[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Help please  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

Daca ati putea sa-mi spunetzi pls si mie cam cat costa un acvariu de 90L cu capac,cu filtru extern cu carbuni activi(cu pompa de aer),pompa de aer cu o piatra de 35cm lungime,termometru,termostat,pietris,vreo 5 feluri de plante(gata ornat),patru scalari(de vreo 12luni sau chiar mai mult,din care 3 voalatzi),2 betta,2 sanitari..si cam atat
[Yahoo!] [MSN]
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Pai sa ne gandim.

Acvariul in jur de 1,5 mil
pietrisul e 20.000 punga..la 90 L cred ca iti trebuie 5 pungi deci 100 mii
termometru 30 mii
o pompa&filtru cam 250-300 mii
termostat 200 mii
scalari mai mari ..4x100mii=400 mii
2 betta - 2x50mii = 100000 mii
2 sanitari depinde de marimi intre 15 mii cel mai mic si 100 mii mai mare
si plante..depinde..sa zicem planta de 50 mii = 250 mii

Deci ar fi cam in jur de 3 milioane si ceva ...ce vrei tu.Mai mult sau mai putin.Cam astea ar fi preturile din piata Obor.
Insa nu e suficient ..iti mai trebuie stuff..neon neaparat e cam in jur de 220 mii unul..sifon pentru curatenie..80 mii...dala sa iei pestii din acvariu..am un lapsus ) ..30 mii..pastile algzit..antialge..solutie pentru eliminarea clorului din apa..85 mii ..de la tetra..si ..mai gasesti ce sa iei
Oricum citeste ghidul incepatorului pentru a face un acvariu.Nu te arunca ca ii omori.Fa o ciclare calumea..si spala pietrisu in 20 miine ca e foarte murdar..si se face acvariul negru dupa 1 zi.Mai intreaba ce si cum dupa ce cumperi.

CUmparaturi placute

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

merci mult... :-) ideea este ca eu am acvariul si ma interesam sa stiu cu cat il pot vinde,sa mai adaug (ceva mai multi) banutzi,si sa-mi fac unul de 200-300L.Acvariul mai sus descris e construit de mine,dar zic ca mi-a iesit destul de bine ...si vreau ,dupa cum am zis sa-mi construiesc unul mai marecu geam de 10...aici,cand o sa-l vand pe asta,or sa mai vina niste topicuri din partea mea...cu ce dimensiuni sa aiba un acvariu cu geam de 10 pt scalari si discuss...si altele,deocamdata merci pt info
[Yahoo!] [MSN]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Daca vrei sa tii discusi si scalari eu zic ca unul de 400 de litri ar merge , mai ales daca-l lipesti singur economisesti o groaza de bani.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

eu ma gandeam la ceva 100Lx45lx60h adica vreo 250litri de apa..eu zic c-ar merge,pt ca apoi se ridica problema greutatii acvariului..si ma costa o gramada de bani sa fac o masa care sa tina o jumatate de tona asa,o masa care sa tina 300Kg mai merge...si merge de vreo 2 discusi si 4 scalari ...vreo 3 betta(1 mascul 2 femele) si niste sanitari....si multa multa verdeatza...chiar m-a impresionat acvariul ala de vanzare la 300euro :-) ,dar mai intai sa-l insor p-asta,sa fac macar bani de sticla pt celalalt...
[Yahoo!] [MSN]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Banii sunt ai tai asa ca faci cum vrei eu ti-am spus mai mult cum as face eu

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Io ti-as recomanda sa il cumperi pala la 200E..ca a scazut pretul.
Io am bagat banii astia pana acum..si m-am ales cu 2 acvarii ..unu de 40 si unu de 100.
Face toti banii..pacat ca io tocmai ii cheltuisem inainte sa posteze el vanzarea.Mor de necaz...

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

ideea este ca tre sa-l vand p-asta sa fac niste banutzi...si dupa aia am sa le fac in timp...mai intai acvariu...apoi masa,apoi o sa mai cumpar pompe si toate cele trebuincioase...sa zic asa,l-ash cumpara in "rate"..care opt sa le achit cand pot...si imi convine mai mult asa...in plus...nu mai e satisfactia pe care o ai cand construiesti si-ti iese ceva cu mana ta..
[Yahoo!] [MSN]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

ca fapt divers.... nu se "prea" tin impreuna discusii cu scalarii ...
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

hmm...eu am fost la un pet shop si imbecilul mi-a zis ca cica aste 2 specii se inteleg f bine si ca nu-i nici o problema...ca atare,l-am crezut pe cuvant..si totusi,de ce nu se tin discusi cu scalari in acelasi acvariu?
[Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dark4ce wrote:hmm...eu am fost la un pet shop si imbecilul mi-a zis ca cica aste 2 specii se inteleg f bine si ca nu-i nici o problema...ca atare,l-am crezut pe cuvant..si totusi,de ce nu se tin discusi cu scalari in acelasi acvariu?

Pai sa-ti fie invatare de minte! Nu mai lua de bun tot iti spun vinzatorii "binevoitori". Mai intreaba intii pe aici inainte de a-ti face planuri sau a cumpara ceva.
De ce nu se tin impreuna? Citeste ce s-a scris despre discusi si ce s-a scris despre scalari si o sa gasesti raspunsul singur!
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

am gasit articolul despre scalari,l-am citit,dar despre discusi n-am gasit.Oricum din cate am inteles scalarii nu prea tolereazapestii care le ciuguesc din aripioare(nici eu n-ash tolera) :-) si pestisorii de talie mica sau care sie misca rapid ca cica-i inhiba ..acum sa-nteleg ca discusii le ciugulesc din sripioare,ca de miscat repede nu mi s-au parut sa se miste repede. In articolul despre scalari am gasit chiar ca scalarii negri, daca nu ma-nsel, ar avea nevoie de aceleasi conditii ca si discusii,de unde tind sa trag alta concluzie.... Help me here...heh,am gasit articolul despre discusi brb.Dar tot nu m-am lamurit....decat ca sunt ceva mai mult mai pretentiosi decat scalarii si le trebuie un "regim" alimentar mai sofisticat...dar in rest...
[Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dark4ce wrote:am gasit articolul despre scalari,l-am citit,dar despre discusi n-am gasit.
Problema cea mai mare e ca scalarii pot fi purtatori de diversi paraziti pe care-i suporta destul de bine in timp ce discusii nu.

Ar mai fi lacomia scalarilor. Discusii nu mai ajung la haleala.

Se pot tine discusi cu scalari daca:
1. scalarii au fost deparazitati
2. scalarii sint mai mici si mai putini decit discusii. Astfel, discusii fac fata concurentei pentru hrana.
Da' mai bine sa nu-i pui impreuna.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

aham,10X.
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com