
Acum am pus in acvariu si un aparat de filtrare sa vedem cum va evolua.
Dc priviti in prima poza se vede ce stufoasa era codita, iar in a doua rosul a cam disparut au ramas ca niste firicele, codita nu mai e pufoasa, lucru confirmat si de cei care vand si cresc aceasta rasa,posibil ca totul sa se fi tras de la temperatura prea joasa din bolul in care a stat 6 zile, apa avea apx 20 de grade, sa speram ca isi va reveni acum ca sta la 28 constant.
Bafta

P.S. am inceput sa ii administrez si picuri de tripaflavin
Andpop
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/07/2011 12:24:28
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu inteleg problema cozii. Nu are nimic. E sanatos.
Care e problema? Ca nu sta sculat? Nu va sta mereu cu voalul frumos tras pe el.

http://www.youtube.com/channel/UCC5k3cGRBrdtKk475MWMDHA

http://www.flickr.com/photos/97357370@N05/
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pune-i o oglinda in fata, daca se infoaie, e ok.

In mod normal un betta, oricat de lenes ar fi, nu e normal sa stea tot timpul cu inotatoarele lipite.

De mancat mananca?

Bobitele albe, nu le vad in poze, insa daca exista, nu sunt normale.



Dupa cum ti-am spus si in celalalt topic. Schimburi zilnice de apa, pana iei un filtru si il lasi sa se populeze cu bacterii.
Temperatura in mod normal 25-26 grade Celsius. Daca intr-adevar are bobite, gris, atunci 29-30 si bai cu sare (e posibil sa fi facut daca zici ca temperatura a fost si 21 de grade celsius).

Inotatoarea caudala, inafara de faptul ca e lipita, are si vreo alta culoare? In sensul ca ti se pare ca ar fi "ceva" pe dansa...ca un praf...nu stiu cum sa spun, in orice caz, pare a fi ceva in plus pe ea, ce nu era inainte?

This message was edited 1 time. Last update was at 21/09/2013 21:15:17


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
annamaria
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/09/2013 13:44:24
Messages: 12
Location: BISTRITA
IP:
Offline

Stefanp: Da se infoaie. ...s-ar putea sa sa aveti dreptate si sa fie bine... de o ora i-am pus un filtru,(au sarit vecinii in ajutor ) si e mai vesel....Punctele albe exista si pe codita si pe inotatoare, dar nu reusesc sa le surprind in poza.
Cateva zile o sa il tin la temperatura de 30 de grade si zilnic o sa ii schimb o parte din apa......o sa urmaresc punctele albe, daca dispar o sa scad temperatura treptat.
multumesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/09/2013 21:32:07

Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Avansatul wrote:Anamaria colegul meu cat si eu ti-am spus ce este corect acuma depinde de tine cum o iei
Si ma rog cum poti spune ca in primele zile era alb cu rosu si acuma are codoiu albastriu eu nu prea stiu ca pesti sa isi schimbe culoarea decat sa se accentueze


Omule,tu chiar esti belea...arata-mi si mie,ce lucru corect ai spus tu in primul post?Ca ti se pare ca sunt doi Betta cand "annamaria" a spus clar ca are unul singur?Te-ai gandit ca poate intr-o poza s-a folosit blitul si in alta nu?
E ca si cum ti-ai asuma meritul lui "Andpop" pentru toate sfaturile date.

Poate ca risc un ban dar nu ma pot abtine...esti degeaba.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Cosmin wrote:
Avansatul wrote:Anamaria colegul meu cat si eu ti-am spus ce este corect acuma depinde de tine cum o iei
Si ma rog cum poti spune ca in primele zile era alb cu rosu si acuma are codoiu albastriu eu nu prea stiu ca pesti sa isi schimbe culoarea decat sa se accentueze


Omule,tu chiar esti belea...arata-mi si mie,ce lucru corect ai spus tu in primul post?Ca ti se pare ca sunt doi Betta cand "annamaria" a spus clar ca are unul singur?Te-ai gandit ca poate intr-o poza s-a folosit blitul si in alta nu?
E ca si cum ti-ai asuma meritul lui "Andpop" pentru toate sfaturile date.

Poate ca risc un ban dar nu ma pot abtine...esti degeaba.
In primul rand inaintea de a face acest topic ea a postat in alt topic si acolo i-am zis ceva cu bettau ori nu a citit ori nu a bagat de seama nu te mai baga tu la inaintare repede

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
annamaria
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/09/2013 13:44:24
Messages: 12
Location: BISTRITA
IP:
Offline

Avansatul wrote:
Cosmin wrote:
Avansatul wrote:Anamaria colegul meu cat si eu ti-am spus ce este corect acuma depinde de tine cum o iei
Si ma rog cum poti spune ca in primele zile era alb cu rosu si acuma are codoiu albastriu eu nu prea stiu ca pesti sa isi schimbe culoarea decat sa se accentueze


Omule,tu chiar esti belea...arata-mi si mie,ce lucru corect ai spus tu in primul post?Ca ti se pare ca sunt doi Betta cand "annamaria" a spus clar ca are unul singur?Te-ai gandit ca poate intr-o poza s-a folosit blitul si in alta nu?
E ca si cum ti-ai asuma meritul lui "Andpop" pentru toate sfaturile date.

Poate ca risc un ban dar nu ma pot abtine...esti degeaba.
In primul rand inaintea de a face acest topic ea a postat in alt topic si acolo i-am zis ceva cu bettau ori nu a citit ori nu a bagat de seama nu te mai baga tu la inaintare repede

Am citit ce ai scris tu la celalalt topic, dar e aiurea sa imi spui ca e vorba de doi pesti cand eu am unul....Unul am pozat, pentru unul am cerut sfaturi.... fiti si voi mai deschisi cu noii veniti in club... ;) oricum va multumesc tuturor pentru sfaturi
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Ana eu personal nu am nimica cu tine, ma scuzi este 1 dupa cate inteleg dar la mine in poze par a fii doi deoarece in prima poza aia in bol era alb si coada rosie si in poza care spui ca asa arata coada lui era coada albastra.
Imi cer scuze sincer
Pun mai jos postul meu din celalt topic:
Avansatul wrote:In legatura cu bettau eu din cate stiu cam asa stau eu mai mult nemiscati am avut un beeta mai demult si cred ca era blolnav mintal efectiv aveam o planta care ii iesea frunza din apa iesea la suprafata si bettanul isi punea capul pe frunza si asa statea credeam ca e mort uneori pana dadeam cu degetu si vedeam cum pleca ) in rest cu petele de pe cap nu stiu sa iti spun prima data ar fi ok sa dai o fuga la rubrica ,,Despre noi'' si sa te prezinti
Ape limpezi

This message was edited 2 times. Last update was at 21/09/2013 21:55:35


Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
annamaria
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/09/2013 13:44:24
Messages: 12
Location: BISTRITA
IP:
Offline

Avansatul wrote:Ana eu personal nu am nimica cu tine, ma scuzi este 1 dupa cate inteleg dar la mine in poze par a fii doi deoarece in prima poza aia in bol era alb si coada rosie si in poza care spui ca asa arata coada lui era coada albastra.
Imi cer scuze sincer
Pun mai jos postul meu din celalt topic:
Avansatul wrote:In legatura cu bettau eu din cate stiu cam asa stau eu mai mult nemiscati am avut un beeta mai demult si cred ca era blolnav mintal efectiv aveam o planta care ii iesea frunza din apa iesea la suprafata si bettanul isi punea capul pe frunza si asa statea credeam ca e mort uneori pana dadeam cu degetu si vedeam cum pleca ) in rest cu petele de pe cap nu stiu sa iti spun prima data ar fi ok sa dai o fuga la rubrica ,,Despre noi'' si sa te prezinti
Ape limpezi

Ok... ;)
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Avansatul wrote:In legatura cu bettau eu din cate stiu cam asa stau eu mai mult nemiscati am avut un beeta mai demult...
.

Nici aici nu ai dat vreun sfat,ai spus ca Betta stau mai mult nemiscati (macar de scriai corect) si ai vorbit despre pestele tau (specific sensul propriu sa nu spui ca te iau la misto).

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Cosmin wrote:
Avansatul wrote:In legatura cu bettau eu din cate stiu cam asa stau eu mai mult nemiscati am avut un beeta mai demult...
.

Nici aici nu ai dat vreun sfat,ai spus ca Betta stau mai mult nemiscati (macar de scriai corect) si ai vorbit despre pestele tau (specific sensul propriu sa nu spui ca te iau la misto).

Cosmin sincer laso asa gata nu mai conteaza ;)

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

annamaria wrote:Stefanp: Da se infoaie. ...s-ar putea sa sa aveti dreptate si sa fie bine... de o ora i-am pus un filtru,(au sarit vecinii in ajutor ) si e mai vesel....Punctele albe exista si pe codita si pe inotatoare, dar nu reusesc sa le surprind in poza.
Cateva zile o sa il tin la temperatura de 30 de grade si zilnic o sa ii schimb o parte din apa......o sa urmaresc punctele albe, daca dispar o sa scad temperatura treptat.
multumesc.


Daca vei reusi sa pozezi, tine-ne la curent.
Eventual da un search pe google dupa gris la pesti sau Ichthyophthirius.
Daca asta e, tine temperatura la 29-30 cel putin o saptamana. Si cateva zile dupa ce dispar punctele de pe peste, pentru ca dupa cum ti-am spus in celalalt topic, parazitul mai "umbla" prin apa in cautarea gazdei si trebuie eliminati si ei.


Si ca sfat general, ai grija si cu mancarea. Din doua motive: pentru ca daca ramane ceva, "strica" apa si pentru ca betta dezvolta o problema cand sunt hraniti prea insistent (eventual o zi pe saptamana poti da pas la mancare ).
Eventual, poti lua si niste vitamine lichide sa-i pui in apa.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
brutusanf
Member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 14:27:46
Messages: 243
Location: Bucuresti, sector 5
IP:
Offline

Daca vrei sa ai un betta sanatos, cumpara de la Maxipet frunze de migdal salbatic(catappa)si vei avea pesti foarte sanatosi, fara boli, apa sa fie la temperatura de 25-26 grade. Vorbesc din propria experienta si am scos si pui. Sa nu te sperii daca o sa ti se ingalbeneasca apa, este ideal, de la frunza.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com